Autismus u dívek

Anonymní
24.12.19 13:15

Autismus u dívek

Ahoj,

není tu nějaká maminka autistické dívky? Vím, že autismus je u dívek vzácný, ale naší dceři byl nedávno diagnostikován. V papírech má dětský autismus, mně to připadá spíš jako autismus atypický - sedí na ní max. 50% typických projevů. Např. hra není stereotypní, vyhledává fyzický kontakt, sdílí emoce, směje se, chápe humor, je schopná nápodoby. Na druhou stranu neukazuje, ani se nepodívá za prstem když ukazuje někdo jiný, nemluví, sama se neoblékne a nevíme nakolik rozumí. Spolupráce nic moc. Komunikuje neverbálně. Psycholožka to vidí i na LMR (dítě nezná, sama řekla, že tato diagnóza je zatím jen takový nástřel). Nemůžeme to vyloučit, ale připadá nám to nepravděpodobné. Dcera je dost aktivní dítě, při hře je vidět, že hledá logické souvislosti (i tam, kdy bych je já sama nehledala) a i u psycholožky všechny úkoly zvládla (kromě úkolů „ukaž předmět“ - může souviset s tím, že špatně rozumí) což mi dohromady s mentální retardací moc nejde. Navíc má výborný postřeh. Oba s manželem máme IQ nadprůměrné, v těhotenství ani při porodu žádné problémy nebyly. Úraz neměla. Ano, má stále pleny a není schopná verbální komunikace, z čehož očividně psycholožka při diagnostice dost vycházela (v papírech o tom byla zmínka). Zařadila jsem dceru do pořadníku na ABA terapii, navázali jsme spolupráci s Ranou péčí a SPC jí napsalo doporučení, aby mohla mít v MŠ asistenta. Hodlám si nastudovat anglickou literaturu, abychom se základy ABA terapie mohli začít už doma a pokrok trochu uspíšili. Není tady maminka podobné holčičky, která by se chtěla podělit o své zkušenosti? Naší dcerce budou na jaře 4 roky. Na diagnózu jsme čekali přes rok. EEG (děláno 2×) i mag. rezonance vyšly dobře.
Děkuji a omlouvám se za anonym, ale je to citlivé téma.

Příspěvek upraven 24.12.19 v 13:25

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
252
24.12.19 13:22

Dobrý den, pokud se Vám tu nikdo neozve, zkuste fcb skupinky. Např. V Jdeme autistum naproti je rodičů autistickych dívek dost, i když momentálně se mi vybavuji jen starší slečny… Přeji pevné nervy a hodně síly…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17324
24.12.19 13:55

Autistickych divek neni malo, ale spis je tezsi u nich autizmus diagnozovat, protoze neni az tak do oci bijici. Holcicky byvaji povetsinou vice prizpusobive a snazi se imitovat chovani, ktere se od nich ocekava. Nektere to zvladaji az tak bravurne, ze autizmus na nich nemusi byt na prvni pohled videt. Spis je maji lidi za podiviny nebo problematicke, ale ne za autisticke.

Osobni zkusenost s vychovou autistickeho ditete nemam, moje dcera je nejspis normalni. Ja sama mam aspergera, takze spis bohate zkusenosti z prvni ruky. Ja ale narozdil od tve dcery mluvila jako vodopad a odplenkovana jsem byla uz na 1,5 letech.

U me vlastni dcerky jsem chvilku i premyslela, zda nebude autisticka, kolem toho jednoho roku jsem u ni pozorovala oproti vrstevnikum zvlastni chovani. Vubec se u nas neprojevila zadna separacni uzkost, do 18m mi nerikala „mama“, odmitala se pritulit a dokonce se jakekoliv fyzicke naklonosti branila. A tak vseobecne si me vubec nevsimala, nezajimala jsem ji, nechtela mi dat pusinku a pod. Byla jsem z toho spatna. Na 18m se to zacalo lepsit a ted je z ni normalni holcicka. Takze omlouvam se, ja autizmus u ditete nemusim resit, nepomuzu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30999
24.12.19 14:17
@Anonymní píše:
Ahoj,

