Průjem u batolat: Hlavně doplňujte tekutiny

Miminko ještě nemá dostatečně vyvinutou kolonizaci střeva potřebnými mikroorganismy, a proto mívá průjem daleko častěji, než dospělý člověk. Jak tedy s průjmem bojovat?

Příčiny průjmu batolat

Příčiny průjmu batolat jsou většinou infekčního původu. Je to zejména virový zánět žaludku a střeva, např. střevní chřipka. V tomto případě bývá průjem provázen zvracením, bolestmi bříška a teplotou.

Průjem může následovat i po dietní chybě. Pozor tedy při zavádění příkrmů. Takový průjem se však neprojevuje jinými příznaky, jako je třeba teplota, a většinou nemívá dramatický průběh.

Pokud se ve stolici miminka objeví krev, neprodleně navštivte dětského lékaře.

Co dělat při průjmu batolat

U průjmu je největší nebezpečí ztráta tekutin a minerálů. Proto dbejte na zvýšený přívod tekutin.

Pokud má kojené dítě průjem, do 24 hodin ho vůbec nekojte. Krmte dítě rýžovým či mrkvovým odvarem a dokrmy. Tekutiny doplňujte navíc čajem, který můžete sladit Glukopurem. Potom přejděte na kombinaci kojení a dokrmy.

Příkrmy můžete používat všechny mimo mléčnou kaši. Tu nahraďte rýžovým nákypem. Ten se připraví ze 100 g rýže a 2 oloupaných nakrájených nebo nastrouhaných jablek. Jablka s rýží vařte v litru vody 20 minut, potom přidejte 100 g Glukopuru. Vše rozmixujte a doplňte převařenou vodou do původního objemu 1 litru.

nekojených dětí se doporučuje jako zdroj tekutin pití slazeného čaje nebo minerálek. Dalším zdrojem tekutin je mrkvový odvar nebo hovězí vývar. Vyvarujte se pití kupovaného mléka.

Dobré je suché, ne však čerstvé bílé pečivo. Při zlepšujícím se stavu podávejte suché brambory a rýži. Pokud se stav dítěte zlepšuje, můžete přidávat kuřecí maso. Další den přílohu zkuste mírně omastit máslem. Návrat k plnému zatížení trvá při dobrém průběhu přibližně 5 dní.

Pro normalizaci střevní flóry jsou vhodné bílé jogurty, které obsahují bakteriální kultury. Podávejte je i po odeznění průjmu. Ovocné jogurty se nedoporučují pro podporu kvašení ve střevě.

Ke správné funkci střev miminka pomáhají také probiotika.

Pokud dieta nepomáhá, průjem se nezlepšuje a dítě je unavené a malátné, vždy navštivte lékaře.

Pro více informací si přečtěte také článek Průjem a dehydratace.

Váš příspěvek

Odesílám...

Diskuze o tomto tématu:

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Průjem u batolat: Hlavně doplňujte tekutiny?