Podpora v nezaměstnanosti vypočítaná z RP

Anonymní
18.5.20 16:18

Podpora v nezaměstnanosti vypocitana z RP

DD. Mam otazku. Dnes mi prislo rozhodnutie z UP, kde mi vypocitali podporu v nezamestnanosti z RP ale nechapem tej ciatke :think: 5115kc? Brala som RP na dvojcata 15000 je pravda ze len od tohto roka. Predtym 9000kc Citala som niekde ze RP budu zapocitavat ako keby prijem z ktoreho vypocitaju 65%…Ale nech pocitam akokolvek nevychadza mi ta ciastka ani z tych 9000kc. aFakt tomu nerozumiem som po prve na uradu prace a viem o tom prd???? Diky za nejake info.

  • Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

497
18.5.20 16:35

Kolik jsi měla přesně na každé dítě?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
18.5.20 16:38
@Anonymní píše:
DD. Mam otazku. Dnes mi prislo rozhodnutie z UP, kde mi vypocitali podporu v nezamestnanosti z RP ale nechapem tej ciatke :think: 5115kc? Brala som RP na dvojcata 15000 je pravda ze len od tohto roka. Predtym 9000kc Citala som niekde ze RP budu zapocitavat ako keby prijem z ktoreho vypocitaju 65%…Ale nech pocitam akokolvek nevychadza mi ta ciastka ani z tych 9000kc. aFakt tomu nerozumiem som po prve na uradu prace a viem o tom prd??? Diky za nejake info.

Při výpočtu výše podpory v nezaměstnanosti hraje rozhodující roli to, zda rodič v uplynulých dvou letech opravdu pracoval nebo jestli ho jeho zaměstnavatel „jen“ vedl ve stavu zaměstnanců a dotyčný byl na rodičovské dovolené.

Jestliže žadatel skutečně pracoval, pak mu započte ÚP přednostně toto zaměstnání a on tak získá nárok na podporu v nezaměstnanosti vypočtenou z předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku. Bude tedy dostávat první dva měsíce 65 %, v dalších dvou měsících 50 % a po zbytek podpůrčí doby 45 % předchozího příjmu.

Ovšem většina rodičů končí pracovní poměr současně s rodičovskou dovolenou a před příchodem do evidence ÚP v zaměstnání fyzicky nepracovala. Tím pádem mají dobu důchodového pojištění pokrytou náhradní dobou pojištění, nikoli zaměstnáním. ÚP jim tedy vypočítá (v případě, že splní podmínky nároku) podporu v nezaměstnanosti z průměrné mzdy v národním hospodářství. Pro rok 2014 činí průměrná mzda v národním hospodářství 24 622 Kč. V tom případě tedy klient dostane za první 2 měsíce dávku ve výši 0,15násobku průměrné mzdy v národním hospodářství (3 694 Kč), další 2 měsíce ve výši jejího 0,12násobku (2 955 Kč) a po zbývající podpůrčí dobu ve výši jejího 0,11násobku (2 709 Kč).

  • Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
18.5.20 16:42

Je to sice z roku 2014, ale podmínky jsou stejné, jen ta průměrná mzda je teď vyšší.

  • Nahlásit
  • Citovat
5344
18.5.20 16:44

Zakladatelko v rozhodnutí, které ti došlo, máš napsáno jak a z čeho ti byla podpora vypočítávána. Předpokládám, že jsi nepracovala a neodváděla tak na sociální pojištění. Podpora se ti vypočítala z průměrné mzdy v národním hospodářství a to ve výši 0,15násobku této průměrné mzdy v národním hospodářství pro první dva měsíce. Další dva měsíce je to 0,12násobku a nakonec 0,11násobku. Mrkni do rozhodnutí nebo na zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb., § 51.

Příspěvek upraven 18.05.20 v 16:46

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
497
18.5.20 16:45

Pokud není možné po rodičovské vypočítat podporu v nezaměstnanosti ze mzdy v posledním zaměstnání, pak se vypočítá z průměrné mzdy v ČR. V roce 2020 je to za první dva měsíce jenom 5015 Kč.
Pokud jsi byla před dětmi nezaměstnana, tak máš nárok jen na toto…

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
229
18.5.20 17:21

Já měla nárok po dětech na necelé čtyři tisíce první dva měsíce a pak méně a méně.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
39405
18.5.20 17:29
@Hořec píše:
Zakladatelko v rozhodnutí, které ti došlo, máš napsáno jak a z čeho ti byla podpora vypočítávána. Předpokládám, že jsi nepracovala a neodváděla tak na sociální pojištění. Podpora se ti vypočítala z průměrné mzdy v národním hospodářství a to ve výši 0,15násobku této průměrné mzdy v národním hospodářství pro první dva měsíce. Další dva měsíce je to 0,12násobku a nakonec 0,11násobku. Mrkni do rozhodnutí nebo na zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb., § 51.Příspěvek upraven 18.05.20 v 16:46

presne a jasne :palec: nepocita se to rp, vyse rp je irelevantni

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2265
18.5.20 20:23

Nepočítá se to z RP, ale z Hospodářské mzdy, přesně tak :palec:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5344
18.5.20 21:25

Hlavní je, že tam nejdou běžná procenta (65, 50 a 45) ale pidi násobky (viz. výše). ;)

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
206
19.5.20 12:58

Pro rok 2020 se počítá ve výši 0,15násobku průměrné mzdy v národním hospodářství v 1. až 3. čtvrtletí 2019…

Je to tedy 15% z 33 429,– = 5014,35 = 5015,– Kč, poté 12% a 11%

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.5.20 15:00

Tak uz som to pochopila dakujem vam za uzitocne info :)

  • Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama