Růstový spurt - jak kojit?

47759
26.6.13 22:00

rustovy spurt jak kojit ?

Ahoj maminky, volám s. o.s. začínám být decentne vystavena :zed:
Máme doma 16ti denního chlapečka a od vcerejska asi spurtuje, protože prvních 14 dní pil ukazkove max. 10 minut, přes den jsem ho budila po 3 hodinach, v noci jsem ho nechavala a budil se tak po 4. hodinach :think: Porodní váha 2820 gr. druhý den spadl na 2620 gr. třetí den přibral 10 gr. 4 den přibral 100 gr. po týdnu přírůstek 250 gr.
Od včerejška by nejraději pořád vysel na prsu, praktikuju to tak, že nakojim z jednoho prsu, krasne pije 5-10 minut pak vytuhne, nechám ho odbrknout, prebalim, tím se probudí a znovu prilozim ke stejnému prsu aby se dostal i na to zadní mléko, pak si chvíli zdrimne 30-60 minut, někdy dá i 2 hodinky, v noci je to trošku lepší, to spí i 3 hodiny, pak se postup opakuje, akorát mu dám druhé prso..
Všude ale čtu, že se mají prsa vystřídat během jednoho kojení, tak nevim jestli dělám dobře, že chci aby vypil co nejvíc z jednoho prsu, myslela jsem, že tím by se mohla laktace rychleji navýšit :think:
Mám doma ještě další 2 děti, nejstarší 11 let se zabavi sám, ale prostredniho 21 měsíců je mi líto, protože na něj mám minimum času :?
Jak jste kojili vy, když mělo dítko růstový spurt?
Budu ráda za vaše zkusenosti a rady :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
17568
26.6.13 22:04

Já kojím vždy jen z jenoho prsa, i během spurtu jsem tak kojila. Normálně přes den kojím cca po dvou hodinách, při spurtu to bylo po hodině a půl a v mezičasech mi nadával :roll: doháněla jsem to v noci, když starší spala, a spala jsem s dítětem napojeným na zdroj :-D Naštěstí po třech dnech se to zas srovnalo :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4666
26.6.13 22:05

@ivana-domca podle toho co píšeš podle mě teda zatím spurt nemá :think: Ten se přeci neprojevuje tím že dítě jako by mělo furt hlad a furt poptává. Jestli ti mezi kojeními spí v klidu i 2 hoďky tak to je pořád pohoda a jedno prso mu evidentně stačí. teda tak to alespoň chápu z popisu :nevim: Jinak jestli to chceš zvednout tak ho dej k druhému ale popravdě přeci kdyby měl hlad tak není tuhej ale řve. Podle mě žádnou chybu neděláš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2823
26.6.13 22:05

Když jsem měla nadbytek mlíka, tak jsem kojila z jednoho a pak z druhého, ale když mě už tvrdly prsa tak z obouch během jednoho kojení. Když jsem začala mít mín mlíčka, tak zase z obou, aby se mlíko rozjelo :) jinak malý mi u prsa vydržel i hodinu :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6808
26.6.13 22:08

Ahoj, kojení, to je radost.
Při kojení prsa střídej, jedno kojení vpravo, druhé vlevo. Obě prsa na jedno kojení jsem střídala jen v porodnici. Koj jak si řekne, ono se to ustálí, spurty jsou cca 3a 6 týdnů, 3 a6 měsíců - asi Tě nepotěším, u mých dětí to takto totálně neplatilo.
Já teda balila před kojením, po jen když se mimčo pokakalo, abych ho nebudila. Ono se to sice v porodnici radí po, ale to ho vzbudíš a ještě se při manipulaci může poblindit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
303
26.6.13 22:12

Já kojila vždy podle potřeby dítěte…v noci jsem ho nebudila, spíš on mě…přes den jak si řekl. Kojila jsem vždy jen z jednoho prsa. Někdo je zvyklý z obou během jednoho kojení, někdo zas musí kvůli množství mléka.
Spurty vždycky přešly a pak bude zas čas na další ratolest :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47759
26.6.13 22:23
@skoromamuška píše:
@ivana-domca podle toho co píšeš podle mě teda zatím spurt nemá :think: Ten se přeci neprojevuje tím že dítě jako by mělo furt hlad a furt poptává. Jestli ti mezi kojeními spí v klidu i 2 hoďky tak to je pořád pohoda a jedno prso mu evidentně stačí. teda tak to alespoň chápu z popisu :nevim: Jinak jestli to chceš zvednout tak ho dej k druhému ale popravdě přeci kdyby měl hlad tak není tuhej ale řve. Podle mě žádnou chybu neděláš.

jenomže po prebaleni je hned vzhůru a hledá co by kde zase sál a prebalovat většinou po kojení musím, protože tam má nadilku :roll: po dokojeni je chvíli klid, dopoledne spí tak 2× po 2. hod. a odpoledne zase takhle blbne, že vydrží 30-60 minut :think: Dudlik je bez úspěchu, jakmile pozná, že to je jen guma, tak hned letí ven a hledá, po napojeni na zdroj saje jak kdyby týden nepil a po těch 5-10 minutach usne, mě nenapada nic jiného než spurt když prvnich 14 dní bylo rozmezí mezi kojenim pres den 3. hodiny což jsem ho teda budila a přes noc kdy jsem ho nechavala spát, tak dal v pohodě 4. hod. v kuse :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31600
26.6.13 22:24

Střídání prsou během jednoho kojení bych praktikovala, kdyby dítě bylo po chvíli vzteklé, že to neteče, tak aby sál a nevztekal se.
Výčitky ohledně batolete neměj, ono to přežije, jde jen o krátkou dobu a že mimino potřebuje víc pozornosti, s tím se počítá. Jako jednu z výhod sourozenců s malým věkovým rozdílem vidím fakt, že se batole zkrátka musí naučit počkat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47759
26.6.13 22:25
@BellinkaX píše:
Ahoj, kojení, to je radost.
Při kojení prsa střídej, jedno kojení vpravo, druhé vlevo. Obě prsa na jedno kojení jsem střídala jen v porodnici. Koj jak si řekne, ono se to ustálí, spurty jsou cca 3a 6 týdnů, 3 a6 měsíců - asi Tě nepotěším, u mých dětí to takto totálně neplatilo.
Já teda balila před kojením, po jen když se mimčo pokakalo, abych ho nebudila. Ono se to sice v porodnici radí po, ale to ho vzbudíš a ještě se při manipulaci může poblindit.

on se většinou na první kojení vykadi, takže prebalit musím, po dokojeni už většinou nemusím..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
flipa
12.11.13 17:13

Ahoj maminky, snad mi tu ještě někdo poradí. Mám 3m chlapečka a plně kojím. Mléka jsem měla pořád dostatek, v levém prsu vždy o něco míň. Poslední dobou jsme pili tak cca 120ml (vážím stále každé kojení, když jsme doma, jsem na tom už trochu závislá :oops: ) ale např. v noci nebyl problém vypít 160ku. A ted můj problém… nevím, zda máme spurt nebo jsem si jen sama rozhodila kojení. Před možná 10ti dny jsem malému před spaním, když jsme koliji z levého prsu dala trochu na přilepšenou i z pravého. A ted už asi 4. nebo 5. den musím kojit skoro každé kojení z obou prsou, kromě nočního, kdy malý spí 6 hod. a mlíčko se dodělá. Malý pije jen pár min, pak se začne odtahovat a plakat a už se nechce přisát. Dnes jsem si řekla, že už mu nebudu nabízet obě, ale vypil jen 70ku, chvilku plakal, ale pak spal své 3 hod. Nyní jsem šla kojit, ale vypil jen 50ku a už se k němu zase nechtěl přisát, tak jsem mu dala z druhého. Celkem mi vypil 120. Tak nevím co ted :( je to spurt nebo přicházím o mlého. Snažím se dost pít. Přez noc se mi prsa dolívají, ale přez den jako by nestíhala. Jak se mám rozkojit? Mám malého budit po 2 hod přez den i když se neozve? A mám mu dávat vždy obě prsa? Chtěla bych zase kojit vždy jen z jednoho. Tak děkuji za vaše drahocené rady.

• Citovat
  • Nahlásit
25105
12.11.13 17:18
@flipa píše:
Ahoj maminky, snad mi tu ještě někdo poradí. Mám 3m chlapečka a plně kojím. Mléka jsem měla pořád dostatek, v levém prsu vždy o něco míň. Poslední dobou jsme pili tak cca 120ml (vážím stále každé kojení, když jsme doma, jsem na tom už trochu závislá :oops: ) ale např. v noci nebyl problém vypít 160ku. A ted můj problém… nevím, zda máme spurt nebo jsem si jen sama rozhodila kojení. Před možná 10ti dny jsem malému před spaním, když jsme koliji z levého prsu dala trochu na přilepšenou i z pravého. A ted už asi 4. nebo 5. den musím kojit skoro každé kojení z obou prsou, kromě nočního, kdy malý spí 6 hod. a mlíčko se dodělá. Malý pije jen pár min, pak se začne odtahovat a plakat a už se nechce přisát. Dnes jsem si řekla, že už mu nebudu nabízet obě, ale vypil jen 70ku, chvilku plakal, ale pak spal své 3 hod. Nyní jsem šla kojit, ale vypil jen 50ku a už se k němu zase nechtěl přisát, tak jsem mu dala z druhého. Celkem mi vypil 120. Tak nevím co ted :( je to spurt nebo přicházím o mlého. Snažím se dost pít. Přez noc se mi prsa dolívají, ale přez den jako by nestíhala. Jak se mám rozkojit? Mám malého budit po 2 hod přez den i když se neozve? A mám mu dávat vždy obě prsa? Chtěla bych zase kojit vždy jen z jednoho. Tak děkuji za vaše drahocené rady.

Vyprdni se na nějaké pravé levé prso. Pokud je mlíko, tak koj z toho, co je. Pokud bych to brala jako ty, tak už od třetího týdne nekojím. Od té doby totiž kojím z obou prsou.
Pij kojící čaje, hodně jez.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4022
12.11.13 17:24

@Svistice souhlasim…je-li spurt, je to stejne, jako kdyz mne chytne zrava…kojim z ceho neco tece a jim co mi prijde pod ruku :pankac:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
flipa
12.11.13 17:35

No ale čím to je, že mám toho mlíka málo? a jak to zvýšit, protože takhle vyždímam z obou cca 120 a to je pro něj jen tak tak. Jo a zapomněla jsem, že jinak je naprosto klidnej.

• Citovat
  • Nahlásit
4022
12.11.13 17:39
@flipa píše:
No ale čím to je, že mám toho mlíka málo? a jak to zvýšit, protože takhle vyždímam z obou cca 120 a to je pro něj jen tak tak. Jo a zapomněla jsem, že jinak je naprosto klidnej.

prosimte a jak jsi prisla nato…ze mas zrovna cca 120ml??

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2320
12.11.13 17:46

Ahoj, já bych se v první řadě vyprdla na vážení. Prvorozenou jsem kojila z obou a to jsem měla mlíka jak pro dvojčata :P -prostě to tak malá chtěla. Teď kojím jen z jednoho. Pokud máš pocit, že máš fakt málo mlíka tak pij kojící čaj, mě pomáhá gravimlíko, zasmažené polívky, smetanové omáčky, šlehačka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat