na přehled Encyklopedie

Jaké jsou příznaky potratu? Kdy další otěhotnění?

Potrat může být samovolné vypuzení plodu nebo lékařské vynětí mrtvého plodu (ať už na přání rodičů nebo ze zdravotních důvodů). Umělé přerušení těhotenství je možné podstoupit do 12. týdne těhotenství.

Spontánní potrat (samovolný, latinsky abortus spontaneus) znamená, že se miminko přestane v děloze vyvíjet. Potratem končí něco přes 10 % těhotenství. Potratovost závisí na mnoha faktorech, nejvíce na věku matky. U žen do 20 let se spontánní potrat se vyskytuje méně než v jednom procentu, ale ve věku nad 40 let téměř ve 14 %. Pokud plod v těle matky nejeví známky života a váží méně než 500 g, jedná se o zamlklý potrat.

Umělé ukončení těhotenství, tedy chtěný nebo nutný potrat, se vyvolává lékařským zákrokem. Jde o takzvaný potrat indukovaný (latinsky abortus inductus). V prvním trimestru je možné si vyžádat umělé přerušení. Zákrok zahrnuje čištění neboli kyretáž (více v hesle revize dělohy). Další možností je potratová pilulka. Ve druhém trimestru se potrat provádí pouze ze zdravotních důvodů. Lékař zavádí pilulku a plod z těla vypudí.


potrat v 1. trimestru potrat v 2. trimestru zamlklý potrat

Jak poznat potrat

Jaké jsou příznaky potratu?

Co dělat po potratu?

Žena dodržuje pravidla šestinedělí po potratu. Během něj se může objevit krvácení po potratu. Ke konci šestinedělí pak často přichází spontánně menstruace a je tedy možné po potratu otěhotnět. Váš ženský lékař vám doporučí, zda je vhodné sesnažit o miminko okamžitě, nebo ještě počkat.

Své příběhy svěřují ženy v deníčcích Prázdná náruč nebo ve společné skupině.

Diskuze o tomto tématu:

Aloushek19
13.1.14 13:41

Pro mě to byl šok. Gynekolo mi řekl, že by bylo nejlepší potratit. V 19 letech to bylo brzo, ale problém je ten, že trpím silnou epilepsii. Brečela jsem, nevěděla, co mám dělat - to jsem byla v prvním měsíci. Do teď mě to ještě furt trápí, nedokážu na to nemyslet. Ale chtěla bych říct jiným dívkám v mém věku, že by si měly ještě počkat a nikam nespěchat.

Chtěla bych jen přidat zkušenost. Mnoho z vás portat odsuzuje, ale podívejte se na to trošku jinak, než jak se díváte. Každý to tak nechce, stát se to může. Jsem mladá, už také mamina dvou klučinu a je to necelých 14 dní, co jsem musela jít na přerušení. Byla jsem v 7.tt a uvědomila si, že by bylo sobecké přivést další dítě na tenhle svět bez zázemí a všeho, co k tomu patří. Pro své dva syny se snažím dělat maximum. Vím, že kdybych si to malé nechala, byla bych dobrá máma i pro něj. Ale ten starch z nezajištění byl větší než radost z nového potomka. Beru to trošku jinak než u těch holčin, který dítka nemají a jdou na přerušení tzv. z hlouposti, že si nedaly pozor. Ale jiné je to u holčiny, která matkou už je a ví, co všechno je důležité a dneska dost těžké vybudovat pro jedno dítě. Snad se jednou ocitnu v takové situaci, že si budu moc dovolit vysněnou holčičku, ale teď jsem sobecká být nemohla. Ale co se týče přerušení, asi už napořád si budu připadat jinak.

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Jaké jsou příznaky potratu? Kdy další otěhotnění?"?