Mám strach, že má syn celiakii

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Andrej91
Zasloužilá kecalka 616 příspěvků 05.02.19 11:11
Mám strach, že syn má celiakii

Pěkný den.. Malý má za měsíc 2 roky a má každý den průjem.. Sice ne celý den jen ráno, ale je toho dost že jsem ráda když nemusím prát postel.. Už jsme byli na odběrech krve, čekáme na výsledky, sono ostatních orgánů je v pořádku.. Držel dietu, měl probiotika, enterol, nic nezabírá.. Já už jsem z toho nešťastná.. Má tam kusy nestraveneho jídla, ale netrpí nechutenstvím nebo bolestí bříška a je pěkný není hubený.. Mám strach, že má cekiakii, on je zrovna takový jedlík.. Snad to může být něco co se dá řešit jinak než celoživotní dietou

Přečtěte si článek: Celiakie: Zahájení bezlepkové diety

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
llida
Kecalka 350 příspěvků 05.02.19 11:45

tak bych klidne zkusila varit bezlepkove nez prijdou vysledky, ono to nicemu nevadi do sebe nachvili necpat to obili… u nas hodne prujem zpusobovalo UM, tak jsme vysadili asi v 18m uplne… drzim palce at je to jen ,, nejaka jina lehci intolerance potravin,, nez ta celiakie

Lenka_Hal
Kelišová 6928 příspěvků 05.02.19 11:55

A jakou dietu jste uz zkouseli?

chs.jasmin
Echt Kelišová 8510 příspěvků 05.02.19 11:58

@Andrej91

Ahoj,

mám kamarádku, její syn má ted asi půl roku diagnostikovanou celiakii a uplně v pohodě. Naučila se doma péct chleba, rohlíky, buchty a dělala ted dokonce i pizzu a závin. Synovi je 12 (nebo už 13? :D ) a je to judista na docela dost vysoké urovni :hug: výsledky má parádní - jak krve, zlepšení zdraví tak ale i sportovní :think:

Sice to bude mírné omezení, ale i to se dá v dnešní době omezit na minimum - jen aby to okolí respektovalo.

Ještě mě napadá - testy na alergie jako konzervanty a histamin mu dělali? Průjmem a kopřivkou se to projevovalo u syna druhé kamarádky v jeho asi 2 letech. Nakonec zjistila že to jsou právě různé aditiva, mléko a myslím že citrusy.

Andrej91
Zasloužilá kecalka 616 příspěvků 05.02.19 12:00

@Lenka_Hal klasiku jako když je nějaká viroza.. Rýže, mrkev, brambory, maso, vše vařeno ve vodě, suché pečivo, banány

Andrej91
Zasloužilá kecalka 616 příspěvků 05.02.19 12:05

@chs.jasmin nedělali mu nic, ani by mu nedělali tu celuakii kdybych si o to neřekla.. Malý pěkně prospívá, je velký a osvalený, začalo to u nás asi nemocemi a střevní chřipkou, pak měl laryngitidu, spoustu medikamentu tak jsem myslela že má rozhozeny zažívají z léků, tak jsem právě nasadila probiotika a bez efektu.. Po enterolu kakal hustejsi, ale když už jsme bez jsme tam zpátky.. Ani si nestezuje, že by ho bolelo bříško a je pořád při chuti.. On tedy hodně rád jí.. Snažila jsem se každé tři hodiny a nic mezi ale to je u nás hned hysterie..

Drbna777
Ukecaná baba ;) 1593 příspěvků 05.02.19 12:11

Pockejte na výsledky z krve. Nám řekli do výsledků jist normálně. Jinak dieta je sice dražší a pracnějsi, ale dnes je móda bez lepku takže je fakt hodně výrobků.

Lenka_Hal
Kelišová 6928 příspěvků 05.02.19 12:15

No, pockej na vysledky a i kdyz budou negativni, tak zkus eliminacni dietu. A to i ten lepek, uvidis, co pomuze. U toho lepku to byva obcas falesne negativni.

chs.jasmin
Echt Kelišová 8510 příspěvků 05.02.19 12:17

@Andrej91 U te první kamarádky, byl syn výškově menší opodle vrstevníků a mírně zavalitý - ted po nastavedí diety během půl roku hupsnul o 3c na výšku a hodně zhubnul - ale jeho bolelo břicho, byl hodně unavený .. U druhé kamarádky kluk skoro nejedl - jak ho bolelo břicho :think: Ale znám příběhy, kdy lidi měli neustálé angíny a najednou z toho byla celiakie - ale předtím je břicho nebolelo. Moje teta třeba měla sice mírné bolení břicha, ale jen někdy, zatí často průjmy a špatnou plet a také ji diagnostikovali celiakii …

Asi bych zkusila rovnou dát dietu - resp prostě nezahuštovat, všímat si kde je lepek (a pozor, je v hodně věcech, jak se potraviny šidí a nadstavují :zed: ) a ty potraviny zkusit vyřadit a nahradit bezlepkem. Nic tím nepokazíš ;)

Kotatko03
Echt Kelišová 8263 příspěvků 05.02.19 14:59

Určitě bych nechala celiakii vyšetřit, ať víš na čem jste. A i kdyby se to potvrdilo, není vůbec důvod, něčeho se bát. Já doma vařím hoooodně bez lepku (dobrovolně!) protože mi to dělá dobře a mám ve svém okolí docela dost přátel s celiakií a mohu ti s klidným srdcem říct, dá se to zvládnout. Zvláště dneska, kdy jsou bezlepkové produkty snadno dostupné. Samozřejmě vyšší cena tam pořád je.
Já měla dlouhodobé problémy se žaludkem už z dob dětství a mně osobně pomohla Chlorella a Spirulina (zelené potraviny), ale s tímto se poraď s nějakým odborníkem, vůbec nevím, jestli se mohou podávat dětem.

LenaMarry
Zasloužilá kecalka 970 příspěvků 06.02.19 19:35

U celiakie je problém, že u ní nejsou běžné typické příznaky. Má tak širokou škálu různých příznaků, větších či menších, že se jí přezdívá nemoc chameleon. Jsem celiak a pokud moje děti budou mít problémy, nechám je vyšetřit. Pozor, i když z krve vyjdou výsledky negativní, neznamená to, že celiak nemůže být. Já mám krev negativní a biopsii pozitivní. V tomto případě bych nechala ještě vyšetřit genetiku, pokud tam gen, který celiakii způsobuje není, tak celiakii nemá, pokud tam je, vyloučit se to nedá. Taky bych ještě nejdřív pátrala po jiných příčinách, které je jednodušší vyšetřit ( např.z krve). Až kdyby se ostatní vyloučilo a problémy by dál trvaly, nechala bych u syna provést biopsii. Provádí se u dětí od dvou let. Do té doby bezlepkovou eliminační dietu nenasazuj. Vyloučit lepek a pak ho znovu nasazovat zpět kvůli vyšetření biopsie není vůbec nic příjemného a je to pro organismus, zvlášť, kdyby byl celiak, hodně zatěžující. V případě dítěte a i dospělého je opravdu lepší mít, když už, celiakii potvrzenou od doktora, protože např.v nemocnici by neměl nárok na bezlepkovou dietu. Ať už to celiakie bude či ne, tak věř, že se na to neumírá a oproti jiným, závažnějším nemocem jsem ráda za celiakii. Člověk si na to časem zvykne a pak už mu to přijde v pohodě. Držím pěsti, ať je syn brzy v pořádku. :palec:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně včera v 12:59
@Andrej91 píše:
Pěkný den.. Malý má za měsíc 2 roky a má každý den průjem.. Sice ne celý den jen ráno, ale je toho dost že jsem ráda když nemusím prát postel.. Už jsme byli na odběrech krve, čekáme na výsledky, sono ostatních orgánů je v pořádku.. Držel dietu, měl probiotika, enterol, nic nezabírá.. Já už jsem z toho nešťastná.. Má tam kusy nestraveneho jídla, ale netrpí nechutenstvím nebo bolestí bříška a je pěkný není hubený.. Mám strach, že má cekiakii, on je zrovna takový jedlík.. Snad to může být něco co se dá řešit jinak než celoživotní dietou

Tak tohle na celiakii nevypadá ale chybí úbytek na váze ,jsem bývalý celiatik od dvou let do puberty pak zdrav,pokud zůstává jídlo ve stolici je spíš problém střev

vokishka
Extra třída :D 13494 příspěvků včera v 16:05
@Anonymní píše:
Tak tohle na celiakii nevypadá ale chybí úbytek na váze ,jsem bývalý celiatik od dvou let do puberty pak zdrav,pokud zůstává jídlo ve stolici je spíš problém střev

Jak poznáte,že to na celiakii nevypadá? Vždyť ta má tolik příznaků, každý má jiné, někdo dokonce žádné. A rozhodně nemusí být úbytek na váze.

LenaMarry
Zasloužilá kecalka 970 příspěvků včera v 17:43
@Anonymní píše:
Tak tohle na celiakii nevypadá ale chybí úbytek na váze ,jsem bývalý celiatik od dvou let do puberty pak zdrav,pokud zůstává jídlo ve stolici je spíš problém střev
:zed: Celiakie je NEVYLÉČITELNÁ! Jestli jste v minulosti měla diagnostikovanou celiakii, tak si o tom něco znovu nastudujte a nešiřte fámy. Je to i pro vaše dobro. A Celiak nemusí být vždy hubený a hubnout, toto jsou staré přesvědčení a fámy, které jsou v dnešní době dávno vyvráceny.
LenaMarry
Zasloužilá kecalka 970 příspěvků včera v 17:48

Ještě doplním, že nemoc, jak už jsem psala výše má velmi pestrou škálu příznaků a díky bohu, že osvěta o Celiakii už dorazila i mezi české lékaře. I když někteří z nich ještě zůstávají znalostmi 100 let za opicemi. :roll:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Když jsme jí sáhli na kufr, strachy zbledla. Zásadní svědectví v kauze heroinové Terezy?

Svědectví, které jí zlomí vaz? V kauze Češky Terezy obviněné z pašování... číst dále >

Rozešli se v autě! Plekanec tlačil, aby to zveřejnili. Otec Vondráčkové o detailech rozchodu

Informace o rozchodu Tomáše Plekance a Lucie Vondráčkové přišla loni v srpnu... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >

Příběh Šárky: Máma na mě přepsala byt, švagrová je vzteky bez sebe

S bráchou jsme vyrůstali jen s mámou. Otec nás opustil asi rok po bratrově... číst dále >