Budoucnost patří jim

O životě

Zamyšlení, jak se jednou bude žít našim dětem a jejich dětem. A abychom naše děti nepodceňovali.

Pracuji v městské samosprávě. Před několika dny jsme pořádali diskuzi s dětmi ze základních škol. Téma se vázalo ke Dni Země a týkalo se otázky Voda jako samozřejmost?. Děti se ptaly, vedení radnice odpovídalo, všechno odsýpalo jako na drátkách. Přesto mi ze setkání přibyla na čele vráska. A stejnou vrásku jsem viděla i na hladkých obličejích dětí. Naše děti se bojí o svoji budoucnost.

V posledních měsících se vzedmula protestní vlna, kterou rozvířila švédská dívka Greta Thunberg jednoduchým dotazem: „Proč se mám vzdělávat a chodit do školy, když stejně před sebou nemám žádnou budoucnost?“ Tato malá holka dokázala vyburcovat mládež na celém světě, aby se začala zajímat o ochranu planety a svůj další život. A já jsem jí za to vděčná. Upozornila na to, že třicet let se politici baví o nebezpečích spojených s oteplováním klimatu, a přesto se nic nezměnilo. Emise skleníkových plynů neklesají, ani nestagnují, ale naopak stále rostou. Bohužel Greta má pravdu. Podle předpokladů máme přibližně dvanáct let na to, abychom dokázali snížit emise skleníkových plynů o šedesát procent, aby změny klimatu ještě byly vratné. Promítám si, co všechno se dá stihnout za dvanáct let, a připadá mi to zatraceně málo na dohodu mezi všemi zeměmi světa.

Mám třináctiletou dceru a ta to samozřejmě také vnímá, slyší a vidí to kolem sebe a v televizi a říká mi „Mami, já se bojím.“ Za svůj krátký život už stihla zaregistrovat zúžené koryto řeky, tam, kde byla voda a oblázky, dneska roste tráva, vidí suchem rozpukanou zem a trávu, která se nám před okny mění v seno, a ona tak nemá čím nakrmit svá morčata. Vnímá vedro na hřišti, na kterém se nedá vydržet a poslouchá, jak se v okolních vesnicích přistavují cisterny, protože došla voda. Vidí, že tam, kde byl ještě před pěti lety smrkový les, jsou dneska holé kopce. Kůrovcům podlehly i smrky u našeho domu, pod kterými si ráda hrála na domečky. A tam, kde kůrovec nestihl dokonat zkázu, jsou polomy způsobené vichřicemi. Příroda trpí a ona trpí s ní. Opravdu se nám všechno mění před očima závratným tempem.

Když jsem se o tom bavila se svojí maminkou, tak mi řekla, že už nesnese další negativní zprávy, že s tím stejně nic nesvede a chce v klidu dožít. Já ji chápu. Sama jsem přibližně v půlce života a věřím, že už nějak dožiju. Ale stejně to nedokážu přijmout tak lehce. Mám malé děti a přeju jim dobrý život bez dramatických výkyvů – takový, jako mám já. Přitom si vůbec nejsem jistá tím, co čeká je a jejich potomky. To, co mně samotné znělo ještě před dvaceti lety jako sci-fi, se dneska převrátilo do reality. Chápu, že na tahu jsou teď celosvětové vlády, aby našly nějaký konsensus. A já že jsem ta kapka v moři, která může dál třídit odpad, méně používat auto, sázet stromy, šetřit vodou a nevytvářet zbytečný odpad. Budu to dělat dál bez ohledu na to, že ve třetích zemích se pořád vyváží kvanta odpadu do moře, že komíny světových velmocí chrlí do ovzduší tuny emisí a že peníze a byznys budou vždy až na prvním místě. Budu dělat, co můžu, abych se jednou dětem a vnoučatům mohla podívat do očí a říct jim, že jsem snažila.

Díky, že jste dočetli až sem.

Váš příspěvek
Piiimiii
Zasloužilá kecalka 843 příspěvků 24.05.19 07:08

Moc hezky napsane :potlesk:, az moc pravdive, az moc smutne…

iPodPrd
Kecalka 337 příspěvků 24.05.19 07:27

Největší smutno mě popadá, když se vracím z celodenní „dřiny“ na své trošku zdivočelé zahradě, a vidím ty golfové trávníčky a mrtvé zahrady u nových baráků; jak se nechají vesele kropit hadicí napojenou na pitnou vodu. Nikde žádné systémy na záchyt dešťovky, nikde žádná rostlina. Když slyším od sousedů téct sprchu klidně půl hodiny v kuse, když můj chlap šudlí jeden talíř pod tekoucí vodou a u toho odbíhá dledovat hokej :cert:

lisatka
Kecalka 249 příspěvků 24.05.19 08:57

Take jsem mela takove stavy, kdyz jsem studovala na vs kombinaci ekologie a ekonomie. Nicmene to dnes vidim tak, ze kazda generace se potyka s nejakymi problemy a ty dnesni lidi zijicich v evrope jsou nic proti tomu, co musely resit generace, ktere si prochazely valkami. Ano, s nasi planetou je to zle, ale ona si to priroda vyresi sama tim, ze casem zredujuje mnozstvi lidi na teto planete. Mym ukolem je pripravit sveho potomka na to, aby ve svem boji o preziti obstal.
Zijeme u more a co me momentalne nejvic dostava je, co vsechno more vyplavi, tolik mikroplastu! Ty velke kusy tu lidi sbiraji, ale tyhle kousky, to se posbirat neda. Taky je hrozny ten olejovy povlak na hladine z kremu na opalovani, kdyz se koupe v okoli vic lidi, fuj

potvurka89
Závislačka 3756 příspěvků 24.05.19 18:03

Zajímavý deníček, asi reagujete na vliv tepel v loňském roce. Tento rok jsme již 3-4× sekali zahradu a myslím si že kdybych vám to dovezla tak by se vám morčátka přepapala a bolela by je bříška. Všude řádí kůrovec ano jsou z toho mýtiny ale nezlobte se na mýtiny ale na ty co ten les neobnoví. Jsem ráda že náš smrk se má čile k světu.
Za svůj 30ti letý život jsem žila v Krkonších, Praze a Středních Čechách když se přistavovali cisterny tak jedině z důvodů prasklého potrubí či oprav. O přistavených cisternách kde jim voda vyschla se dá mluvit jedině o vesničkách kde není zavedený vodovod a mají vrt který jim holt minulý rok nestačil a vyčerpali ho.

potvurka89
Závislačka 3756 příspěvků 24.05.19 18:08

@iPodPrd jak jste si jistá že je to napojené na pitnou vodu, pokud jste nebyla u stavby domu. Dnes si skoro každý nechá za 30tis udělat nádr. na dešťovku ale ta se zakopává do země. Nám se do toho nechtělo tolik investovat stačili nám tis. litrové nádrže máme dvě tento rok by byli fajn klidně 3. A pokud myjete pod tekoucí vodou tak si taky nepomůžete

lisatka
Kecalka 249 příspěvků 24.05.19 18:21

@potvurka89
Za kurovcem nestoji ani tak sucho, ale spise to, ze cesky les casto vlastne neni lesem, ale takzvanou monokulturou, tedy umele vysazenymi stromy jednoho druhu, v cr obvykle smrky. Takovy “les” se neumi proti skudcum efektivne branit. Prave lesy jsou napriklad luzni lesy v polabi, ktere na kurovce netrpi, protoze tam rostou prirozene.

potvurka89
Závislačka 3756 příspěvků 24.05.19 18:36

@lisatka o to jsem se víc nezajímala, u nás se tak trochu starají o vojenské lesy ale stejně by to chtělo vysazovat víc stromů. Asi tak před 10 lety když jsem koukala v lesoparku na vykácenou mýtinu mi lesák pověděl to se jednou uklidí a stromky ty se taky někdy vysadí.

MartinaIrena
Extra třída :D 10866 příspěvků 27.05.19 21:01

Pusťte si dokument Planeta Česko. Moc hezké pojednání o tom, že příroda je i tam, kde byste ji nehledali. Pozor na média, která někdy nafukují bubliny za účelem senzací. Jinak za mě nejekologičtější je nespotřebovávat. Nebo se o to aspoň snažit

Vložit nový komentář