Podezření na celiakii

248
2.3.12 18:07

Podezření na celiakii

Dobrý podvečer všem.
Moje malá už delší dobu trpí zácpou nebo naopak velmi řídkou stolicí. Prakticky neznáme nic mezi… Kromě toho poslední cca 2 měsíce špatně jí, mám problém do ní dostat víc než pár lžiček čehokoliv kromě jogurtů, tvarohu apod. Stále pije UM a má ho moc ráda, vypije i litr denně. Kromě toho čaj, neslazený nebo šťávu, hodně ředěnou.
Příjde mi, že má nafouklé bříško. Taky se už od mimi potýkáme s nedostatkem železa, ale naše dětská s tím nic moc nedělá…
Prostě podle mně dost příznaků celiakie, které jsem zjišťovala na netu. Teda kromě špatného spánku a mrzutosti, spí ukázkově a je moc hodná. :nevim:
Teď je jí 20 měsíců a váží 12 kg. Mám pocit, že by mohla mít alergii na lepek, dá se to u takhle malého dítěte zjistit nějakým testem? :think:
Děkuji za reakce :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
328
2.3.12 18:15

Doktorka by měla udělat náběry krve (velmi náročné u tak malých dětí, protože mají žilky jako nitky). Asi bych raději sama od sebe přešla na dietu a tím asi zjistíš víc, než testama, které jsou u takto malých dětí 50%. Protože u takto malých dětí se alergeny mění a každý den může mít jiný index. Ale váhu máte dobrou k věku a pohlaví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31600
2.3.12 18:15

celiakie a alergie na lepek jsou dvě různé věci ;)
Celiakie se zjistí celkem snadno z krve, ale dítě musí být na plné lepkové zátěži, či jak se tomu říká, tuším 2chlebové jednotky? Aby byl test opravdu směrodatný. Prodává se test, kde se dítě píchne do prstu (nebolí to, mladej si teď ani nevšimnul, když mu dr nabírala z prstu krev na crp ;) ), stojí něco mezi 400-500, má 95% úspěšnost, takže na domácí test velice spolehlivý.
Nicméně bych začla podáváním laktobacilů, vlákniny, pokud jí tolik mléčných výrobků, může to být i tím :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
384
2.3.12 18:22

Ahojky, tak pokud by jsi chtěla udělat nějaké lab.testy na celiakii tak určitě nenasazuj bezlepkovou dietu. Pak by byly odběry na nic. Jinak když máš celiakii potvrzenou laboratoř, histolka, atd. máš nárok na peníze na bezlepkovou dietu, což určitě také není zanedbatelné, celkem se to prodraží.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
248
2.3.12 18:26

Díky za info holky. Já sama žádnou alergií netrpím, ani nikdo z okolí, takže o těhle věcech vím prd. V pondělí zajdeme k doktorce, snad bude trochu akčnější než obvykle. A do lékárny pro laktobacily. Jak mimino jsem dávala BioGaia, jaké jsou dobré pro batolata?
Budu muset začít víc přemýšlet nad jídlem, i když ona kromě chleba k snídani a sem tam piškotu moc obilnin nejí, tak i to vypustíme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
123
2.3.12 18:29

Minime, určitě s tím něco dělej…příznakům celiakie to odpovídá. Kolem mě jsou dvě osůbky,co měly se střevama sakra potíže. Mé kamarádce totiž zjistili celiakii až ve 30 letech - potíže měla od dětství, ale po porodu se stav hodně zhoršil, vážila 48 kg.. Měla atopické ekzémy, zácpy, průjmy, nafouklé břicho a silnou anemii, byla pořád hrozně unavená…nemohla přibrat.. Obvoďák to neřešil..jak už to tak bývá. :zed: Teď drží dietu a je v pohodě. Mojí mladší sestře zase zjistili před lety Crohna v dost zanedbaném stavu (prodělala 4 operace)…v Motole jí zachránili život. Je tam myslím gastroenterologie i pro děti, zkus tam malou objednat a nech jí udělat testy + colonoskopii, enteroklýzu apod.. Dětem tyhle nepříjemná vyšetření dělají v narkóze (aspoň u mé sestry to tak bylo). Kdyby tenkrát nebylo MUDr. Khaila( myslím, že tak nějak se jmenoval) už by tu nebyla :( ten jí dal zase do kupy. Dneska má ročního chlapečka. Opravdu to nepodceňuj a neoddaluj! Držím vám moc palce, určitě se na něco přijde a dcerka bude zase v pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31600
2.3.12 18:31

Laktobacílky od Swissu jsou fajn, jen se musí uchovávat v lednici. Pokud byste měli jít na testy, tak dr vám řekne, jak se stravovat, ale vážně tam musí být několikatýdenní plná zátěž lepkem, aby byl výsledek průkazný.
Ještě bych doplnila tu vlákninu, já kupuju například vlákninu s probiotiky v DM, je už od 6 měsíců a vyřeší to rozhodně případné zácpy

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6545
2.3.12 19:11

jak holky psaly, alergie a celiakie (nesnášenlivost) jsou dvě rozdílné věci. Zatímco alergie může zmizet, celiakie je doživotní.

Postupovala bych tak, že bych lepek rozhodně nevysazovala. Požádala bych pediatra o odběry (nejlépe takovej základ potravinových - lepek, mléko, vejce)

Nasadila bych laktobacily a sledovala stravu dítěte

V případě pozitivity podle toho, nač by to vyšlo. U lepku bych objednala na gastro (šla bych do VFN, neměla jsem tam problém s pobytem s dítětem na pokoji i na noc, nečekala přes půl dne, než přijde na řadu na vyšetření - o hladu samozřejmě)

U toho dalšího nemám zkušenost, zda se s tím chodí na gastro nebo alergologii

Dietu podle výsledků, ne dřív (aby to neovlivnilo, kdyby bylo nutné provést biopsii)

Ale biopsie se v nižším věku nedělá (nebo nemusí být průkazná, známé dcera byla s výsledkem negativní a o rok později plus mínus už to bylo pozitivní a to jí bylo cca 5let)

Zatímco mladší dcera měla zažívací problémy i zdravotní (taky může být původcem lepek), zatímco jí vycházel v testech hraničně a u ní bych to čekala, tak celiak je moje starší dcera, která neměla ale vůbec žádné problémy. Mladší dietu nedržela, výsledky odběrů má už negativní

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3267
2.3.12 19:34

Rozhodně lepek nevysazuj - před testováním to nemá cenu,naopak to může zkreslit testy..
Váhu má tvoje holčička dobrou.
Já si myslím, že všechno je to způsobeno množstvím mléka, které vypije - i ta řídká stolice i to, že do ní moc nedostaneš jiné jídlo - litr UM jí přece dost zasytí
Držím palce, ať je holčička v pořádku

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5086
2.3.12 19:52

já bych problém v zácpě viděla v té chudokrevnosti - pokud dáváte kapky s železem, tak ty zácpu způsobujé ;) a průjem by mohlo dělat to mlíko - zkus vypít litr mlíka denně - mě by z toho záchodu nikdo nedostal ;)
Zkusila bych nasadit laktobacílky - ty by to mohly upravit, pak bych asi omezila to mlíko - v tomhle věku jim stačí 400ml a to ještě část můžeš nahradit mléčným výrobkem - jogurt ;) a začla dávat normální jídlo - myslím, že se jí to kakání upraví ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
248
2.3.12 21:24

Moc diky za vsechny reakce.
Pravda je, ze to s tim mlikem asi bude divny :think:
Takze jidelnicek upravovat zatim nebudu, ale spis mnozstvi UM a koupim vlakninu a laktobacily. :palec:
Kazdopadne doktorku o testy pozadam taky.
Pro normalne sr.ci dite jsem ochotna udelat cokoliv! :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
123
3.3.12 17:32

Minime, holky mají pravdu…jestli berete kapky s železem, tak ta zácpa bude asi od toho. I ta vláknina + kvalitní laktobacily je dobrý tip ;) vyzkoušej a uvidíš, jestli se to třeba nezlepší…a kdyby ne, určitě neváhej s tím gastroenterologem a trvej na testech. Existují totiž různé druhy celiakie, někdy je to jen nesnášenlivost na některé potraviny. Držím palce!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
104
3.3.12 20:10

no mě jako první napadlo, že litr UM je dost…já bych měla průje m a nafouklé břícho taky,kdybych vypili každý litr mléka!! a to mi nejsou ani ne 2 roky!!! a pak bodejt by nebyla chudokrevna,kdyz nic poradne neji …a zase kdyz vypije tolik mleka, tak je tim zaplacnuta a uz nic jineho nesni…jestli nebude problem tam…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
104
3.3.12 20:11

pane boze, ja pisu a nectu to po sobe..já bych měla průjem a nafouklé břicho taky,kdybych vypila každý den litr mléka!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
328
3.3.12 20:29

to je pravda, pokud půjdeš na testy, tak s lepkem…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat