Mateřská po RP

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.18 12:23
Mateřská po RP

Zdravim,
Uz jsem bezradna, temat na podobne tema je tu dost, ale zadne, ktere by mi odpovedely na otazky.
Nyni dostavam RP a otehotnela jsem, v kvetnu mam termin porodu. Pred prvnim tehotenstvim jsem byla na UP ale v ochranne lhute, tudiz jsem mela narok na PPM.
Moje otazka zni, lze nejak dosahnout na materskou i nyni? Jde soubezne s RP jit do zamestnani a stacilo by na dohodu? A bylo by financne vyhodnejsi pobirat PPM nebo rodicak, kdyz bych dostavalasi plat kolem tech 10 tis? Mohl by me zamestnat manzel, kdyz je OSVC?
Nemate nejake rady, co bych mela ted delat?
Dekuji za jakoukoliv informaci.

Přečtěte si článek: Rodičovský příspěvek 2018: Aktuální informace

Reakce:
Lendeš
Kelišová 5586 příspěvků 16.10.18 12:34

Základní podmínkou pro nárok na PPM je 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (tedy k datu v rozmezí 6-8 týdnů před porodem). Pokud už to staré zaměstnání v prvním těhotenství nespadá do období těch 2 let, aby se ti tam z něj něco počítalo (a nemělas od té doby ani žádnou jinou práci s odvodem nemocenského) a aktuálně už jsi těhotná, tak nemáš šanci těch 270 dnů nasbírat, i kdybys teď do zaměstnání nastoupila.

Elishka1
Závislačka 2781 příspěvků 16.10.18 12:35

Když už minule jsi šla z ochranné lhůty, tak při dalším dítěti z něho mít na PPM nárok nebudeš. A jestli dobře počítám a máš porod v květnu, tak už ani nestihneš mít 270 pojištěných dnů, abys na PPM měla nárok z nového zaměstnání.

flicek18
Kecalka 287 příspěvků 16.10.18 13:01

Podmínkou je placení nemocenského minimálně 270 dní před nástupem na MD, zkusila bych si zjistit jestli se to nedá zaplatit i nějak zpětně. Fakt netuším jestli to jde, je to jediná varianta co mě napadla aby jsi na mateřskou měla nárok.

Elishka1
Závislačka 2781 příspěvků 16.10.18 13:08
@flicek18 píše:
Podmínkou je placení nemocenského minimálně 270 dní před nástupem na MD, zkusila bych si zjistit jestli se to nedá zaplatit i nějak zpětně. Fakt netuším jestli to jde, je to jediná varianta co mě napadla aby jsi na mateřskou měla nárok.

to je jako kdyby sis chtěla doplatit pojištění domácnosti po tom, co ti vyhoří byt :)

rozand
Závislačka 3429 příspěvků 16.10.18 13:12
@flicek18 píše:
Podmínkou je placení nemocenského minimálně 270 dní před nástupem na MD, zkusila bych si zjistit jestli se to nedá zaplatit i nějak zpětně. Fakt netuším jestli to jde, je to jediná varianta co mě napadla aby jsi na mateřskou měla nárok.

Tak to fakt nedá.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.18 14:05

@Lendeš @Elishka1 @flicek18
Dekuji moc. A nevite jak je to kdyz pobira PPM otec? Nemocenske pojisteni je to same jako urazove? Dekuji

Lendeš
Kelišová 5586 příspěvků 16.10.18 14:18

K platbě nemocenského se OSVČ přihlašují dobrovolně, pokud si ho neplatí, tak nárok nemá. Není to totéž jako úrazové. A pokud by splňoval podmínky a pobíral PPM, tak po tu dobu nesmí SVČ vykonávat on osobně.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.18 14:33

@Lendeš dekuji moc za info

chs.jasmin
Echt Kelišová 7903 příspěvků 16.10.18 14:38
@flicek18 píše:

Nejde, mě chybělo díky podvodu mého zaměstnavatele 5 dnů a nešlo ani ty zpětně doplatit (i když jsou to už 4 roky, tak nevím, zda se něco nezměnilo) :think:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Jak je možné, že střelec utekl? Byl dvacetkrát (!) trestán, hledá ho 300 mužů!

Chérif Chekatt (29) je jediným podezřelým ze střelby na vánočních trzích v... číst dále >

Další kráska s vlastní Miss? Kdo v tomhle byznysu sponzoruje Myslivcovou?

Mít vlastní soutěž krásy je v módě. Po Evě Čerešňákové, která stála v čele... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >