Podváha kvůli celiakii?

17
26.2.21 16:25

Podváha kvůli celiakii?

Můj manžel je hodně hubený, asi až podvyživený, a trpí pořád na nadýmání. Nejhorší je to, že nemůže přibrat, ať jí co chce a kolik toho chce, vyzkoušel už spoustu diet. Napadlo mě, že by jeho příznaky odpovídaly třeba celiakii nebo alergii na nějaké potraviny, tak se objednal na vyšetření. Zajímalo by mě, zda nemáte nějakou zkušenost nebo nevíte o někom, kdo taky nemohl přibrat, byla mu zjištěna celiakie, a po úpravě jídelníčku začal za čas zase přibírat? Manžel už je hodně zoufalý, tak by mu to třeba dodalo zase naději, že se to vyřeší. A taky by mě zajímalo, když půjde na tu alergologii, jestli má před vyšetřením zase nasadit třeba ten lepek? Teď ho pro jistotu vyřadil z jídelníčku, neovlivní to nějak ty testy? A pokud by ho měl zase zařadit do jídelníčku, kolik dní předem to musí být? Děkuji moc za odpovědi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
16039
26.2.21 16:31

Ano, podváha i při dostatečné stravě může být jedním z ukazatelů na jinak bezpříznakovou celiakii. To ale neznamená že kdo má metabolismus kyseliny, tak nutně musí být celiak.

Ano, když bude držet dietu tak se mu časem srovná trávení tak, že nejspíš bude přibírat (spíš v řádu měsíců)

Testy mu udělají na alergologii, ale pokud nasadíte dietu, tak to ty testy vyjdou negativní.

Zároveń teda bezlepková dieta znamená docela velký zásah do stravovacích návyků- nejdřív bych zašla na tu alergologii a pak experimetnovala s dietami.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4650
26.2.21 16:39

Kamarádka čekala na test se svou dcerkou a normálně měla alespoň trochu lepku denně jíst, než proběhne vyšetření. I když už v tu dobu věděli, jak jí to škodí, zvrací + průjem…
To bylo koncem léta, byla opravdu podvyživená, nechodila… během pár měsíců se vše upravilo, jedla „povolené“ potraviny a je z ní úplně jiná holčička :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27817
26.2.21 17:47

Nejprve vyšetření, nezkoušet dietu jen tak. Ale pozor, aby to byly opravdu odběry i na celiakii, ne jen alergii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
589
26.2.21 18:04

Tak ale může to být cokoli - od nedostatku vitamínů až k nějaké infekci trávicího traktu, nádoru, autoimunitní problémy, samozřejmě nesnášenlivost nějakých potravin, alergie nebo celiakie. Rozhodně do vyšetření žádné diety nedržet. Může to být i hormonální porucha, prostě hodně věcí. Hlavně by měl jít k lékaři praktikovi a ten provede základní vyšetření, abyste věděli, na co se zaměřit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat