Rozdíl mezi ADHD a atypickým autismem

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Qwentin
Hvězda diskuse 64161 příspěvků 24.02.17 22:19
Rozdíl mezi ADHD a atypickým autismem

Ahoj, prosím Vás nevíte, jaký je rozdíl mezi hyperaktivitou a poruchou pozornosti a atypickým autismem? A také v čem jsou stejné? Psycholožka mi řekla, že jsou to v podstatě stejné nemoci, akorát u autismu děti nechtějí komunikovat. Jaká je vlastně podstata autismu? Vím, že je tu takových článků hodně, ale u mého dítka se nemohou odborníci shodnout, zdali má jen ADHD anebo ADHD + AA. Velmi děkuji za odpovědi.

Přečtěte si článek: Atypický autismus u dětí: Příznaky

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

Eveelin
Echt Kelišová 9662 příspěvků 24.02.17 22:22

@Andrejka81 autismus je hlavně o tom, že dítě žije ve svém vlastním světe a nemá zájem o ten náš. Tedy ani o kontakt s druhými lidmi. Zajímavé je, že jsou autisté často velmi pohlední.

Qwentin
Hvězda diskuse 64161 příspěvků 24.02.17 22:28

Aha, takže třeba nemá zájem ani o hru s ostatními dětmi, o komunikaci s nimi, hraje si sám a pod.? Děkuji :-).

Naay
Stálice 74 příspěvků 24.02.17 22:29

Autismus znamená že má dítě obtíže ve 3 oblastech: komunikace („nerozumí“ okolnímu světu, je pro něj obtížné komunikovat) s tím souvisí taky oblast sociální interakce a představivost se zájmy (např.: „posedlost“ určitými věcmi, předměty apod.). Atypický znamená že nemá problém ve všech třech oblastech ale klidně jen v jedné a proto je obtížnější ho diagnostikovat. Hyperaktivita znamená že dítě „nepostoji“, neudrží pozornost. Problémy mohou vznikat podobné různými důvody. Např. Dítě má problém v komunikaci buď protože z důvodu autismu má problém porozumět a pochopit, nebo má problém kvůli hyperaktivite protože neudrží pozornost. Nevím jestli jsem to napsala nějak srozumitelně :-)

Qwentin
Hvězda diskuse 64161 příspěvků 24.02.17 22:34

@Naay
Děkuji :-). Dle tvého vysvětlení má mé dítě i ADHD i AA. Většinou zájem o komunikaci s lidmi ze svého okolí nemá natož s cizími lidmi. A když už, tak mluví, ukazuje jen to co chce on, nemá zájem jít za druhými a oslovit je. Neví, jak na sebe upozornit, tak třeba někoho uhodí, začne brečet apod. A také nevydrží na místě a pozornost je velmi chabá. Problém je, že jedna odbornice se domnívá po dvacetiminutovém zkoumání, že dítěti nic není a že je jen zvýšeně aktivní… 8o

Naay
Stálice 74 příspěvků 24.02.17 22:37
@Andrejka81 píše:
Aha, takže třeba nemá zájem ani o hru s ostatními dětmi, o komunikaci s nimi, hraje si sám a pod.? Děkuji :-).

To by mi spíše sedělo na autismus. Jestli je do té hry hodně zabraný. Na druhou stranu si říkám ze přeci jen psycholog je odborník :) Měla jsem v praxi i děti s ADHD a ty se třeba komunikovat snažili ale ostatní je moc nepochopili a u jedné hry tolik nevydrželi spíše chvilku to a chvilku zas něco jiného. Dětem s autismem prostě ta hra o samotě vyhovovala a byly u ni klidné a vydrželi u jedné činnosti dlouho…

Tarjei
Závislačka 4058 příspěvků 24.02.17 22:38

Autismus spociva hlavne v narusenem socialnu…

Naay
Stálice 74 příspěvků 24.02.17 22:39
@Andrejka81 píše:
@Naay
Děkuji :-). Dle tvého vysvětlení má mé dítě i ADHD i AA. Většinou zájem o komunikaci s lidmi ze svého okolí nemá natož s cizími lidmi. A když už, tak mluví, ukazuje jen to co chce on, nemá zájem jít za druhými a oslovit je. Neví, jak na sebe upozornit, tak třeba někoho uhodí, začne brečet apod. A také nevydrží na místě a pozornost je velmi chabá. Problém je, že jedna odbornice se domnívá po dvacetiminutovém zkoumání, že dítěti nic není a že je jen zvýšeně aktivní… 8o

Já pracuju ve školce a dost často se divíme, ze dítěti dávají tyto diagnózy společně. Snad jsem nezažila že by dítěti napsali jen autismus…

