Léky v průběhu těhotenství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymni  13.11.01 20:26

Mám menší problém, otěhotněla jsem asi 24. října a 30. října jsem začala brát antibiotyka. že jsem těhotná jsem ovšem zjistila až týden po jejich dobrání. Je to velká chyba?

Reklama

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Anonymni  14.11.01 20:25

Někde jsem zaslechl, že většinu dnes používaných antibiotik je možné brát po celou dobu těhotenství. Navíc jakékoliv omezení je určitě napsané na příbalovém letáčku.

Anonymni  15.11.01 16:42

Pokud vím, v prvních 3 měsících neškodí pouze antibiotika penicilinové řady.

Být Tebou, oznámím to raději Tvému gynekologovi aby jste zkonzultovali možná rizika na plod.

ata
Nováček 1 příspěvek 07.02.02 19:57

Jsem v 9.tydnu tehotenstvi a od sveho lekare jsem dostala tabletky na zavadeni kvuli zanetu.Ovsem v letacku je napsano "nesmi se pouzivat v prvnim trimestru tehotenstvi.Tak nevim asi pan doktor nevi co predepisuje.Smula pro me ale tablety jsem nepouzila. 8O

Anonymni  13.08.02 14:05

V 6.týdnu těhotenství mě začalo bolet v krku a doktor měl podezření na angínu. Ale antibiotika mi nedal, raději mi předepsal nějaké kloktání a ono to pak přešlo. Asi není dobré brát žádné léky v prvních třech měsících.

Anonymni  16.08.02 20:53

jsme v 5 měsíci a manželka měla taky angínua doktor jí předepsal imudon a byla fuč. A rychle

mesie
Povídálka 15 příspěvků 26.08.02 19:12

Pro zaplavach jsem nekde chytla rymu.Jenze moje doktorka(momentalne v evakuaci)nebyla k sehnani.Takze jsem jela na gyndu.Tam mi doktor predepsal kapky.Jeste jsem ho upozornovala,ze mi ma predepsat neco,co neuskodi memu miminku.Rekl mi,ze neni hloupy.Je preci doktor.Jenze kdyz jsem cetla navod,bylo tam napsano:Tehotne uzit jen v nejnutnejsim pripade.

Coz ja nebyla.Jak mi muze „DOKTOR“ predepsat neco takoveho??? 8O

Terezijka
Povídálka 24 příspěvků 02.09.02 19:52

To samé se mi také stalo, a ne jednou. Na začátku 4. měsíce mi doktor předepsal nějakou mast, kde na letáku bylo: V těhotenství (obzvlášť v prvních 3 měsících) použití jen v závažných případech. Podruhé na letáku bylo něco obdobného. Já s těmito léky nakládám jednoduše. Nejím je. Doktorovi samozřejmě říkám, že jsem to dobrala a on, že je to hned lepší. Hmmm. Tak nevím. ale také si myslím, že ani jednou nešlo u mě o závažný důvod.

mesie
Povídálka 15 příspěvků 03.09.02 09:42

Ja sem se nakonec vypotila v postylce(ne sama samozrejme :wink: ) A tedka uz je mi fajn.Asi jsem nebyla nejnutnejsi pripad.Doktorovi nic rikat nebudu,stejne si nevzpomenu. :?

Anonymni  05.09.02 08:47

Beru Adipex druhy mesic a zjistila jsem ze jsem tehotna,miminko bych chtela ale mam strach."":[ma­ilto:sarka.bla­hova@vfn.cz>sar­ka.blahova@vfn­.cz]

Anonymni  25.09.02 14:51

Ta varovani pred nebezpecim pri uzivani v tehotenstvi jsou temer na kazdem pribalovem letaku. Vyrobce leku se tak chrani pred pripadnym napadenim ze strany spotrebitele. I kdyz zadne nebezpeci nehrozi, je pak chranen, kdyby nahodou. Proto to na vetsine pribalovych letaku najdete. Uzivam uz nekolik let prasky na vysoky krevni tlak. Tyto prasky se tez predepisujou tehotnym na snizeni tlaku a jsou naprosto bezpecne. Presto je na pribalovem letaku varovani pred uzivanim v tehotenstvi. Doktor preci vi, co dela. A myslim, ze vic riskujete, ze miminku ublizite, kdyz budete nebezpecne nemoci prechazet bez leceni. Mirka.

Anonymni  26.09.02 15:40

Tento týden jsem byla na genetickém vyšetření (spíše konzultaci), protože jsem v počátku těhotenství brala antibiotika (ne penicilinové řady). Lékař mě ale uklidnil, že pouze asi 5 druhů léků je škodlivých pro plod (na léčbu epilepsie a rakoviny). Proto se nebojte, sdělte lékaři, jaké léky jste braly a když vám nějaky předepíše, důvěřujte mu.

Přeji vám všem klidné těhotenství a krásné a zdravé miminko.

Ahoj Lenka (7.týden)

Anonymni  02.10.02 16:58

Užívání léků v těhotenství

Téměř vše, co těhotná žena sní, vypije nebo vdechne, si najde cestu k jejímu dítěti. To však může mít v některých případech tragické následky. Látky, které způsobují vrozené vývojové vady, se nazývají teratogeny. Jedním z příkladů teratogenu je Thalidomid, sedativum předepisované v 60. letech, jehož užívání způsobilo, že se stovky kojenců narodily s „ploutvemi“ namísto rukou a nohou; dalším je Diethylstilbestrol (DES), přípravek, který byl v letech 1941 až 1971 předepisován jako prostředek zabraňující potratům a který má od té doby na svědomí tisíce mladých žen umírajících na rakovinu pochvy a další stovky tisíc, které jsou postiženy různými malformacemi.

Předepisované léky jsou však pouze jednou kategorií teratogenů. Každodenně užívané produkty, mezi něž patří káva, čaj, aspirín a jiné volně prodejné léky, jsou současně drogami, které mohou ohrozit plod. Totéž platí pro pivo, víno a lihoviny. Těhotná a kojící žena by se proto měla vyhnout všem lékům, které nejsou nezbytné, bez ohledu na to, zda jsou na předpis či nikoli. Jakákoli návyková droga, jako je crack, kokain, heroin, morfin, opium a methadon, může u dítěte vyvolat závislost, ale také kongenitální malformace, retardovaný růst, poruchy příjmu potravy, nepravidelný režim spánku a průjem; kojenec závislý na droze má okamžitě při porodu abstinenční příznaky. K dlouhodobým účinkům na dítě, jehož matka užívala ilegální drogy, patří hyperaktivita a poruchy učení.

Těhotná žena by se měla vyhnout i aspirínu, obzvláště ke konci těhotenství, protože tato látka může zasahovat do mechanismu srážení krve matky i dítěte a tím zvýšit riziko krvácení. Antibiotika, například tetracyklin, zanechávají na zubech dítěte trvalé skvrny a u nezralých dětí mohou retardovat růst končetin.

Nebylo prokázáno, že by kofein, který se vyskytuje v kávě, čaji, nápojích podobných cocacole, čokoládě a některých lécích zmírňujících bolest, způsoboval vrozené vývojové vady; může však zvyšovat srdeční frekvenci plodu i matky, proto by se jeho příjem měl v těhotenství omezit na minimum.

Toxické účinky na plod a matku mohou mít také vitamíny, obzvláště jsou-li podávány ve velkých dávkách. Těhotná žena by se měla vyvarovat nadměrného množství vitamínu A (hrozí poškození zraku), B6 (hrozí poškození nervů matky), C (denní dávka by neměla překročit 1000 miligramů), D (může vyvolat hyperkalcémii), E (může zvýšit krevní tlak matky) a K (nebezpečí novorozenecké žloutenky).

Každý lék, jenž je pro zdraví matky nezbytný, by se měl podávat v nejmenších možných dávkách a po nejkratší možnou dobu. Plod je nejvíce ohrožen v prvních třech měsících, kdy se vyvíjejí nejdůležitější orgány; každá žena, která plánuje těhotenství nebo se dozví, že je těhotná, by se proto měla poradit se svým gynekologem o všech lécích, které užívá nebo užívala. O svém stavu by měla uvědomit také své ostatní lékaře.

[ Tuto zprávu upravil: Ivula - 02.10.2002 21:09 ]

Anonymni  02.10.02 21:04

Píšu ještě jednou, a to s omluvou, až dodatečně jsem si uvědomila, že můj příspěvek, může působit moc stroze, a nepříjemně odborně.

Takže bych ráda jenom dodala, že je opravdu vhodné veškeré užívání léků v době těhotenství a kojení konzultovat s lékařem, a říct pravdu co užíváme.

Byla bych nerada, aby z předchozího příspěvku, jste někdo dělal vážnejší rozhodnutí .Vše může být individuální, a nemusí.

[ Tuto zprávu upravil: Ivula - 02.10.2002 21:10 ]

Anonymni  05.12.02 19:19

Jsem v osmém týdnu a mám angínu, při které užívám antibiotika penbene (pen. řada), trochu se toho bojím, tak doufám, že bude všechno v pořádku, že jo…

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Jsem těhotná a partner mi zahnul. Přesto zůstávám

Čekáte miminko a zjistíte, že je vám partner nevěrný. Bohužel takovou situaci... číst dále >

Články z Ona Dnes

Emily Ratajkowski: Všichni myslí, že nejím, přitom se neustále cpu

Modelka Emily Ratajkowski (26) má dokonalé tělo bez jediného faldíku. V... číst dále >

Sedm potravin, které mohou hrát roli v prevenci rakoviny

Je to tenký led, na který se vědci pouštějí neradi. Žádné jídlo samozřejmě... číst dále >

Reklama