Podpora v nezaměstnanosti během těhotenství

16.6.15 17:38

podpora v nezaměstnanosti během těhotenství

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli nemá některá z vás podobnou zkušenost. Jsem na rodičovské dovolené, která mi končí v srpnu. A jelikož jsem během té doby přišla o zaměstnání (zaměstnavatel ukončil svou činnost), musím se jít v září zaregistrovat na ÚP. Jenže jsem teď v 10. týdnu těhotenství, takže nástup do práce nehrozí. Budu mít od toho září i tak nárok na podporu v nezaměstnanosti? Nebo mi řeknou, že mám smůlu, když jsem těhotná? Na mateřskou nárok nemám, potom až na rodičák a ten budu brát od kdy? Hned jak se dítě narodí nebo až po nějakém měsíci? U prvního dítěte to tak totiž bylo, ale to jsem byla zaměstnaná a měla nárok na mateřskou. Snad je to trochu srozumitelné. Děkuji za rady :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

245
16.6.15 17:43

Měla by se ti počítat 5ti měsíční podpora, ale bude to málinko.. % je to stejně jako u klasické podpory v nez. 65%, 50% a 45%

Příspěvek upraven 16.06.15 v 18:13

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8234
16.6.15 17:44

Podpora 5 měsíců, ale minimální (okolo 3000), ode dne porodu rodičovský příspěvek, výši můžeš volit jedině přes otce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.6.15 17:48

No od toho srpna budu mít do porodu přesně 5 měsíců, tak snad nebudu úplně bez peněz. No akorát jestli se to opravdu počítá z rodičáku, tak to bude teda almužna, protože jsem si ho prodlužovala a snížila na 4.400,–

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1561
16.6.15 17:50

Jsem v pododbné situaci, já teda přišla o práci a jsem na úp s podporou a jsem těhotná..ale zajímalo by mě, jak to bude až se malé narodí? to pořád budu evidovaná na pracáku, nebo mě z něho nějak odhlásej? a jak je to se zdravotním a sociálním, teď zdravotní platí stát co jsem na úp, ale jak to bude na té rodičovské?..omluvám se, že jsem se vetřela s dotazem :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
245
16.6.15 17:52
@Kirsten86 píše:
No od toho srpna budu mít do porodu přesně 5 měsíců, tak snad nebudu úplně bez peněz. No akorát jestli se to opravdu počítá z rodičáku, tak to bude teda almužna, protože jsem si ho prodlužovala a snížila na 4.400,–

podpora v nez. se počítá z průměrného příjmu za poslední rok, nevím tedy přesně jak je to u rodičáku ale podle mě stejně jako u klasického zaměstnání..

Příspěvek upraven 16.06.15 v 18:07

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.6.15 17:55

Na rodičáku to také platí stát ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.6.15 17:56

Děkuji za rady :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
245
16.6.15 17:56

Nonam: POZoR, pracák ti platí jen ZP.. na důchod se ti to jako odpracované nepočítá /sociální ti neplatí/…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1561
16.6.15 18:01

@Odet jj to vím, že mi platí jen zdravotní..ale jak je to pak na té rodičovské? na důchod se mi počítá jen těch 5 měsíců co beru podporu, že?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69307
16.6.15 18:01

No a podpora se nepočítá z výše rodičáku, ale z celostátního průmeru…je to sice almužna, ale trochu vyšší, první měsíc cca 3800 a pak to klesá až ke 3000. Nicméně to bude srovnatelné, jen malinko nižší, jak čtyřletý rodičák.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
245
16.6.15 18:04

Říká se tomu nějaká náhradní doba pojištění nebo tak nějak, ale nezapočítává se to 100%. o nějaká % se ta doba krátí… bude se to na důchod započítávat z nějakých 80 nebo 90 % stejně jako dříve studium /to už se myslím tak 3 nebo 4 r zpět nepočítá/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1561
16.6.15 18:06

@Odet je to pěkně blbý no :(..a jak je to pak po tom porodu, to buud pořád evidovaná na pracáku?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69307
16.6.15 18:13
@nonam píše:
@Odet je to pěkně blbý no :(..a jak je to pak po tom porodu, to buud pořád evidovaná na pracáku?

po porodu půjdeš na rodičák.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
245
16.6.15 18:14

@nonam Když je někdo na RD, nemůže být evidován jako uchazeč o zaměstnání, podle mě ti evidenci ukončí z důvodu nástupu na RD. a pak se znova přihlásíš po skončení RD pokud nebudeš mít práci

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama