Nově diagnostikovaná celiakie

1301
6.6.21 15:51

Celiakie-nově diagnostikována

Ahoj, výjimečně neřeším problémy dcerky, ale svoje -naštěstí 🤣
Byla jsem týden v nemocnici, kde mi prováděli všemožná vyšetření trávicího ústrojí, protože mám cca půl roku problémy. Propuštěna jsem byla se závěrem, bezlepkova dieta a podezření na celiakii, s tím, že ještě čekám na výsledky odběru přímo na celiakii.
Sem totálně bezradná, když na to koukám, tak vlastně nemůžu více jak polovinu věci, které jsem do teď mohla. V obchodě sem strávila hodně času, ale i tak se v tom plácam a nevím. Některé potraviny vůbec nejsou označené, i když tam není ve složení mouka. Prostě vůbec nevím… Nějaké diskuze jsem četla, ale jsou staré nebo neaktivní.. Poradil by mi někdo do začátku, kde nakupuje potraviny? Je to hlavně o tom, najít si to své a pak už budu vědět kam v obchodě sáhnout, ale teď to vypadá, že krom hnusné bagety v igelitu a kukuřičné mouky nic jineho jist nebudu 8o 8o
Vajíčka vlastně a jogurty, sýry :dance: V létě máme jet do Tunisu a to bude asi zábava teda.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
29238
6.6.21 16:08

Tak plati, ze pokud nekde neni ve slozeni napsany lepek nebo primo pšenice nebo jine obili, tak tam lepek neni. Vyrobci maji povinnost alrgen napsat a zvyraznik. Vetu muze obsahovat lepek neřeš, to je jen nepivinna ochrana vyrobcu. Globus a Albert maji vsechny uzeniny bezlepkové. Dcera si kupuje chleba v Kauflandu nebo Lidlu, pekne koutky ma Globus. Jestli mas FB, tak super skupiny Jsou Bezlepkove recepty a Jurecek a jiny bezlepek. Do toho se dostanes.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
152
6.6.21 16:19

Ahoj já mám bezlepkovou dietu už cca 8 let a v dnešní době mi ani nepřijde, že bych byla něčím omezená. Spoustu výrobců ze svých výrobků udělala bezlepkové, ikdyž to tam není vysloveně napsáno. Nakupuji kdekoliv, pokud si nejsem u něčeho jistá, nebo kupuji úplně něco nového vždy hledám ve složení samozřejmě hlavně lepek (pšenice, ječmen atd…) a taky škrob, pokud to není konkrétně třeba bramborový, kukuřičný, ale jen škrob, tak raději nekupuji. V podstatě 80% výrobků, které jím, ani nejsou označeny jako vyloženě bezlepkové, ale ve složení samozřejmě nějaký zdroj lepku nesmím najít. Určitě to není tak obtížné, jak se ti teď může zdát, stačí pár nákupů a hned uvidíš, jak se v tom budeš skvěle orientovat, po pár měsících už si určitě troufneš “hledat” ve složení :lol: Jen si dej pozor i na ty jogurty, sýry, i šunku atd… občas tam výrobce přidá právě ten nespecifikovaný škrob, který nemá stejně v kvalitním výrobku co dělat. Já svou celiakii rozhodně nepodceňuji a nikdy bych si účelně s lepkem nic nedala, tak nechci aby to znělo, že to beru na lehkou váhu a jím cokoliv co se mi zdá v pohodě, to ne, jen to opravdu není skoro žádné omezení :palec: kdyby jsi se chtěla na něco víc zeptat, klidně napiš :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29238
6.6.21 16:22

@Karolinaaaaaa pokud neni napsany konkretni skrob, ale ve složení neni napsano obsahuje lepek, tak je to v pohodě, muzes koupit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
152
6.6.21 17:01

@vokishka Já se bohužel už setkala s tím, že jsem koupila výrobek s označením pouze toho škrobu a stejně tam lepek byl, ikdyž výrobce o lepku nijak neinformoval.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29238
6.6.21 17:04
@Karolinaaaaaa píše:
@vokishka Já se bohužel už setkala s tím, že jsem koupila výrobek s označením pouze toho škrobu a stejně tam lepek byl, ikdyž výrobce o lepku nijak neinformoval.

tak jsi to měla nahlásit na inspekci. Jako holky nahlásily Pernerku, vběhla jim tam kontrola, dostali pokutu a změnili značení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1301
6.6.21 17:23

@Karolinaaaaaa mě by zajímaly teda třeba parky, kde kupujes. Šunku už mám bez lepku, co třeba nějaký tvrdý salám? Vysočina atd? Nebo jako když pises, že Albert má všechny salámy bezlepkove, tak tím myslís ty u pultu?
A třeba sladkosti? Já studují vysokou školu a vždy o zkouškové jsem zvládla Milku, lentilky atd. Dá se z toho něco?
A na co se tedy soustředit u složení? Aby tam nebylo psano ječmen, psenice a stopy lepku, nebo škrob (bramborový, kukuřičný neva).
Přijde mi to strašně obtížné 🤣 nerada nakupují, takže vždy letím do krámu, beru, co potřebuji a odcházím, teď to bohužel nejde. Snad se to brzy naučím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29238
6.6.21 17:28
@Zuzkka píše:
@Karolinaaaaaa mě by zajímaly teda třeba parky, kde kupujes. Šunku už mám bez lepku, co třeba nějaký tvrdý salám? Vysočina atd? Nebo jako když pises, že Albert má všechny salámy bezlepkove, tak tím myslís ty u pultu?
A třeba sladkosti? Já studují vysokou školu a vždy o zkouškové jsem zvládla Milku, lentilky atd. Dá se z toho něco?
A na co se tedy soustředit u složení? Aby tam nebylo psano ječmen, psenice a stopy lepku, nebo škrob (bramborový, kukuřičný neva).
Přijde mi to strašně obtížné 🤣 nerada nakupují, takže vždy letím do krámu, beru, co potřebuji a odcházím, teď to bohužel nejde. Snad se to brzy naučím.

Stopy lepku být můžou, nesmí být napsaný prostě lepek. Albert má bez lepku vše u pultu, u balených si musíš přečíst složení. Je i hromada různých čokoládových tyčinek, čokolád atd, co jsou bez lepku. U lentilek pozor, přesunuli výrobu do zahraničí a už jsou s lepkem, i když někde možná ještě vyprodávají staré. Budeš muset věnovat víc času, aspon na začátku, čtení v obchodě. Ale i když pak budeš mít už odzkoušené, tak občas koukni na složení, někdy to mění.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1301
6.6.21 17:33

@vokishka děkuji za rady

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20670
6.6.21 17:41

Tak jak to čtu zarazilo mě že je lepek v párcích a šunce? čekám na výsledky u syna tohle mě nenapadlo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29238
6.6.21 17:42
@ka2ka píše:
Tak jak to čtu zarazilo mě že je lepek v párcích a šunce? čekám na výsledky u syna tohle mě nenapadlo

no teď už asi takových moc nebude. Ale víš jak se to říká, důvěřuj, ale prověřuj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1301
6.6.21 17:47

@ka2ka parky určitě, tam se semele vše včetně škrobu
Ale šunku jsem kupovala v Lidlu, nejvyšší kvality, byla v akci asi minulý týden 92% masa ani nebyla nějak dráha cca 25 Kč a je na ni krásné napsáno, že je bezlepkova. Kdyby to takhle psali všichni, usnadnilo by to dost práce a usetrilo čas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29238
6.6.21 17:48
@Zuzkka píše:
@ka2ka parky určitě, tam se semele vše včetně škrobu
Ale šunku jsem kupovala v Lidlu, nejvyšší kvality, byla v akci asi minulý týden 92% masa ani nebyla nějak dráha cca 25 Kč a je na ni krásné napsáno, že je bezlepkova. Kdyby to takhle psali všichni, usnadnilo by to dost práce a usetrilo čas.

znak bezlepkovosti se platí, ta organizace, co ho vlastní, z něj bere docela pěkné peníze. Vím, že se dost řešilo v pacientských organizacích.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20670
6.6.21 17:49

@vokishka @Zuzkka my kupujeme takovou kde je hodně masa lepek mě nenapadl uvidíme jak dopadnou výsledky jinak to bude asi zajímavý lov

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29238
6.6.21 17:50

Jinak nevím, kde bydlíš, ale velká města organizují bezlepkové trhy. A někde jsou i pacientské organizace, kde sem můžeš i poradit, pořádají setkání atd. Za normální situace pořádá i Globus bezlepková odpoledne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat