Nastavte si e-mailové upozornění na nový týden s miminkem.

Nastavit termín porodu

13. týden těhotenství: Končí 1. trimestr

Tento týden končí 1. trimestr. Miminko měří cca 7-8 cm a váží asi 20 g. Tělíčko začíná rychle růst, hlavička naopak v růstu zpomaluje. Vše o 13. týdnu těhotenství.

Jak se vyvíjí miminko?

Těhotenství týden po týdnu, 13. týden, vývoj miminkaTěhotenství týden po týdnu, 13. týden, vývoj miminka

Vývoj miminka ve 13. týdnu těhotenství:

  Už měří necelých 7 cm a váží cca 20 gramů.
  Ledviny produkují první moč, budoucí miminko čůrá do plodové vody.
  Rostou mu základy mléčných zoubků.
  Jeho játra vyrábějí žluč.
  Zvětšuje se břišní dutina.
  Chrupavčitý základ kostry se pomalu přeměňuje na kosti.
  Tento týden je poslední v prvním trimestru. Třetina těhotenství je za vámi

Těhotenství týden po týdnu, 13. týden, vývoj miminka v děloze, jak se mění těloTěhotenství týden po týdnu, 13. týden, vývoj miminka v děloze, jak se mění tělo

Měří cca 7-8 cm a váží asi 20 g. Tělíčko budoucího miminka začíná rychle růst, hlavička naopak v růstu zpomaluje. V dutině ústní se už založily základy pro zuby (mléčné i trvalé). Srdíčko naplno pracuje, nyní začínají fungovat ledviny. Plod polyká plodovou vodu, kterou ledviny přefiltrují. Moč z močových cest pak odchází zpět do plodové vody. Ve 13. týdnu těhotenství se také dotvořila placenta, která plod vyživuje. Začíná se vyvíjet hmat i chuť.

foto z diskuse Pohlaví ve 13. týdnu

DŮLEŽITÉ: Nezapomeňte se registrovat do porodnice!
Už teď!

Proč se registrovat do porodnice už teď?

Většina českých porodnic nevyžaduje registraci k porodu – až na ty pražské nebo jiné oblíbené (a tedy vytížené). Zaregistrovat se v nich je potřeba ve 14. týdnu těhotenství, tedy příští týden, a to zejména pokud chce žena nadstandardní pokoj. Ještě tedy zbývá týden na rozmyšlenou, zda chce maminka rodit v konkrétní porodnici.

Podle čeho vybírat porodnici?

Jednotlivá zařízení se liší vybavením a specialisty, přístupy k porodu atd. Nastávající rodiče se mohou zúčastnit prohlídky porodních sálů nebo předporodního kurzu. Důležitý jsou především odborný a empatický personál. Informace a doporučení vydává gynekolog, případně se dá najít spousta zkušeností v diskuzích o registraci do porodnice.

Registrace do porodnice probíhá většinou přes internet, tedy přes formulář na webu porodnice, případně telefonicky nebo osobně. Potřeba jsou osobní doklady a těhotenská průkazka. Podrobnosti popisují maminky v diskuzi . Kontakt a odkazy na web porodnice jsou uvedené na profilu porodnice včetně hodnocení.

Diskuze Kterou porodnici vybrat??

já jezdila do porodky přes celé město, ve špičce i víc jak hodinu a to byl první porod překotný.. měla jsem strach a nakonec mi porod vyvolávali. Osobně bych si vybrala spíš místo, co mi sedí, než dobrý dojezd.. první porod nebývá taková rychlovka, abys nemohla dojet,“ píše
Já jezdila do 36. tt k doktorovi 30 km daleko, ke konci už busem, protože v autě už to bylo nepohodlné. A fakt jsem měla dost. Pak mě předal do porodnice 5 km daleko, tam jsem to autem dávala. Rodila jsem vyvolávaně, takže žádný spěch nebyl. Přijde mi, že ta půlhodina na cestu při případném porodu to nevytrhne. Když by šlo náhodou o překotný porod, tak by byla třeba i půlhodina moc…,“ píše

Tělo ve 13. týdnu těhotensví

Nevolnosti:

Na konci prvního trimestru mohou konečně ustávat nevolnosti a únava. Budoucí maminka se už začíná cítit lépe.

Mlezivo:

Někdy se v prsou začíná objevovat tzv. kolostrum neboli mlezivo (někdy začne téct už jako příznak těhotenství, případně až později). Mlezivo je čirá či nažloutlá tekutina, velmi výživná pro novorozence. Novorozenci ho pijí, než se v prsech maminky začne tvořit mateřské mléko.

Otékání nohou:

Těhotné maminky může začít trápit také těžké nohy – buď při dlouhém sezení, nebo dlouhém stání. Proto by by měly končetiny dávat do zvýšené polohy, kdykoliv je to možné (například v práci dělat častěji pauzy na rozhýbání nebo je při dlouhém sezení podkládat podnožkou). Funguje také co nejčastěji rozhýbávat prsty na nohou a kroužit kotníky.

Zuby:

Některé těhotné mívají potíže se zuby – může to být krvácení dásní, otoky, kazy nebo narušení skloviny kvůli častému zvracení. Pokud vás v těhotenství trápí jakýkoliv problém se zuby, vyrazte hned ke svému stomatologovi, péče o zuby v těhotenství je velmi důležitá.

Cvičení v těhotenství - co ano a co ne?

Tímto 13. týdnem těhotenství končí první trimestr, miminko je ve větším bezpečí, únava a nevolnosti často ustupují… a tak se od 14. týdne můžete pustit do jemného cvičení pro těhotné. Pohyb vede k dobré náladě, funguje proti bolestem zad a přípravuje tělo na porod.

Jaké je vhodné cvičení ve 13. týdnu těhotenství?

 • Jaký pohyb je vhodný v těhotenství? Pro nastávající maminku se hodí plavání, břišní tance, jóga, pravidelné procházky a každodenní protahovací a ohýbací cviky.
 • Jaké sporty v těhotenství nedělat? Vyhněte se skákání a sportům, kde hrozí pád. Tělo vám ale obvykle samo napoví, který pohyb mu nedělá dobře. Jedno pravidlo vždycky dodržujte - nikdy necvičte do úplného vyčerpání!
 • Nebaví vás cvičit sama? Přihlaste se na specializované kurzy pro těhotné, ty jsou vhodné od druhého trimestru těhotenství. Užijete si posilovací a relaxační cvičení, cviky na pánevní dno a také nácvik správného dýchání k porodu.
 • Musím skončit se sportem? Vůbec ne. Některé maminky se ve svých aktivitách nijak neomezují, jiným naopak sport vadí a zvládnou akorát krátkou procházku.
 • Nejste jistá? Poraďte se s lékařem a cvičitelkou. Základní přehled a inspiraci vám dodá článek na téma vhodné cvičení a sporty v těhotenství.

V těhotenství se pod vlivem hormonů více rozvolňují vazy, šlachy, klouby a svaly. Jestli jste od přírody hypermobilní, tím spíš se šetřete. Snadněji může v těhotenství dojít k namožení svalů nebo v extrémním případě k úrazu. Proto se zbytečně nepřepínejte a cvičte s mírou a respektem ke svému miminku.

Jóga nejen pro těhotné – cvičení na posílení paží

Tipy pro maminku na 13. týden těhotenství

Tipy pro maminku na 13. týden těhotenství

 • Chutě na sladké nebo různé delikatesy jedou naplno! Dopřejte si, na co máte chuť, dejte jen pozor, abyste měla dostatek tekutin a vitamínů. Jaké chutě potkaly v těhotenství další maminky?
 • Pigmentové skvrny se mohou objevovat zhruba od začátku druhého trimestru, co na ně pomáhá?
 • Pořiďte si něco hezkého na sebe. Končí první trimestr těhotenství, příští týden už budete ve druhém trimestru, kdy bříško ještě víc poroste… a ranní nevolnosti dají konečně pokoj.
 • Budete rodit v Praze? S registrací příští týden určitě neotálejte, vybírat můžete pražské porodnice, případně zajet do jakékoliv bez registrování.

Tipy pro budoucího tátu

Teď někdy se vaše budoucí miminko poprvé vyčůrá do plodové vody. Zakládají se mu zoubky, které vás jednou – až polezou ven – možná pěkně potrápí. Chrupavčitý základ kostry se mění v kosti. A hlavně, třetina těhotenství je za vámi, gratulujeme! Za zhruba 6 měsíců je váš potomek tady.

