Seznam center asistované reprodukce a jejich recenze

Jak byli ženy a muži spokojení s lékařskou péčí? A narodilo se jim vytoužené miminko? Přečtěte si hodnocení všech českých center asistované reprodukce.

Mapa a hodnocení

Jak se zaručeně zbavit opruzenin u miminka

Opruzeniny u miminek představují problém, se kterým se setkají téměř všichni rodiče. U malých dětí se vyskytují nejen v plenkové oblasti, ale také na stehnech, v podpaží, pod krkem nebo kdekoliv na těle, typicky pak v kožních záhybech.

Opruzeniny u miminek. Opruzeniny u miminek se vyskytují nejčastěji v plenkové oblasti. Zdroj: Canva
+10

Odborný název pro opruzeninu je intertrigo nebo lidově „vlk“. Jde o nepříjemný a mnohdy i bolestivý zánět kůže, který vzniká v místech, kde se udržuje vlhko, teplo nebo se kůže tře o sebe. Opruzeniny tedy netrápí pouze děti, ale čas od času se s nimi setkají i dospělí.

Jak vypadají opruzeniny

Na první pohled vypadají jako vyrážka, která může svědit, bolet nebo pálit. V závažnějších případech může kůže začít i lehce mokvat nebo krvácet. Ve většině případů je ale léčba poměrně nenáročná a opruzeniny zmizí do několika dnů.

Prvním příznakem, kterého si můžeme všimnout při vzniku opruzenin je svědění pokožky. Poté se objevuje pálení a zčervenání kůže, někdy i drobné pupínky. Příznaky se mohou zhoršovat při pocení.

Postižené místo bývá vlhké, lesklé a někdy i mokvá. U malých dětí je někdy složité rozpoznat, zda se skutečně jedná o opruzeninu nebo například o klasický ekzém. V případě, že si nejste jisti, raději se zeptejte dětského lékaře. Opruzeniny na rozdíl od ekzému totiž nevyžadují složitou léčbu.

U kojenců a batolat je třeba sledovat hůře dostupná místa, zda se tam nevytvořila opruzenina. Kromě zadečku to bývá často pod bradičkou, v podpaží nebo v oblasti třísel. Nejlépe při koupání tak prozkoumejte hůře přístupná místa, která je potřeba důkladně umýt, ale také vysušit a namazat.

Plenková dermatitida. Opruzeniny u miminek.Plenková dermatitida vzniká z nošení plenek. Zdroj: Canva

Jak vypadá plenková dermatitida

Plenková dermatitida vzniká u kojenců a batolat z důvodu nošení plenek. Takto malé děti jsou k opruzeninám náchylnější, protože pokožka se snadno zapaří. Jedná se o specifický typ opruzenin, které se objevují na zadečku, u genitálií a v tříslech. O pokožku miminka v plenkové oblasti je potřeba velmi dobře pečovat, protože neléčená plenková dermatitida může vést až k infekci.

Jaké jsou příčiny plenkové dermatitidy?

 • Příčin vzniku opruzenin v plenkové oblasti u miminka může být více. Velmi často se objeví, pokud miminko necháme dlouho nepřebalená. Dětská pokožka je citlivá a reaguje na moč i na stolici. Ta působí na dětský zadeček ještě dráždivěji. Proto opruzeniny často trápí miminka, která mají častější stolici nebo v případě průjmu. Je potřeba miminko co nejčastěji přebalovat.
 • Další příčinou může být nevhodná velikost plenky. Ta by neměla být příliš těsná, ale ani velká a volná. Vybírejte plenky podle váhy dítěte (s určitou rezervou).
 • Je třeba také vysledovat, zda dítě nemá alergii na daný typ plen, ubrousků nebo používaný krém na zadeček.
 • Vhodná ale není ani nadměrná péče o dětský zadeček. Příliš časté omývání – zejména vlhčenými ubrousky nebo používání mýdla může pokožku děťátka dráždit.

Opruzeniny se častěji objevují v létě – typicky, když se člověk zpotí. Horko a vlhko je doslova živnou půdou pro vznik opruzenin.

Jak se zbavit opruzenin? Opruzeniny u miminek.Jak se zbavit opruzenin? Zdroj: Canva

5 tipů, jak se zbavit opruzenin

Léčba opruzenin u dětí není složitá. Důležité je ale začít co nejdříve, aby se opruzeniny nezhoršovaly. Jakmile se objeví první příznaky, je třeba zahájit léčbu. Ta není nikterak složitá a v naprosté většině to lze zvládnout doma bez pomoci lékaře.

1. Prvním krokem je snížit vlhkost kůže, zamezit tření a co možná nejvíce zabránit kontaktu kůže se stolicí. To znamená, že opruzený zadeček je potřeba co nejčastěji přebalovat, větrat a nechat mu volný pohyb na vzduchu. Při přebalování zkrátka nechejte miminko chvilku nahaté.

2. Pokud se projeví akutní plenková dermatitida, zaměřte se na výběr kvalitních a osvědčených plen. Dbejte také na správnou velikost. Jestliže má dítě zadeček opruzený, je lepší dávat spíše větší plenky, které zmírňují tření a lépe absorbují. Dítěti budou také pohodlnější.

3. Kůži děťátka omývejte čistou vodou a utírejte jemně dosucha. Po každém přebalení je třeba pokožku důkladně namazat vhodným krémem proti opruzeninám. Vyzkoušet můžete například Weledu na opruzeniny, skvělá je také zinková mast. Dále můžete vsadit na klasiku v podobě bepanthenu, Rybilky nebo Sudocremu, na který řada maminek nedá dopustit. Některé maminky mají skvělé zkušenosti s Imazolem, který je hutnější, ale má hojivé účinky a je přímo určený na léčbu plenkové dermatitidy. Pomoci může i klasická kalciová mast.

Krém na opruzeniny u miminek.Krém na opruzeniny u miminek nanášejte v tenké vrstvě. Zdroj: Canva

4. Vybírejte krémy a mastičky, které jsou bez parfemace a jsou určené k léčbě a prevenci opruzenin. Krém nebo mast nanášejte pouze v tenké vrstvě a po každém přebalení.

5. Jednou z možností je také zásyp na opruzený zadeček nebo jsou k dispozici bylinné koupele, které mají hojivé účinky a pomáhají zklidnit podrážděnou pokožku (například od Weledy nebo Leros). Zásyp i koupele lze využít jako doplňkovou léčbu k mastičkám na opruzeniny.

Babské rady na zapařený zadeček

Naše babičky nedaly dopustit na bylinky. Na opruzeniny u miminek používaly měsíček lékařský, řepík lékařský, přesličku, šalvěj nebo levanduli. Z těchto bylinek uvařily čaj nebo nálev, případně vyrobily domácí mast. Nejosvědčenější je řepík lékařský, který podporuje rychlé hojení.

Dalším tipem našich babiček je koloidní stříbro, kterým lze potřít postižené místo. Koloidní stříbro má protizánětlivé a antibakteriální účinky.

Jak předcházet opruzeninám? Opruzeniny u miminek.Jak předcházet opruzeninám? Miminko přebalujte alespoň po třech hodinách. Zdroj: Canva

Jak předcházet opruzeninám

Je potřeba vědět, že i při té nejlepší péči se může u miminka opruzenina objevit. Pokud ale budete o pokožku dítěte pravidelně pečovat, můžete vzniku zamezit úplně nebo alespoň částečně. U miminek a batolat je nejdůležitější zaměřit se na oblast plenek, ale také podpaží a pod krkem, kam často stékají zbytky mléka a příkrmů.

Zkuste se držet následujícího postupu:

1. Miminko přebalujte alespoň po třech hodinách, v případě potřeby i častěji. Mezitím plenku zkontrolujte, pokud je hodně počůraná nebo pokakaná, přebalte ihned.
2. Při přebalování zadeček a genitálie dítěte důkladně omyjte, ideálně pod tekoucí vodou, popřípadě vodou s vhodným olejíčkem.
3. Vyhněte se chemickým vlhčeným ubrouskům. Skvělou alternativou je také perlan namočený v čisté vodě.
4. U holčiček omývejte genitálie vždy zepředu dozadu. Poté nechte chvíli oschnout nebo otřete suchým ubrouskem.
5. Osušte důkladně kožní záhyby. Pokud máte čas a prostor, nechte miminko chvilku nahaté „vyvětrat“.
6. Nakonec namažte krémem vhodným na ošetření opruzenin. Tyto krémy jsou určeny nejen k léčbě, ale i k prevenci (například Bepanthen, Sudocrem, měsíčkový kojenecký krém od Weledy a další).
7. Pokud začínají být místa začervenalá, potřete je mastí s obsahem zinku.
8. Nepoužívejte pudr (zásyp).
9. Pokud kojíte, vyhýbejte se potravinám, které mohou opruzeniny zhoršovat – např. kyselá jablka, rajčata a citrusy.

REKLAMA

Jak nejlépe zatočit s opruzeninami?

spiridea

Od teď jedině se Spridea krémpasta od odborníků na dermatologii. Díky svým hydrofilním vlastnostem na sebe naváže nežádoucí vlhkost v plenkové oblasti a kožních záhybech a tím udržuje kůži v suchém stavu. Kromě toho zmírňuje svědění a přispívá k optimální regeneraci kožní bariéry. Je dobře smývatelná.

Jdu do toho!

Prevence u větších dětí a dospělých

Jak jsem již zmiňovali, opruzeniny se netýkají jen malých dětí. Potýkat se s nimi mohou i odrostlé děti a dospělí. Stejně jako u miminek i u tady existuje prevence, která vzniku opruzenin může zabránit.

 • Snažte se vyhnout nadměrnému pocení – noste vzdušné oblečení a hodně pijte.
 • Dbejte na správnou hygienu – zejména v horkých letních dnech nebo po sportu.
 • Po koupeli pokožku jemně osušte do sucha a namažte vhodným krémem.
 • Na cesty přibalte vlhčené antibakteriální ubrousky, kterými pravidelně omývejte rizikové partie.
 • Pokud trpíte na opruzeniny, pravidelně tato místa ošetřujte krémem na opruzeniny (vyzkoušet můžete například Spiridea krém-pasta).
 • Pečlivě vybírejte kosmetiku, kterou používáte, obzvlášť, máte-li citlivou pokožku.

Pozor na přípravky s heřmánkem, mohou u alergického dítěte podráždit pokožku a rychleji způsobit opruzeniny.

Opruzeniny u miminek.Pokud se opruzeniny dlouho nehojí, vyhledejte pomoc odborníka. Zdroj: Canva

Kdy vyhledat lékaře

Opruzeniny u dětí většinou vyléčíte doma volně dostupnými přípravky, které zakoupíte v lékárně nebo v drogerii. V některých případech je však nutná návštěva lékaře. Pokud se opruzenina dlouho nehojí a začne dokonce mokvat, je načase vyrazit k pediatrovi. Může totiž dojít k přemnožení kvasinek nebo k bakteriální infekci. V takovém případě zvolí lékař efektivní léčbu opruzenin a předepíše protiplísňové nebo antiseptické masti.

Závažnější formy plenkové dermatitidy je možné léčit také krémy s obsahem kortikoidů. O tom ale vždy rozhodne lékař.

Jak vypadá alergie na pleny?

V některých případech mohou plenkovou dermatitidu způsobit samotné plenky. Může se jednoduše stát, že daný typ plenek vašemu děťátku nesedne. To poznáte tím, že se dítěti pravidelně opruzeniny vrací, i když dodržujete veškerou hygienu. Je proto vhodné v případě plenkové dermatitidy vyzkoušet i jinou značku plenek a porovnat, zda došlo ke zlepšení.

Je vhodné vybírat kvalitní jednorázové plenky bez obsahu chlóru, který může pokožku dráždit. Důležité je také dbát na správnou velikost plenek, aby v nich dítě nebylo příliš natěsno.

Opruzeniny u miminek.Jaké zkušenosti mají maminky z emimino.cz? Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek eMimino.cz

Zatopit a zadek větrat. Nepoužívat ubrousky, zadek mýt pod tekoucí vodou. Na noc namazat, každému dítěti pomůže něco jiného.
Malá byla minulý týden šíleně opruzelá, a babička mi poradila ji zasypat solamylem. Nevěřila jsem, ale na žádnou mast to nemělo, do rána bylo všechno pryč ;)
Hodně silný černý čaj, potřít zadeček a nechat uschnout. Několikrát za den a nedávat plínu. Z imazolu mela vyrážku. Ale každému pomůže něco jiného, chce to zkusit.
Tak já u malé taky bojovala s hnusnými opruzeninami, které byly bohužel až do krve :,( a zabral nám až pythiol, po hodně zkoušeních od černého čaje, větrání, bepanthenu, rybilky, imazolu, sudocremu, hemagelu a dalších různých mimikosmetických značek zabral zázračně fakt rychle, kůže se začla zatahovat a z té hrůzy bylo za pár dní paráda. mimochodem moji malí taky nesnášeli zinek v mastech :nevim:

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Trápily vaše miminka nepříjemné opruzeniny?

Hlasovalo: 42

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Co jsou to opruzeniny?

Odborný název pro opruzeninu je intertrigo nebo lidově „vlk“. Jde o nepříjemný a mnohdy i bolestivý zánět kůže, který vzniká v místech, kde se udržuje vlhko, teplo nebo se kůže tře o sebe. Opruzeniny tedy netrápí pouze děti, ale čas od času se s nimi setkají i dospělí.

Jak opruzeniny poznáte?

Na první pohled vypadají jako vyrážka, která může svědit, bolet nebo pálit. V závažnějších případech může kůže začít i lehce mokvat nebo krvácet. Ve většině případů je ale léčba poměrně nenáročná a opruzeniny zmizí do několika dnů. Prvním příznakem je svědění pokožky, pálení a zčervenání kůže, někdy i drobné pupínky.

Kde opruzeniny vznikají nejčastěji?

U kojenců a batolat je třeba sledovat hůře dostupná místa, zda se tam nevytvořila opruzenina. Kromě zadečku to bývá často pod bradičkou, v podpaží nebo v oblasti třísel.

Jak vypadá plenková dermatitida?

Jedná se o specifický typ opruzenin, které se objevují na zadečku, u genitálií a v tříslech. O pokožku miminka v plenkové oblasti je potřeba velmi dobře pečovat, protože neléčená plenková dermatitida může vést až k infekci.

Jak předcházet opruzeninám?

Je potřeba vědět, že i při té nejlepší péči se může u miminka opruzenina objevit. Pokud ale budete o pokožku dítěte pravidelně pečovat, můžete vzniku zamezit úplně nebo alespoň částečně. U miminek a batolat je nejdůležitější zaměřit se na oblast plenek, ale také podpaží a pod krkem, kam často stékají zbytky mléka a příkrmů.

Zdroje

 1. Autor: American Academy of Pediatrics , Název: Common diaper rashes and treatments , Rok vydání: 2020 , Vydavatel: AAP , Zdroj: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/diapers-clothing/Pag...
 2. Autor: American Academy of Pediatrics , Název: hrush and other candida infections , Rok vydání: 2020 , Vydavatel: AAP , Zdroj: https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/infections/P...
 3. Autor: U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health , Název: Diaper rash , Rok vydání: 2019 , Vydavatel: MedlinePlus , Zdroj: https://medlineplus.gov/ency/article/000964.htm