Bazar pro děti a mámy

Nekupujte nové, když z toho hned vyrostou! V Bazaru pořídíte kočárky, oblečení a výbavička z druhé ruky. A až jim věci zas nebudou, prodejte je dál. Víc peněz a víc místa ve skříních.

Nejnovější inzeráty

Šátkování miminek - proč a jak začít?

V čem spočívají hlavní výhody šátkování miminek? Jak správně šátek uvázat, aby se v něm děťátko cítilo pohodlně?

Výhody šátkování miminek

Miminka můžete v šátku nosit hned od narození. Děťátko cítí vaši blízkost, teplo těla a tlukot srdce. To u něj navozuje pocit klidu a bezpečí, na které bylo zvyklé v bříšku. Nošení v šátku tedy upevní vazbu mezi vámi a dítětem. Navíc se lépe naučíte rozeznávat aktuální potřeby miminka.

Při správném nošení v šátku je miminko v přirozené poloze, což podporuje jeho zdravý psychomotorický vývoj. Šátkování také pomůže při špatném usazení a vývoji kyčelních kloubů.

Fotografie z diskuse Šátkování - tipy a zkušenostiFotografie z diskuse Šátkování - tipy a zkušenosti

Jak uvázat miminko do šátku

Nošení dětí v šátku má mnoho variant. Záleží hlavně na věku dítěte a vaší fyzické kondici, pro který se rozhodnete. Nejčastějšími typy úvazů jsou:

  • kolébka - vhodná pro nejmenší děti
  • kříž s kapsou - pro děti od tří měsíců, které už samy udrží hlavičku
  • batoh - úvaz na zádech vhodný pro starší děti

Přečtěte si článek Tři způsoby, jak uvázat miminko i větší dítě do šátku

Jaké zkušenosti mají se šátkováním maminky na eMiminu?

janac: Nosila jsem ho v šátku poměrně dlouho na levém boku. Říká se, že pobyt na levém boku matky byl v dřívějších dobách přirozený - ženy pracovaly a nosily dítě na levém boku - při tom i kojily. proto i dnes má spousta žen (i bezdětných) levý prs větší než pravý.

wolnez: Řekla bych, že případná nepřiměřená závislost na mamince nesouvisí s nošením v šátku. Naopak. Když má dítě od prvních chvil uspokojeny základní potřeby, tady konkrétně potřebu bezpečí (třeba nošením), snadněji si získá důvěru v okolní svět a lépe se i osamostatňuje.

Moninda11: Když jsme se ho snažila dávat do šátku, tak se rozzuřil ještě víc, zkoušela jsem kolíbku i nosit v předu kříži s kapsou, ale řve a řev, teď jsem pro něj měla půjčenou Manducu a dopadlo to stejně, sice po chvilce usnul asi na 10 minut, ale jak se probral, tak řev a kroucení, tak musel z toho ven a to se opakovalo celý den, co jsme to zkoušeli, některé děti asi nejsou nosící.