Co prožívá vaše partnerka a co pro ni můžete udělat?

 • Těhotenské nevolnosti jsou definitivně minulostí. Doufáme! Oddechnete si vy a hlavně vaše partnerka, která už může sníst téměř cokoliv bez vyzvracení. Zajděte si na dobrou večeři nebo něco luxusního ukuchtěte sám.
 • Pobyt na čerstvém vzduchu prospívá. Choďte s partnerkou na procházky, naplánujte si víkend v přírodě a užívejte si pěkných dnů ve dvou. Pobytu venku se nevyhýbejte ani ve dnech, kdy není počasí zrovna příznivé. Na kolo ale radši jeďte sám.
 • Její prsa stále rostou, užívejte si ten pohled! Dejte ale pozor: kůže na prsou může být napjatá, citlivá až bolavá. Proto respektujte přání partnerky a pokud jí jsou vaše doteky nepříjemné, odolejte pokušení.
 • Vaše žena začíná zářit, lepší se jí pleť i vlasy. Už jste jí tento týden připomněl, jak moc je pro vás krásná?
 • Kde bude rodit? Pokud bydlíte v Praze, příští týden je potřeba se zaregistrovat do porodnice (v jiných městech není registrace potřebná). Tu správnou nemocnici můžete vybrat podle dojezdové vzdálenosti nebo recenzí porodnic. Partnerka ocení pomoc při on-line registraci.

Výběr jména s eMiminem

Času máte ještě fůru, přesto už můžete začít hledat to nejkrásnější jméno pro své miminko. Inspirujte se v našem seznamu jmen, kde zjistíte i datum svátku, domácí varianty i význam jména. Ať už hledáte křestní jméno pro holčičku, nebo pro chlapečka, eMimino vás v tom nenechá samotné.

Vybrat jméno pro miminko

Těhotenské kalkulačky na eMiminu

Zajímá vás termín porodu? Plánujete nástup na mateřskou? Začínáte počítat příjem na mateřské? Zajímá vás pravděpodobná výška miminka v dospělosti nebo chcete znát pravděpodobnou krevní skupinu miminka? Tohle všechno si můžete spočítat v Těhotenských kalkulačkách na eMiminu.

Spočítat v kalkulačkách

Váš příspěvek

Odesílám...

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Pohyby v 13. týdnu těhotenství u druhorodičky?

12.7.21 22:26
20

Velikost plodu 12+6 týdnu těhotenství

Anonymní
23.6.21 12:42
9

Screening ve 13. týdnu, lze poznat pohlaví?

Anonymní
22.6.21 18:03
66

Odložení genetiky

30.4.21 19:15
12

Krvácení kvůli hematomu 13+4 tt

18.12.20 20:30
8

Klion od 13. tt - užívaly jste ATB v těhotenství?

8.12.20 12:31
0

13 tt a zvláštní píchání v podbřišku

20.11.20 16:28
3

Kluk nebo holka 13+2tt

2.10.20 14:16
8

Psychika nebo stres v těhotenství

Anonymní
20.7.20 12:33
8

Pohlaví dle fotky z ultrazvuku 13.týden těhotenství

20.6.20 08:59
65

Bříško v 13 týdnů těhotenství.

3.2.20 10:36
14

Prenatal Brno - NT screening 13. týden

29.9.19 13:59
54

Kratší mandibula v 13 tt na screeningu

3.8.19 07:50
17

Pohlaví ve 13. týdnu těhotenství

26.5.19 10:28
160

Pohlaví na screening ve 13. týdnu

6.5.19 14:28
31

Změna antidepresiv za jiná po třech tydnech

Anonymní
25.4.19 16:04
6

Bolest podbřišku (křeč) při močení 2 trimestr

28.3.19 18:09
5

Plod za týden nevyrostl? 13tt

17.3.19 09:26
8

Nemocnice doma - mám hematom

4.3.19 10:36
20

Má někdo zkušenost s krvácením/hematomem v 1. trimestru?