Qwentin
Hvězda diskuse 64161 příspěvků 24.02.17 22:45

@Naay
Synek měl prvotně ADHD, ale protože mu nešla komunikace s dospělými ani s dětmi, velice špatně snáší změny a má své zažité rituály, tak mu tam dali i ten AA. Byli jsme už u 3 psycholožek, 2 ho znají delší dobu a říkají, že má AA, ta co ho posuzovala těch cca 20-30 minut ho viděla prvně v životě, a prý mu nic není. Ve školce jsou i jiné děti s ADHD, ale ty nemají problémy s komunikací a v sociálních vztazích jako syn. Většinou jsou živé a hrají si s ostatními. Ale můj malý je raději sám. Má asistentku. Nechápu, jak to mohla posoudit za tak krátkou dobu. Navíc má syn dvoje zklidňující léky a u ní v ordinaci se choval jako „beránek“.Nevím, zdali její vyšetření je objektivní.

Qwentin
Hvězda diskuse 64161 příspěvků 24.02.17 22:46

@Tarjei
Děkuji :)

Naay
Stálice 74 příspěvků 24.02.17 22:55

@Andrejka81
No taky se mi to spíše jeví na AA. I třeba podle těch rituálů. To je pro autisty takové docela typické, že špatně snáší, že je něco jinak. Mě se právě moc nelíbilo to tvrzení, že AA a ADHD je v podstatě to samé… Protože třeba důsledek může být podobný, ale z úplně jiné příčiny. A taky si myslím ze 30 minut nestačí na to, aby rozeznala diagnózu když ho ani v kolektivu neviděla. Děti s ADHD se většinou hodně rychle poznají a hlavně jsou takové „zrychlené“, hlasité, neustále v pohybu. Partner mel v dětství ADHD a prý mu spíš nikdo nerozuměl, protože na ně naběhl a začal do nich něco hustit a oni vůbec nechápali.

Qwentin
Hvězda diskuse 64161 příspěvků 24.02.17 22:59

No mé dítko dle asistentky a učitelky je raději sám, ostatních dětí si nevšímá. Ona zřejmě vidí ten stejný důsledek, ale nezaměřuje se na příčiny. V kolektivu ho samozřejmě neviděla a hlavně ho viděla ve stavu, kdy je pod silnými (z mého pohledu) léky. On je zároveň zrychlený a hlasitý, když se po něm něco chce, když je vytržen ze své oblíbené činnosti nebo je zapotřebí povinnost či změna, začne vyvádět. Ale po těch lécích se to dost spravilo.

Naay
Stálice 74 příspěvků 24.02.17 23:08

@Andrejka81
S tím souhlasím, že se zaměřila jen na důsledek a prostě se i sychruje aby tam pro jistotu měla i tu druhou diagnózu. Protože i autisté dokáží vyvádět právě proto, když jsou takhle vytrženi z té oblíbené činnosti. Proto je jednou z těch oblasti ta upjatost na zájmech. Protože v tu chvíli jsou tím co dělají naprosto pohlceni a nelíbí se jim, že je někdo přeruší. Co jsem měla jednoho autistu tak ten pokaždé reagoval tím, že mlátil hlavou o zeď. Oni vlastně nechápou, proč už tu činnost nemohou dělat, proč jim je to zakazováno a jsou tím stresovani a potřebují to nějak ventilovat. Žijí ve světě, kterému nerozumí a to je frustruje.

Qwentin
Hvězda diskuse 64161 příspěvků 24.02.17 23:12

Přesně tak jak říkáš. Jen ta psycholožka je toho názoru, že je pouze ADHD, nikoliv AA, a to zřejmě přesto, že vidí ty výsledky nikoliv příčinu. Prosím, mohu se zeptat, autisté nemají rádi „sdílení“ čehokoliv? Moc děkuji za odpověď.

Naay
Stálice 74 příspěvků 24.02.17 23:16

Moc úplně nerozumím co tím sdílením myslíš… Jestli mi to nějak přiblížíš :)

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je... číst dále >

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v... číst dále >

Články z Expres.cz

Vémolu čeká boj roku, jeho sexbombu operace! „První noc je nejhorší,“ říká Lela

Oba dva čeká velká bolest, kterou dobrovolně podstoupí. Řeč je o... číst dále >

Šafářová oslavila Fed Cup s parťačkami i přáteli. Plekanec ale pořád nikde!

Tenisovou kariéru sice pomalu končí, přesto si Lucie Šafářová náramně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Moje přítelkyně se stala mužem, ale stále ji miluji, říká Američanka

Heather Silva z Texasu se před šesti lety zamilovala do ženy. O tři roky... číst dále >

Přechodem trpí obě pohlaví, muži to však mají složitější

Zatímco menopauza je známá věc, andropauza je stále tak trochu tajemstvím.... číst dále >