není tu nějaká maminka autistické dívky? Vím, že autismus je u dívek vzácný, ale naší dceři byl nedávno diagnostikován. V papírech má dětský autismus, mně to připadá spíš jako autismus atypický - sedí na ní max. 50% typických projevů. Např. hra není stereotypní, vyhledává fyzický kontakt, sdílí emoce, směje se, chápe humor, je schopná nápodoby. Na druhou stranu neukazuje, ani se nepodívá za prstem když ukazuje někdo jiný, nemluví, sama se neoblékne a nevíme nakolik rozumí. Spolupráce nic moc. Komunikuje neverbálně. Psycholožka to vidí i na LMR (dítě nezná, sama řekla, že tato diagnóza je zatím jen takový nástřel). Nemůžeme to vyloučit, ale připadá nám to nepravděpodobné. Dcera je dost aktivní dítě, při hře je vidět, že hledá logické souvislosti (i tam, kdy bych je já sama nehledala) a i u psycholožky všechny úkoly zvládla (kromě úkolů „ukaž předmět“ - může souviset s tím, že špatně rozumí) což mi dohromady s mentální retardací moc nejde. Navíc má výborný postřeh. Oba s manželem máme IQ nadprůměrné, v těhotenství ani při porodu žádné problémy nebyly. Úraz neměla. Ano, má stále pleny a není schopná verbální komunikace, z čehož očividně psycholožka při diagnostice dost vycházela (v papírech o tom byla zmínka). Zařadila jsem dceru do pořadníku na ABA terapii, navázali jsme spolupráci s Ranou péčí a SPC jí napsalo doporučení, aby mohla mít v MŠ asistenta. Hodlám si nastudovat anglickou literaturu, abychom se základy ABA terapie mohli začít už doma a pokrok trochu uspíšili. Není tady maminka podobné holčičky, která by se chtěla podělit o své zkušenosti? Naší dcerce budou na jaře 4 roky. Na diagnózu jsme čekali přes rok. EEG (děláno 2×) i mag. rezonance vyšly dobře.

Rodiče bývají bohužel špatnými diagnostiky svých dětí :( To nemyslím zle.

Mam s autismem urcite pracovní zkusenosti.

MR se v necelých čtyřech u autistů ještě s jistotou určit nedá, protože ráda autistů tzv. rozkvete v pěti letech. To je jako kdybys chtěla diagnostikovat zubní kaz u někoho, kdo má zuby pokryté jídlem. Ty projevy PAS v tomhle věku překryjí vše.

Takže pokud se ptáš, zda může být tvoje holčička vfa (tedy bez mr), tak může. Bohužel stejně tak může být i nfa. Ještě je brzo.

Podle mých zkušeností. A není to dogma!!! Jen odkoukana zkušenost - kdo nezačne mluvit do pěti let, ten vfa už asi nebude. Kdo mluví třeba ve třech, ten zas nebude nfa.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30999
24.12.19 14:19
@Anonymní píše:
Ahoj,

Popiš prosím ty úkoly, co dcera dělala u psycholožky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14921
24.12.19 14:53
@Anonymní píše:
Ahoj,

Psycholog má na stanovení autismu určité bodování. Takze pokud ji tam vyšel dětský autismus, asi to tak bude… včetně u stanovení mentální úrovně.
Ale do 6 let je to všechno orientační..až kolem 6 roku se dělá nová diagnostika..
Autismus a jeho následky jsou v tomhle roce víc znatelné a především vývoj v tom rychlém tempu je víceméně ukončen. Takže ta další 2-3 roky se ještě hranice můžou posunout.
Je to jen orientační.
Dodám, že autista..i dětský autista není jak ze šablony..
Nejsou dva stejní autisté a není určující, zda je atypický jen protože se dívá do očí či je společná.
Můžete mít dva dětský a každý bude mít absolutně jiný chování.
Nemám sice holčičku, mám chlapce…
K té vzácnosti.
Není to vzácné, chlapci to mají častěji..ale mnoho dívek má spíše aspergeruv syndrom.
Syn třeba má neuvěřitelnou nápodobu..dokonce v auticentru prohlásila jeho terapeutka, že se nesetkala s autistou, co má úžasnou nápodobu..a má nizkofunkcni dětský se STMR.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7484
24.12.19 14:57

Proc mam pocit, ze Te desi ta mr a autismus tolik ne? Je to obrana proti realite typu " ona je jina ale bude genialni"? Nic ve zlym, ale autismus je kolikrat horsi nez cela mr.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14921
24.12.19 15:00
@Tarjei píše:
Proc mam pocit, ze Te desi ta mr a autismus tolik ne? Je to obrana proti realite typu " ona je jina ale bude genialni"? Nic ve zlym, ale autismus je kolikrat horsi nez cela mr.

Přesně..
Navíc MR je vlastně dána tím autismem, kdy ji stahuje dolů..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5996
24.12.19 15:22

@warita to jsi me uklidnila u nas mala zasadne pusu dava jen plysakum tuli se jen kdyz se boji ale to se spis schovava ona se sice chce nosit ale to proto aby videla ne pro ten kontakt. Mama teda rika ale mama znamena neco potrebuju zarid to. vubec ji nevadi kdyz hlida babicka papa a nazdar.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2242
24.12.19 16:13

Mam autistu kluka, ktery jeste v osmi letech byl v projevech na urovni dvouleteho ditete, rec i jine veci, podle ceho se posuzuje intelekt. Je mu sedmnact, prvni stupen chodil do bezne skoly s asistentem, druhy stupen specialka az do maturity (nezijeme v CR, maturita je uplne statni a pro vsechny stejna). Ve trech letech se neda usoudit nic, je to jako hadani z kristalove koule.
Sama jsem autistka (asperger, ale rozdil je v podstate jen v dobe nastupu reci, navic uz se tohle deleni nepouziva), diagnostikovana v dospelosti, u zen je tohle caste. U syna ve specialce je minimum holek, vlastne jsou tam jen ty, u kterych je autismus hodne zretelny vcetne nejakeho stupne MR.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1433
24.12.19 16:34