2.3.19 21:36
9

Zanět průdušek a bolest v krku v těhotenství

24.2.19 10:08
1

Pohlaví miminka v 13tt

26.12.18 15:19
23

Nevolnosti až ve 13tt

30.11.18 22:54
7

Silné krvácení ve 13 tt

6.9.18 21:05
19

Neustupujicí bolest v podbřišku

14.7.18 19:24
5

Špatné dýchání ve 13. týdnu těhotenství

15.3.18 09:08
8

13. týden těhotenství - bolest hlavy

14.9.16 15:38
1

13. týden těhotenství - míry

12.9.16 22:27
5

13. týden těhotenství - děloha

11.9.16 16:16
8

Screening 13. týden těhotenství

28.7.16 22:24
15

Jak vám roste břicho?

10.6.16 20:39
16

Příušnice - 13. těhotenský týden

28.4.16 09:18
1

Velikost plodu 13+0

14.8.15 09:44
32

Náraz do břicha v 13. týdnu těhotenství

23.7.15 12:01
49

Slabé krváceni ve 13. týdnu těhotenství

29.6.15 14:55
11

Nižší tepová frekvence miminka od 13.týdne těhotenství

18.6.15 17:17
2

Prvotrimestrální screening Karlovy Vary - pohlaví

3.6.15 08:04
4

Genetické vyšetření v Prenatalu Brno v 13tt

28.5.15 08:41
13

Pohyby ve 13. týdnu těhotenství

7.5.15 12:22
24

Výtok v těhotenství ve 13. týdnu

20.3.15 13:37
18

Divný pocit 13. tt

8.10.14 18:35
11

12+1tt - kolikátý je to týden těhotenství?

2.7.14 10:52
32

Screening ve 13. týdnu

27.5.14 17:11
19

13. týden - nemám vůbec bříško

24.10.13 09:28
11

Ultrazvuk ve 13tt

1.5.13 08:00
13

Je to chlapeček? 13.týden těhu

1.3.13 09:46
38

13. týden a žádné příznaky

19.1.13 17:08
12

13tt = je už vidět kluk!

5.10.12 11:30
34

Bolesti v podbříšku a 13.týden těhotenství

18.3.08 20:46
6

FAQ

Jak se vyvíjí miminko ve 13. týdnu těhotenství?

Už měří necelých 7 cm a váží cca 20 gramů. Ledviny produkují první moč, budoucí miminko čůrá do plodové vody. Rostou mu základy mléčných zoubků. Jeho játra vyrábějí žluč. Zvětšuje se břišní dutina. Chrupavčitý základ kostry se pomalu přeměňuje na kosti. Tento týden je poslední v prvním trimestru.

Jak se mění tělo nastávající maminky?

Na konci prvního trimestru mohou konečně ustávat nevolnosti a únava. Někdy se v prsou začíná objevovat tzv. kolostrum neboli mlezivo (někdy začne téct už jako příznak těhotenství, případně až později). Těhotné maminky může začít trápit také těžké nohy – buď při dlouhém sezení, nebo dlouhém stání.

Jak může maminka cvičit ve 13. týdnu těhotenství?

Od 14. týdne se můžete pustit do jemného cvičení pro těhotné. Pohyb vede k dobré náladě, funguje proti bolestem zad a přípravuje tělo na porod. Pro nastávající maminku se hodí plavání, břišní tance, jóga, pravidelné procházky a každodenní protahovací a ohýbací cviky.

Jaké cviky raději nedělat?

Vyhněte se skákání a sportům, kde hrozí pád. Tělo vám ale obvykle samo napoví, který pohyb mu nedělá dobře. Nikdy necvičte do úplného vyčerpání. Nebaví vás cvičit sama? Přihlaste se na specializované kurzy pro těhotné, ty jsou vhodné od druhého trimestru těhotenství. Užijete si posilovací a relaxační cvičení, cviky na pánevní dno a také nácvik správného dýchání k porodu.

Kdy se registrovat do porodnice?

Zejména pokud budete rodit v Praze, tak s registrací určitě neotálejte. Výběr porodnice si usnadněte na eMiminu, projděte si i zkušenosti maminek, které v porodnici už své miminko na svět přivedly.

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle 13. týden těhotenství: Končí první trimestr?

Mohlo by vás zajímat: