Kterak přišel Mikeš na svět

Přivést dítě na svět pro mě bylo tou nejtěžší věcí na světě, ale i tak to stálo za to. Deníček je sakra dlouhý – stejně jako můj porod ;) takže kdo nerad čte, tak ať se do toho snad ani nepouští.

*

Dlouho jsem přemítala, zda-li se mám vůbec podělit o vzpomínky z porodu našeho milovaného synka. Na druhou stranu mi zde již zveřejněné deníčky hodně pomohly, a tak i já jsem se nakonec odhodlala vám převyprávět můj příběh…

S partnerem jsme spolu téměř 10 let, čas ubíhal a nakonec jsme se rozhodli, že bychom si spolu rádi pořídili miminko. Osud nám přál, a tak i celkové snažení trvalo pouhé 4 měsíce. Miminko rostlo zcela ukázkově, já krom zvětšujícího bříška byla jak kdybych snad ani dítě nečekala :-) chodila jsem na pěší výlety, do práce jsem chodila až do nejzazšího možného termínu a celkově na toto období ráda vzpomínám.

Začátkem srpna jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a zde nastal drobný zlom. Vedra roku 2018 byla příšerná, doma jsem trpěla jak zvíře a už se nemohla dočkat, kdy že se náš brouček narodí. Začala jsem jezdit na pravidelné kontroly do porodnice mimo naše hlavní město, páč mě silně stresuje zdravotnické prostředí, a tak jsem si vybrala porodnici v jiném městě, kde mi přišla jak filozofie, tak i prostředí co nejpřátelštější. Termín jsem měla 14. a 16.9. Ještě na poslední kontrole před termínem mi už radila lékařka, ať si raději objednám další termín kontroly, že spíše budu rodit až po termínu :-D No co vám budu povídat, při představě, že v těch vedrech budu přenášet, mě obestíraly mrákoty :-D

Takže došlo na babské rady a s partnerem jsme ráno 15. na to hupli, podotýkám, že to byla sobota ;-) no rozhodně to nebyl sex snů, avšak najednou když jsem se dávala do kupy, bylo všude hodně vody – chvíli jsem na to hleděla jak blázen a pak mi to došlo. Už je to tady! Osprchovala jsem se, vzala si hrst vložek, protože tý vody fakt teklo strašně moc a zavolala jsem do porodnice, že mi prdla voda a zda mají místo. Měli. Tak jsme s přítelem posnídali a vyrazili. Cesta nám trvala k 50. minutám a žádná kontrakce se nedostavovala – to mě mírně znervózňovalo.

Na příjmu u porodních sálů jsem vplula do epesní nemocniční košile, vyšetřili mě, otestovali vložku na porodní vodu (asi jako jestli se mi ty Niagáry nezdály) a dali na monitory. Pak jsem s porodní asistentkou dala dohromady všechny papíry. Výsledkem bylo, že sice mi parádně rupla voda, ale porod se nerozběhl, takže mě hezky ubytují na gynekologickém oddělení a pokud se do 12 hodin porod nerozběhne, tak nasadí antibiotika.

Jako málem mě kleplo – já s mojí hrůzou z lékařského prostředí jsem se málem rozplakala z představy, že budu bez partnera sama v nemocnici. Mno, nějak jsem zamáčkla slzy a s partnerem se rozloučila. Nakonec mi den vcelku utekl – na pokoji jsem byla s dalšími 2 fajn holkama – akorát teda kontrakce nikde, takže došlo na antibiotika v infuzi, a voda stále tekla pomalu proudem… večer mi bylo doporučeno, abych si nechala dát injekci, páč kdybych začala další den rodit, tak ať se pořádně prospím. No jako nevím, co to bylo, ale najednou mě ze spaní probudila bolest, která začala být pravidelná. Po nějaké době jsem začala být už celkem nešťastná – dvě mé spolunocležnice spokojeně chrupkaly a já je nechtěla nijak obtěžovat. Zašla jsem na sesternu a tam mi akorát poradili dát si sprchu a prodýchávat.

Takže moje první noc v porodnici skončila ve sprše. V neděli ráno na monitorech mi lékařka řekla, že už se něco začíná dít, možná to do večera vypukne, ale jsme teprve v začátku, takže mi doporučuje, abych si vzala čípky proti bolesti, abych po té noci nabrala síly. No nechápu, co se to zase stalo, ale kontrakce se úplně zastavily.

K večeru se začaly zase dostavovat slabé kontrakce, ale podle lékařů nic moc. Takže na řadu opět přišla ta stará dobrá injekce abych se v noci prospala a nabrala síly. No a jako předešlé noci jsem se opět vzbudila s bolestivými kontrakcemi. Snažila jsem se ulevit si ve sprše, ale pořád to byl děs.

Nevydržela jsem a někdy kolem 3. ranní jsem se došourala na sesternu, ti mě odeslali na monitory a ejhle, kontrakce byly ukázkové. Dle lékařky jsem byla otevřená na 4 cm, tak že se teda už přesunu na porodní sál. Ani nevíte, jakou radost jsem měla. Konečně se to začíná hýbat, můžu zavolat chlapovi a už tu nebudu sama (tím myslím lékařský personál :-D). Takže ve 4 ráno jsem volala partnerovi, ať jede, že už pomalu půjdeme na to.

Porodní sál byl opravdu moc pěkný, porodní asistentka milá. Podstoupila jsem klystýr (to byl docela mazec, málem jsem ani s tím bubnem nedoběhla :-D) a prodýchávala jsem si ve stoje kontrakce. Na to, že jsem probděla 2 noci, jsem měla i fajn náladu. Chlap dorazil kolem 5. V čase mezi kontrakcemi jsem i vtipkovala. Pak mi přišla díky střídání směn nová porodní asistentka – taky byla moc fajn.

Páč jsem nebyla odpočatá, nabídla mi, že mi dá cosi, po čem se trochu prospím a posilním se na to velké finále. A zároveň by mě to i mělo dostatečně uvolnit a pomoct se i víc otevírat. No nevím, co mi to v té infuzi dali, ale sjetá jsem byla jak sáňky :-D avšak díky vyplavenému adrenalinu jsem akorát lehce podřimovala, ale usnout jsem nedokázala (co kdybych náhodou ten porod prochrápala, že :-D).

Každopádně jsem se pořád otevírala moc pomalu, zatím jsem se dostala jen na 6 cm. A kontrakce zase začaly ustávat. To bylo někdy kolem 12:00. Takže po velké poradě, co se mnou, za mnou dorazil vedoucí směny a řekl mi, že mi budou muset dát oxytocin a páč to bude zřejmě značně bolestivé, tak mi doporučují epidurál.

Popravdě dlouho jsem neváhala, byla jsem už dost unavená a chtěla jsem už konečně odrodit. Takže partner si skočil na rychlé jídlo a mně mezitím píchli do páteře epidurál. Potom mi do infuze dali oxytocin. A tím začalo peklo. Zažila jsem stav, kdy mi naskočily kontrakce v intervalech 1–2 minut, bolest jako kráva – měla jsem pocit, že se mi trhá tělo v pase. Prvních pár kontrakcí jsem se snažila být statečná, ale pak mě bolest totálně semlela. Stalo se ze mě skučící zvíře a dokonce jsem se párkrát neovládla a tloukla do lehátka. Ta bolest byla taková, že jsem se nedokázala postavit na nohy, dokonce jsem i přestávala vnímat a topila se v agónii bolesti – no jako fakt mazec.

Partner byl fakt úžasnej, já být na jeho místě, tak už to nedávám. Dokonce jsem prosila porodní asistentku, ať ten oxytocin aspoň na chvilku zastaví, že potřebuji aspoň 15 minut pauzu, ale řekla mi, že tím si to jen zbytečně prodloužím. Takže mi řekla, že když mám tu bolest takovou i přes epidural, tak mi opět do infuze dá to ranní zmašťovadlo. No a co se nestalo? Byla jsem strašně zmaštěná, bolest byla stejně sžíravě intenzivní a já chvílemi pomalu nevěděla, kde jsem. No ocitla jsem se už na úplném dnu bolesti a všechno jsem začala vnímat dost v mlze.

Takže pak už jen vím, že mě položili na bok na porodní křeslo, já řvala bolestí, partner mi přidržoval nohu na koze a já si měla přitlačovat (asi aby malý dorotoval). Do toho mi porodní asistentka natahovala ruku zkroucenou bolestí, aby mi co nejvíc tekl oxytocin do žíly, do toho mi tam napíchla další antibiotika, a protože jsem už byla bolestí prakticky nepříčetná, tak mi ještě dávali rajský plyn.

Najednou nastal v tomhle pekle zlom, to, že do mě neustále někdo strkal ruce jsem už pomalu ani nevnímala – a najednou mě převrátili na záda, začali chystat hromadu nástrojů a rozsvítili velká světla. V místnosti byla hromada lékařů a dalšího pomocného personálu. Přítel plakal a dával mi na obličej kyslíkovou masku, já se snažila tlačit, ale už mi nezbyla žádná síla, připadala jsem si jako hadrová panenka. Moc si z toho nepamatuju, ale nakonec mi začala PA dost šíleně mačkat břicho, začala jsem se s ní rvát, protože jsem měla pocit, že mě roztrhne – že prostě prasknu. Ale byla prostě silnější, tak ze mě malého vymačkala.

Vůbec neplakal, hned si ho vzali sestry a lékaři na vedlejší lůžko a partnerovi tekly po tváři krokodýlí slzy. Já byla tak vyřízená, že jsem se nevzmohla na žádnou rozumnou myšlenku. Najednou se ozvala sestřička: „Tatínku, nechcete se na malého podívat?“ a v ten moment malý začal plakat :-)

Mezitím mi doktorka zašívala nástřih – ani jsem ho v té šílené agónii nezaznamenala. A i samotné šití mi po předešlé bolesti přišlo jako nic. Na dotaz kolik stehů mi řekla, že uvnitř se to nepočítá a zvenku pouze 4. Pak mi malého přiložili a začali se se mnou všichni loučit – končí jim totiž směna. Malý se narodil v pondělí 17.9.2018 v 17:44. Na sále jsme ještě zůstali 2 hodinky, partner mě musel hlídat, páč jsem z únavy upadala do mikrospánků, tak aby mi malý nesklouzl.

Po 2 hodinách malého odvezli ještě na vyhřívané lůžko. Mně pomohli do sprchy, abych se poprvé vyčůrala, a pak už mě na vozíčku vezli na pokoj. Ale to už je jiný příběh.

Doteď mám z porodu rozporuplné pocity. V závěrečné zprávě stálo, že 2. doba porodní byla prodloužená a malý měl obtočenou pupeční šňůru kolem krku. Prý jsem byla moc úzká v bocích a malý byl dost veliký – mno těžko říct, co bylo za těmi všemi problémy. Ale jsem moc ráda, že malý Mikeš je zdravé a šťastné dítě, a i já si už dokážu představit, že i přes tu hrůzu bych do toho šla ještě jednou :-) jen bych si tentokrát s sebou raději vzala svoji porodní asistentku, která by v krušných chvilkách měla ten nadhled, o který já v bolestech přišla :-)

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
6.12.19 07:16

Mo mě mrzí tvůj zážitek, jen prosím ať je tvůj porod příkladem ať to takhle nevypadá a vypadat nemá!
A pro příště opravdu radím vlastní PA.
Já měla první porod vyvolavany, ale hezký, žádné zbytečné zasahy navíc. A u druhého jsem měla kamarádku PA a byl to zcela spontánní porod a bylo to boží.

 • Nahlásit
 • Zmínit
6.12.19 07:55

Gratuluji je zdravému miminku ale výrazně se divím průběhu porodu 8o. Na to že sis vybrala přátelskou nemocnici a rak, tak mi přijde hromada (protichudnych) zásahů, které ti mohly porod zbytečně prodloužit… No a ten závěr a hopsání po břiše radši ani nekomentuji, neb bych se musela rozcilit :zed:.

Já rodila v pondeli v „děsném“ pražském Motole, a měla jsem přátelsky a citlivě vedený porod, s nasloucháním mě jakožto rodičce (např jsem odmítla klystyr, protože jsem už měla velmi silné kontrakce a už bych to v sobě neudržela potřebnou dobu), mohla jsem si chodit a měnit polohy, PA byla úžasná a empaticka… Nakonec jsem to dala bez jakékoli medikace… Ke konci jsem o něco prosila, ale řekla mi že to zbytečně zpomalime a že když vydržím dalších 10 minut bolesti, pichne mi vodu a pak to už půjde rychle… A měla pravdu a do 20 minut jsem měla kuliska v náručí…

Tvůj porod je pro mě hororový a myslím, že tam probíhalo přehnané hodně medikace a zásahu do procesu :nevim:

PS - neříkám, že to nebolelo, bylo to horší bez první porod ale zároveň jsem dokázala mnohem vic poslouchat své tělo a pomoct mu…

 • Nahlásit
 • Zmínit
138
6.12.19 08:20

Ono je dost rozdíl, jestli se vám porod rozjede sám nebo vám praskne voda a nic se neděje. Navíc kontrakce, které se pak paní rozjeli ji sami o sobě vyčerpávaly, takže představa, že ji nechají svému osudu taky není úplně ok. Mohlo to skončit císařem… Měla jsem první porod podobný, naštěstí ne tak dlouhý a oxytocin hoodne pomohl… Jinak bolesti, kdy o sobě nevíte a nevnimate nic jiného než tu bolest, jsou skutečně super…

Nehodnotila bych proto tak kriticky, prostě to nebyl ideální průběh.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1331
6.12.19 08:48

No přesně, na to že to měla být freindly nemocnice, tak do tebe narvaly kdeco.. Že se nestydí ti doktori. Hrůza děs, doufám, že nebudete mít oba trauma. Že se porod nerozjede po prdnuti vody je běžné

 • Nahlásit
 • Zmínit
6.12.19 09:00

@Cerva1
Já samozřejmě nechci kritizovat vše, ale přijde mi, že tam těch zásahu bylo zbytečné mnoho a některé účinkovaly protichůdně… Autorka si bezesporu protrpela své, já měla oba porody hodně bolavé, u prvniho jsem zvracela bolestí, jak byly silné kontrakce, měla jsem chřipku, takže jsem nemohla dýchat, měla do toho zachvaty kašle a byla strašně unavená a nevyspalá. U druhého to šlo bez komplikací a relativně rychle, ale o to větší bolesti…

Já nejsem zastánce bio porodu, naopak, chtela jsem fakultní nemocnici, obě těhotenství byla riziková, baby friendly je super věc ale já potřebovaka vědět, že v případě průšvihu mám špičkovou péči na místě a nebudeme muset někam vrtulníkem… A to že u obou porodu jsem měla velmi citlivý a empaticky přístup kdy se mnou o všem komunikovali a byla jsem tam rovnocennym parťákem bylo velmi příjemné překvapení a bonus…

Jem že mi přijde smutné, že se autorka chtěla vyhnout velké nemocnici a podle mě ji v té menší vedli porod prostě víc na sílu a teď se z toho bude dlouho sbírat.. M

 • Nahlásit
 • Zmínit
6.12.19 09:12

@Cerva1
Přijde mi, že s ní prostě nejednali úplně v pohodě a lidsky.

 1. Dali jí injekci - čeho? Se mnou vše konzultovali a vysvětlovali, aby si mohla odpočinout (tzn. něco, co zmírnilo bolesti a ZPOMALILO postupující porod). Navíc to moc dobře nezabralo, odpočinek se moc nekonal - takže se to zpomalilo, paní se neodpočala a jen si protáhla utrpení
 1. Dostala čípky proti bolesti, po kterých se jí úplně vše úplně zastavilo, takže předchozí progress v háji (snad se tedy přes den alespoň trochu prospala)
 1. V noci se zase opakoval scénář 1, dali jí něco, c o ani enví, co bylo, zase se tím vše zpomalilo a v noci pak došly kontrakce
 1. Pak už jí šly krásně kontrakce, porod postupoval a bum, narveme jí zase něco na zpomalení, stejně si neodpočala, protože už byla moc naspeedovaná a ještě byla oblbnutá prášky
 1. Zpomalili to moc, BUM narveme jí oxytocin, ať se to popožene a rovnou k tomu dáme epidurál, který má ale protichůdný účinek a zase to zpomalí
 1. A BUM, narveme jí tam další drogu, ať je řádně sjetá a k tomu ještě rajskej plyn…

No apk se nedivím, že paní nebyla schopná tlačit a podle popisu jí zjevně PA provedla Kristellerovu expresi, což je zakázaná praktika a chudák autorka je vděčná, protože tolika záshay do porodu už by bez toho neporodila…

Mě to prostě přijde jako zrůdnost a nota bene v nějaké údajně citlivé a baby friendly nemocnici

 • Nahlásit
 • Zmínit
1331
6.12.19 09:14

@Lara Farseer uplne souhlasím

 • Nahlásit
 • Zmínit
396
6.12.19 09:15

To je hrůza, můj chlap by je umlatil a vezl by mě hned jinam. Tobě radim příště zvolit jinou nemocnici. Tohle je fakt děs…

 • Nahlásit
 • Zmínit
481
6.12.19 09:27

Mě to tak dlouho netrvalo, ale měla jsem to prakticky stejný, akorát malýho tahali zvonem, já kolabovala během tlačení a po porodu taky a ani nebudu říkat kolik jsem měla kde stehů. A po břiše mi skákaly 2 asistentky. :roll: 8o

 • Nahlásit
 • Zmínit
11881
6.12.19 09:36

No od poloviny deníčku jen opakuji „ty vole“, no co toto je, co to bylo za šílenou porodnici, pořád zastavovat porod, aby jsi se „prospala“, to se dělá, když se personálu nechce v noci „rodit“, ale dvě noci po sobě, zastavíme, popoženeme, zastavíme, popoženeme - to je naprosto šílený přístup zdravotníků k porodu, kdo to tam sloužil? nějaké žákyně 1. ročníku zdrávky nebo co? :zed: :zed: :zed:
já nejsem žádná bio eko, ale tak zmršený porod :zed: je neskutečné štěstí, že z toho dítě i matka vylezly ve zdraví :hug:
tam už nikdy nejezdi, tak porod fakt vypadat nemá

 • Nahlásit
 • Zmínit
53
6.12.19 10:04

Když ona je to, bohužel, celkem běžná praxe. Jak už jsem psala u jiných deníčků, mně porod vyvolávali, během dne mi vždy do porodních cest dali balonek s olejem, udělali min. 2 Hamiltony a úderem 22:00 za mnou přišli s práškem na spaní, který jsem vždy odmítla. Nabízeli mi ho i ve chvíli, kdy jsem na sesternu přišla ve 23:00 s tím, že se mi rozbíhá porod. No a když jsem se pak z gynekologie přemístila ve 4:00 na sál, prořekla se, že jsem si nevzala prášek na spaní a že bych si tedy chtěla chvilku lehnout na lehátko, začala na mě PA řvát, že jsem si měla vzít prášek a prospat se na gynekologii, teď, že mám hezky pochodovat :roll:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1632
6.12.19 10:52

Fuuuu… 8o Jako narez! Do prvni noci jsem mela uplne stejny porod jako ty. Praskla mi voda, prijela jsem do nemocnice, kontrakce zadny, takze si me tam nechaji pres noc, taky mi davali neco na spani, ale byla to tabletka a ja stejnak spala blbe. Rano v 5 antibiotika, v 8 vyvolavaci tableta na kontrakce a uz to jelo. Nic navic, krom klistyru, za ktery jsem byla rada, jsem nedostala a porod supr, ve 4 odpoledne mala venku. Sice trosku potrhana, ale jinak pohoda, oxytocin mi pichli jen malinko po tom vsem na vypuzeni placenty. Premyslela jsem pak zpetne, jestli jsem si mela nechat dat tu vyvolavaci tabletu, ale kdyz to tu ctu, tak zaplatpanbuh, ze mi ji dali a ja na ni hned reagovala! 8o

 • Nahlásit
 • Zmínit
6.12.19 11:21

Pripomina mi to muj porod.Taky jsem byla tehotná v tech strašných vedrech, mala se nakonec po vyvolavanem porodu narodila 4.9 18,termin jsem mela 16.9…taky jsem dostala oxytocin a takovou bolest bych nepřála ani nejhoršímu nepříteli..taky se mi sestra valela po brise, pichli mi neco na bolest a to mi zastavilo kontrakce, takze ve finale jsem tlačila bez konstrakcí.. mala mela teda zlomenou klicni kost

 • Nahlásit
 • Zmínit
6.12.19 11:32

@Lara Farseer já se omlouvám, jestli se pletu, ale označení baby friendly porodnice znamená spíš, že dítě je po porodu na pokoji s matkou a podporují kojení než, že vedou „citlivě“ porody a jsou milí lékaři :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
6.12.19 11:50

@Bubla Bůčková
Aha, já myslela, že je to obecně taková ta filosofie vedení porodu, možnost rodit jinak než vleže, bonding s miminem a tak :think:.

Ale nezkoumala jsem to podrobně, u mě vzhledem k možným zdravotním komplikacím byl Motol jasná volba, takže jsem to moc neřešila… ALe jak autorka píše, že jí zvolená nemocncie vyhovovala svou filosofií a prostředím, tak jsem vydedukovala, že šlo o tzv. baby friendly… nevím, jak se nazývají (jeslti je pro to nějaký termín) nemocnice s lepším přístupem k porodu…

 • Nahlásit
 • Zmínit
6.12.19 11:59

@Lara Farseer ty název nemají :lol: jen je zvykem vyzdvihovat do nebe okresní malé porodnice… Takže typicky Motol zlo, Příbram dobro :mrgreen:

Příspěvek upraven 06.12.19 v 12:00

 • Nahlásit
 • Zmínit
229
6.12.19 12:16

Teda, to je děs. Proč dávají něco na spaní - aby měli klid? :zed:

 • Nahlásit
 • Zmínit
14229
6.12.19 14:07

Jezis, to je teda hruza. Diky bohu jsem rodila cisarem, tohle bych teda zazit nechtela.

 • Nahlásit
 • Zmínit
6.12.19 14:28

Modelový příklad zpackaneho porodu ze strany personálu. Je mi moc líto, že sis něco takového musela prožít, jsi statečná a je zázrak, ze jste oba v poradku. Na to, co s tebou a tvým dítětem provedli, existuje už i odborný termín-vysoká míra redundantnich intervenci do porodu. Doporucuju načíst všem nastavajicim maminkam.

 • Nahlásit
 • Zmínit
53
6.12.19 15:30

@harim Bohužel, je to přesně takhle prosté, porody ve dne jsou prostě příjemnější pro všechny zúčastněné. Pro někoho může být prášek na spaní i celkem fajn, třeba moje švagrová první dobu porodní komplet prospala a pak si, vyhajaná, odskočila na 20 minut na sál. Ovšem průser nastane ve chvíli, kdy jde porod do finále a rodička je pořád oblblá. To byla moje noční můra, rodit v nějakém chemickém rauši, proto jsem veškerou medikaci na spaní odmítala a v závěru si to od personálu pěkně vyžrala. A taky, asi kvůli tomu, že jsem částečně z branže, moc nevěřím těm řečičkám o tom, jak ty prášky na dítě absolutně nepůsobí. Hlavně, že v těhotenství musíte konzultovat s gynekologem i požití Paralenu, že?

 • Nahlásit
 • Zmínit
6.12.19 16:08

@Bubla Bůčková
Obě děti jsem rodila v Motole a oba porody byly že strany personálu bez zbytečných zásahů, všichni velmi přátelští a empatičtí na šestinedělí to samé, ochota i uprostřed noci…

Bonding s detatken proběhl, dotepani pupecniku, rooming in, podpora kojení… Druhá maminka kojit nechtěla a vysvětlili jo výhody a pak ji dali UM. Bez odsuzivani bez ničeho (byla teda kuřačka takže ji ais tolik nepremlouvali ale stejně)

Ale stigma velká zlá fakultní nemocnice se prostě drží :nevim:

Příspěvek upraven 06.12.19 v 16:10

 • Nahlásit
 • Zmínit
6.12.19 16:11

@Tosjamx
Já první rodila s rajský plynem a i z toho jsem byla dost mimo, druhej jsem si střihla bez ničeho a i když to setsakra bolelo, tak myslím že pro miminko to bylo lepší…

 • Nahlásit
 • Zmínit
53
6.12.19 16:44

@Lara Farseer Mě nakonec ukecali do Epiduralu, údajně, abych se lépe otvírala. Vzhledem k tomu, že to ale bylo v cca 5:30 ráno, pan doktor asi nebyl zrovna ve formě, takže se jehlou trefil do krevního řečiště, kde Epi nepůsobí, takže jsem si to taky nakonec uhekala bez chemie až do konce. No a vzhledem k tomu, že celej můj porod se táhnul cca 12 hodin, tak jsem byla tak vyšťavená, že jsem nějakou extra bolest ani neprožívala:D

 • Nahlásit
 • Zmínit
229
6.12.19 18:54

@Tosjamx Jo přesně, já kvůli léku u porodu mám lehce postiženou dceru. Tak mě tyhle zbyteční intervence dokážou vytočit i u počítače.

Příspěvek upraven 06.12.19 v 18:55

 • Nahlásit
 • Zmínit
K19
123
6.12.19 21:01

To já konec svého porodu opravdu prospala :lol: Byl to dost dlouhý, bolestivé porod. I dlouhe a hodně bolestivé kontrakce jsem byla otevřena na 3. Když už jsem už opravdu nemohla tak jsem si požádala o epidural. A když už přišlo na tlačení tak malá vůbec nesestupovala do toho jí začaly padat ozvy tak ihned akutní císař. I když jsem byla umrtvena jen od půlky i tak jsem o porodu nic nevěděla protože jsem jim tam vyčerpáním usla. A jsem za to ráda protože malá měla omotany pupečník kolem krku, nedychala a museli ji resuscitovat. Byt vzhůru a ne slyšet jí plakat, ani by mi jí neukázali to by pro mě bylo ještě víc stresující než zjištění po probuzení co se stalo ale už i s informací že je malá v pořádku.

 • Nahlásit
 • Zmínit
212
6.12.19 21:40

@Tosjamx Přesně, v těhotenství se resi vše, žádné léky se nesmí brát, ale při porodu narvou cokoliv. Ja teda mela šílený porod v Motole, ale nechapu, proč si autorka nechávala dávat ty uspávací injekce. Ty to očividně zpomalily, uplne zbytečně. Je jasné, ze byla vyčerpaná, ale bez nich by to mela rychleji za sebou. Me to taky chtěli narvat, ale mela jsem nastudováno a odmítla jsem. Člověk je v tu chvíli v nevýhodě oproti sestrám bacharkam, ale nesmí se dát.

 • Nahlásit
 • Zmínit
53
6.12.19 22:02

@Micilin No, já autorku celkem chápu, že se nebránila. Vystresovaná prvorodička, která věří odborníkům, kteří navíc málokdy připouští jakoukoli diskuzi :nevim:. Já věděla od svojí mámy, která je zdravotní sestra, že ty léky můžu odmítnout. A jak jsem psala výše, jsem tak trochu od fochu (vědecká pracovnice z oboru biochemie), takže vím, že pokud je to možné, je zkrátka lepší se jakékoli medikaci během porodu vyhnout. Jenže pokud někdo žádné takové informace nemá, musí zkrátka 100% věřit lékařskému personálu. Osobně si myslím (nebo pevně doufám), že od takových praktik urychlování porodů se pomaličku ustupuje (stejně jako od polohy na koze atd.) a generace příští budou mít ve valné většině na porod jen příjemné vzpomínky :kytka:.

Příspěvek upraven 06.12.19 v 22:04

 • Nahlásit
 • Zmínit
53
6.12.19 22:06

@harim Vážně? To mě moc mrzí :(. Můžu se zeptat, co to bylo za lék?

 • Nahlásit
 • Zmínit
4652
6.12.19 23:00

@harim Jj to byly ty „vitaminy pro silné zdravé miminko“, že, tvůj denicek si pamatuju… :think: A víš teda co to přesně bylo? Ze zprávy třeba? Už jsem se na to ptala u toho deníčku, protože jsem o necem takovém v zivote neslyšela… U 1. porodu se mi taky zpomalovaly kontrakce a došlo na oxytocin, pak to byl už celkem hukot, ale kluk vykoukl jen za 4 hodiny po příjmu, cca 7h. od začátku kontrakci a voda mi odtekla už v autě cestou :mrgreen: A kontrakce sly hned do břicha, malej je přesně v terminu, 1.32 hod. U 2. pro změnu vody ani kapka, zato celou noc - od 10 večer do 6.30 ráno - krizovy kontrakce, který nejsou na monitoru vidět, takže mi tvrdili, že to může jeste trvat… Přijeli jsme v pul 4 a v 7 bylo hotovo, jen placente se nechtělo ven a až fakt na konci začaly jít kontrakce do břicha a tlak na spodek a mala šla jak po másle, navíc se krasně trefila mezi 1.a 2.termin - taky 17.9., ale 2017, aby se to dobře pamatovalo :) Vodu mi pichli v 5.30, když jsem byla pořád „jen“ na 8 cm (na příjmu na 6, u malyho dokonce na 7), skoro celý porod jsem strávila ve sprše a až na to rupnuti vody, který ale pomohlo, proběhl naprosto spontanne a bez zbytečných zásahů vč. nastrihu, taky mela mala sotva 3 kg, 48 cm. S váhovým odhadem se gyndar sekl o 300 g:) Zatimco 1.porod mám v mlze, stejně jako celé 6nedeli, na 2.vzpomínám moc ráda, dokonalá dámská jízda to byla - manzela jsem poslala - po verdiktu „to bude ještě na dlouho“ se vyspat domu a víceméně jsem si to odhekala sama, s občasnýma kontrolama PA (te samé co jsem měla i u starsiho:-)) a doktorka pribehla až na konec - jentaktak, že stihly s PA malou chytat:) :D :lol: A to jsem obě rodila ve VZFN, „velké zlé fakult. nemocnici“… A nemůžu si fakt stezovat, ale tak znam holky co rodily např. v Horovicich aj. mensich porodnicich a byly tam spokojený.

 • Nahlásit
 • Zmínit
229
6.12.19 23:28

@Tosjamx @Jahudka82 Je mi líto, ale nevím a ani nevím, jak to zjistit

 • Nahlásit
 • Zmínit
4652
6.12.19 23:47

@harim No, tak aspoň víš, na co si dát příště majzla… Snad bude malá aspoň relativně ok…

 • Nahlásit
 • Zmínit
3564
7.12.19 01:02

Porod jsi měla teda narocny a asi uplně neposoudim, jestli by to s jinym postupem bylo lepsi.
Ale zarazily me ty krokodyli slzy, co tekly po tvari priteli. 8o Krokodyli slzy znamenaji falesne slzy, krokodyl je vniman jako zakerne zvire, takze ani uprimne slzy ronit nemuze. Asi jsi chtela napsat velke slzy?? :think:

 • Nahlásit
 • Zmínit
7.12.19 09:33

@Tosjamx
Já se ničemu nebránila, porodní plán jsem neměla, nevěděla jsem jak budu zvládat… Ale u obou jsem „vyměkla“ až když bylo pozdě a i když jsem v tu chvíli fakt trpěla jak pes, zpětně jsem ráda, že se to zvládlo i bez epiduralu…

@martina bl
Já měla na předporodním kurzu Ivanu Konigsmarkovou, ta byla na mě až příliš militantní v něčem (ale lidsky super baba), ale je fakt, že důkladně prošla všechny tyhle procesy, urychlovaky, zpomalovace a vysvětlila nám to. Já se ničemu nebránila dopředu (jen Kristellerovu expresi jsem fakt nechtěla), že uvidím jak to zvládnu. Ale pomohlo mi to utridut si, co ještě risknu a co fakt nechci. A ve finále první porod s rajcakem a druhý nic, jen ke konci glukozu, abych měla silu a až po mém souhlasu…

@harim
To je hrozný, moc mě to mrzí, ať je malá v pořádku :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
722
8.12.19 20:40

Bohuzel, vse vzdy nejde tak, jak si prejeme nebo je idealni. Nejsem pa nebo zdravotnik, ale to neustale startovani a zpomalovani porodu nebylo nic moc…ale to uz vis :kytka: verim, ze ten dalsi bude uz lepsi.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
9.12.19 22:33

Moc děkuji všem za milé příspěvky :) :kytka: měla jsem obavy z nepříjemných komentářů a tak jsem raději zvolila formu anonymu…
Je fakt, že zdravotnický personál mi nijak zvlášť neobjasňoval co mi dávají za léky :nevim: a já se svým zvýšeným respektem spojeným s úzkostí z lékařského prostředí jsem si nedovolila nic namítat :? z porodu jsem se poměrně dlouho hlavně po psychické stránce dlouze zotavovala, přišlo mi, že jsem absolutně selhala, a že nejsem schopná ani porodit :? na synovi se zřejmě také podepsal tento nepříliš vydařený příchod na svět a byl velmi uplakaný a nespokojený - samotné sestry na šestinedělí ho označily za nejuřvanější mimino celého oddělení - a to mi na náladě tedy 2× taky nepřidalo…
Mno, je to naštěstí za námi a všichni jsme zdraví :) syn je veselý, užvatlaný a už začíná chodit :D… pokud bychom si s partnerem troufli na další děcko, tak příště leda s vlastní PA, protože ta bolest pro mě byla natolik paralyzující, že jsem nebyla schopná žádné rozumné myšlenky

Někdo se v příspěvcích ptal, zda-li jsem se alespoň přes den prospala - no jasně že ne, byla jsem tak vystresovaná, že to prostě nešlo :nevim: takže jsem vlastně nespala 3 dny a 2 noci, a z toho poslední noc a den bez jídla a pití… no v životě jsem nebyla tak vyčerpaná :jazyk:

A pak se ještě někdo ptal na ty krokodýlí slzy :D já mám tedy zafixované, že krokodýl roní slzy veliké :D takže partner z mého pohledu plakal hodně a upřímně :srdce:

Autorka

 • Nahlásit
10.12.19 08:13

Dokud do sebe rodičky nechají v neznalosti cpát chemické koktejly jak na běžícím pásu, tak takových porodů ubývat nebude… ach jo. A pak se diví, že jsou slabé kontrakce, když tělo celou dobu tlumí léky!!

 • Nahlásit
 • Zmínit
2250
10.12.19 10:37

@Cerva1 tak už jenom to opakování „nevím, co mi to dali“ je příšerné, s počůraným testem řeší každá druhá těhotná úplně vše od Paralenu po kafe a při porodu se nechá napíchat ani vlastně neví čím? Doporučuji nastudovat fyziologii porodu, takhle to vážně vypadat nemá a strašení, že „by to nemuselo dopadnout dobře“ většinou namístě není.
Kdyby do porodu nebylo tolik zásahů už od začátku, mohl to být krásný zážitek.
Mám za sebou tři porody, první bohužel dost podobný, medicinsky vedený. Druhý a třetí byly hojivé, nádherné a hned bych si je zopakovala

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
10.12.19 21:40

@Lucieeeeeeee @Kajuli ono o urychlováky v mém případě až tak nešlo ;) jak jsem psala ve svém deníčku, tak problém nastal v tom, že voda mi praskla ráno, a ještě z kraje noci kontrakce nikde - takže moc nebylo prostoru v odmítání antibiotik (které pro eliminaci rizik se musí dát do 12 hodin od prasknutí vody)… a pak už se to množství léků začalo postupně přidávat :nevim: sama z toho chemického koktejlu nejsem nadšená, ale komu jinému jsem měla po zdravotní stránce důvěřovat? Sama jsem po 3 dnech bez spánku ztrácela rozum a nadhled a i partner nevěděl když už jsem byla prakticky v deliriu co dělat :nevim:… pokud bude nějaké další mimčo na obzoru, tak jak jsem již psala dříve, bez vlastní PA do toho nejdu :D bolest ve které jsem se topila mě natolik paralyzovala, že jsem nebyla schopna žádné rozumné myšlenky :oops:

Autorka

 • Nahlásit
53
10.12.19 23:05

Autorko, není třeba se tady obhajovat a vysvětlovat. Většina diskutujících tady stojí za Vámi, mnohé jsme zažily stejný, nebo podobný porod. Jak jsem již psala, bohužel, v některých porodnicích je i dnes praxe přesně taková, jakou jste zažila Vy - cílené urychlování/ zpomalování porodu dle momentální nálady personálu a okolností kolem (obsazenost sálů atp.), prášky na spaní (které buď nezabírají, nebo zabírají v tu nejméně vhodnou dobu), téměř nulová komunikace s rodičkou. Chápu, že jste personálu plně důvěřovala, já, do doby než jsem porodila, na lékaře a zdravotní sestry taky nedala dopustit a obhajovala je všude, kde se dalo. Ovšem chování některých z nich během a po porodu bylo tak sprosté a neurvalé, že mě vzpomínky na ně ještě dnes (je to přes dva roky) dokážou vytočit do ruda :cert:

Příspěvek upraven 11.12.19 v 10:34

 • Nahlásit
 • Zmínit
903
25.12.19 15:34

Odporně vedený medicínsky porod. :pocitac: :poblion:

 • Nahlásit
 • Zmínit