Znam z okoli dve holcicky s podezrenim na autismus. Jedna ve ctyrech letech zacala pomalicku mama a tata, chodila po spickach, mela plinky, mazlila se a mela zachvaty vzteku. S bratry nekomunikovala. Rodina byla vlastne trilingvni. Doma se bavili jednim jazykem, ale vsichni jeste umeli jiny jazyk, kterym se v jejich zemi mluvi na uradech a i tak obcas mluvi mezi sebou v ramci rodiny. Pousteli ji i videa v techto dvou jazycich. Zili v CR, tudiz jeste kontakt i kdyz omezeny s cestinou. Na radu logopedky se pri prvni prilezitosti vratili domu. Holcicka se rozmluvila a podle maminky, ktera se jezdi je uplne normalni - je ji sest. Druha holcicka ve svych 3 letech je silne uzkostna, nevyhledava a odmita sve vrstevniky, vlastne vsechny lidi mimo rodice, sourozence nema, rekne treba ahoj, tot vse, mluvi robotickou reci bez intonace, odplenkovana ve trech letech - ale podle me spise kvuli tolerantnosti matky, spi ve dne a zije v noci. Nestavi rady a rodici se mazli, ma rada s nimi kontakt. Rodina si kvuli ni otocila rezim a podporuje ji v potrebe se izolovat. Jeji symptomy se prohlubuji. Pracovni zkusenost s detmi s autismem nemam, ale verila bych svemu instinktu a snazila se cilene pracovat na tech oblastech, ve kterych je v tuto chvili hendikepovana. Flintu do zita bych nehazela. Muze byt vyjimka, ktera nespada do tabulek, jsou deti, ktere do 5ti let nemluvily a jsou naprosto naormalni, i kdyz nazor psychologa se zkusenosti o tipickem prubehu a vasich sancich do budoucna je urcite dobry vnimat a pripravovat se na ne. Drzim palecky!!! :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
954
25.12.19 05:51
@Anonymní píše:
Ahoj,

Ja mam dceru 5 let a ve 3 letech byla dg. atyp. autismus. Za posledni 2 roky se neuveritelne posunula. I u ni bylo podezreni na MR, ale ted uz vime, ze to tak neni. Nyni to vypada, ze ma AS. Opravdu, ve 3 letech neni vubec nic jednoznacne. Ma sve dny, kdy jsou projevy silnejsi a naopak. Musim zatukat, ze nema zachvaty (mivala driv) a ze se nam spousta veci podarila, ale treba nedala skolku. Minuly rok jeste ano, ale tento rok se z ni psychicky zhroutila (byla ve skvele specialni skolce). Ma tedy domaci vyuku a musim rict, ze je stastna. Nas cely zivot se ji prizpusobil, ja sama jdu ted v unoru na kurz pro asistenta pedagoga, abych byla pripravena, kdyby me potrebovala ve skole. Spolu fungujeme skvele. Jsem pripravena svoji dosavadni praci povesit na hrebik a byt s ni. Drzim vam palce, vsechno se da zvladnout. Jen veci delejte, jak citite a jak vyhovuji vam. Nikdo jiny vase dite nezna lepe nez vy. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
25.12.19 10:08

Příspěvek upraven 25.12.19 v 10:30

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.12.19 10:10
@Kassor píše:
Ja mam dceru 5 let a ve 3 letech byla dg. atyp. autismus. Za posledni 2 roky se neuveritelne posunula. I u ni bylo podezreni na MR, ale ted uz vime, ze to tak neni. Nyni to vypada, ze ma AS. Opravdu, ve 3 letech neni vubec nic jednoznacne. Ma sve dny, kdy jsou projevy silnejsi a naopak. Musim zatukat, ze nema zachvaty (mivala driv) a ze se nam spousta veci podarila, ale treba nedala skolku. Minuly rok jeste ano, ale tento rok se z ni psychicky zhroutila (byla ve skvele specialni skolce). Ma tedy domaci vyuku a musim rict, ze je stastna. Nas cely zivot se ji prizpusobil, ja sama jdu ted v unoru na kurz pro asistenta pedagoga, abych byla pripravena, kdyby me potrebovala ve skole. Spolu fungujeme skvele. Jsem pripravena svoji dosavadni praci povesit na hrebik a byt s ni. Drzim vam palce, vsechno se da zvladnout. Jen veci delejte, jak citite a jak vyhovuji vam. Nikdo jiny vase dite nezna lepe nez vy. :kytka:

Tak to je skvělé. Snad i u nás dojde k výraznějšímu pokroku.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
25.12.19 10:17
@Malike píše:
Přesně..
Navíc MR je vlastně dána tím autismem, kdy ji stahuje dolů.. [/citace

Ano, protože s lehčím autismem se dá nějakým způsobem pracovat (třeba ABA), něco se upraví i samo věkem (např. dcera má nyní méně autistických projevů než před rokem). U té MR nevím. Tam mi to připadá, že s tím člověk moc neudělá, že to je tak nějak napořád.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat