na přehled Encyklopedie

Strava při kojení

Během kojení se dělíte o všechny své živiny se svým děťátkem. Proto by měla být vaše strava pestrá a vyvážená bez přítomnosti škodlivých nebo návykových látek.

Kojení znamená pro vaše tělo velký energetický výdej. Proto byste měla navýšit svůj běžný denní příjem potravy, a to zhruba o pětinu (300-500 kalorií). Pamatujte na to, že kvalita vaší stravy odpovídá kvalitě mateřského mléka.

Složení vašeho jídelníčku by tedy mělo odpovídat zásadám zdravé výživy. Potravu by měly tvořit z 50–55 % sacharidy (zelenina, brambory, rýže), 25–30 % by měly zastupovat tuky (a to hlavně oleje a rostlinné tuky – jsou obsaženy v zelenině a hlavně v semenech) a z 15–20 % bílkoviny (nachází se hlavně v mase).

Dbejte také na svůj pitný režim. Voda tvoří velice podstatnou část mateřského mléka a bez ní by bylo miminko dehydrované. O tom, jaké další složky mateřské mléko obsahuje, se dozvíte v hesle Krmení kojenců.

Jaké potraviny si můžete s klidem dopřát a čemu se raději vyhnout? Přečtěte si články Co jíst během kojení a Co nejíst při kojení.

Diskuse o tomto tématu:

 
evule4
29.08.13 19:55

Zdravím všechny maminky. :-) Mám první 3měsíční holčičku a taky jsem četla, co smím a co ne, takže zkouším. Zatím nám nic nedělá zle, teda nejím luštěniny a zelí, ale zatím žádná reakce. Mám hodnou holčičku, je zlatá a doufám, že zůstane. :) Myslím si, že s tím jídelníčkem je to dost přehnané, ale je to na každé mamině, jak to udělá. Přeji, ať jste všichni zdraví a v poho.

 
Titinka6
15.03.13 20:44

Jsem maminkou 3týdenní holčičky, mám již 3letou dceru. Při prvním kojení jsem si to tolik neuvědomovala, ale nyní docela mě baví články, co maminky mohou v kojení a co ne. Samozřejmě každá mamnika musí vyzkoušet, co miminku sedí a co ne, ale pokazování na to, že má jídelníček být vyvážený a plnohodnotný, je nesmysl. Nesmíte zeleninu, nadýmavé věci, sladké také ne, takže maminka zůstává ve finále na vodě, čajích, bramborách,ma­su(každá ho taky nemusí), ale vitamíny nemá z čeho brát.

Tak se postupně nedivím, že maminkám padají vlasy, má špatnou pleť a podobně, protože miminko si vše potřebné bere od mamniky a ta nemá ve finále z čeho brát sama vitamíny a živiny. Takže je otázkou, zda maminkám kojení nezpůsobuje v tomto ohledu potíže. Nemám bohžel napsané, jak jsem to řešila u první dcery s tím, že jsem kojila spokojeně do 8.měsíce, od 6. měsíce s příkrmy, protože holčina hodně papala. Pokud můžou maminky napsat své zkušenosti nebo názory, myslím, že by to bylo zajímavé téma. S pozdravem Titinka. Přeji jinak všem maminkám spokojená miminka, málo prdíků a klidné noci. :-)

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Strava při kojení"?

Reklama


Reklama