A zase ta rodičovská

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Uživatel je onlineMarffusha
Stálice 83 příspěvků 11.10.18 15:30
A zase ta rodičovská

Maminky, jdu k vám pro radu. Byla jsem si vyřizovat rodičovský příspěvek. Paní na úřadu práce mi sdělila, že:
1. Pokud mi končí MD k 15.12.2018 a rodičovský příspěvek bude vyšší jak cca 7000 nebude vyplacen v prosinci, ale až k 1.1.2019. Tedy, že k tomuto datu nastoupím na RD.
Co jsem tedy od 15.12.2018 do 1.1.2019 zaměs­tnanec nebo na rodičovské dovolené?

2. Na rodičovské dovolené můžu být pouze po dobu čerpání rodičovského příspěvku. Pokud vyčerpám rodičovský příspěvek a budu chtít ještě prodloužit rodičovskou, musím zajít na svou pojišťovnu a zeptat se, zda můžu prodloužit rodičovskou do 3.let věku dítěte. (měla jsem za to, že je to automatické a mužu prodloužit vždy do 3 let bez ohledu na to zda příspěvek pobírám či nikoliv a zaměstnavatel musí souhlasit.) Tušíte jak to je?

Reakce:
rozand
Závislačka 3466 příspěvků 11.10.18 16:17

RP a RD spolu vůbec nesouvisí. Zaměstnavatele tvůj RP nemusí vůbec zajímat, můžeš ho vybrat během roku a další dva být na RD.

rozand
Závislačka 3466 příspěvků 11.10.18 16:22

Jo a na RD jsi od chvíle, kdy ti skončí MD, pokud mezi MD a RD nečerpáš řádnou dovolenou. A zaměstnanec jsi celou dobu, pokud máš platnou smlouvu, takže nechápu, že se ptáš, jestli jsi zaměstnanec, NEBO na RD 8o .

Stálice 83 příspěvků 11.10.18 16:43
@rozand píše:
RP a RD spolu vůbec nesouvisí. Zaměstnavatele tvůj RP nemusí vůbec zajímat, můžeš ho vybrat během roku a další dva být na RD.

Přesně jak to píšeš jsem si to také myslela. Paní na úřadu práce mě presvedcovala, že je to nesmysl a že neexistují žádné dva pojmy jako je rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek. Že je pouze rodičovský příspěvek a podle jeho výše se určuje jak dlouho budu doma a jakmile ho výberu, musím do práce nebo na pracak. Pokud chci prodloužit musím jít na svou pojišťovnu a na té záleží jak se k tomu postaví. Jestli mi odsouhlasi prodloužení rodičovské dovolené aniž bych pobirala rodičovský příspěvek. Já na ni hleděla neboť jsem vše pořádně studovala a touto informací mě naprosto zaskočila a nebudu se s ní hádat, když nejsem z oboru a ona je ta, která tomu jistě rozumí víc…

Stálice 83 příspěvků 11.10.18 16:45
@rozand píše:
Jo a na RD jsi od chvíle, kdy ti skončí MD, pokud mezi MD a RD nečerpáš řádnou dovolenou. A zaměstnanec jsi celou dobu, pokud máš platnou smlouvu, takže nechápu, že se ptáš, jestli jsi zaměstnanec, NEBO na RD 8o .

Ano, také jsem si to tak myslela. Dokud mi ona madam netvrdila, že na RD budu až od 1.1.2019. Tedy nevím co ty dva týdny předtím…

rozand
Závislačka 3466 příspěvků 11.10.18 16:47

@Marffusha Blbost no, paní mele kraviny, na to stačí google. Rodičovská dovolená je volno z práce, rodičovský příspěvek peníze od státu. Proč bys chodila na pracák, když práci máš? :roll:

Uživatel je onlinealialiali
Kecalka 215 příspěvků 11.10.18 17:12

nevíte, proč jsou ty uřednice tak mimo, když to denně dělají?? mně tvrdili to o té min 50 kč RP co musím pobírat, aby za mě platil stát zdravotní pojištění …psala jsem na VZP a ti mi řekli, že pokud to nepřesáhne měsíc ta mezera mezi koncem RP a začátkem nové mateřské (můj případ) tak nemusím řešit nic a pokud by to přesáhlo tak jen vyplnit na pojistovnu Čestné prohlášení L - osoby celodenně řádně pečující o dítě a vše by měl VZP hlásit na základě mých informací můj zaměstnavatel..

eumedon
Extra třída :D 13759 příspěvků 24.10.18 13:45
@Marffusha píše:
Ano, také jsem si to tak myslela. Dokud mi ona madam netvrdila, že na RD budu až od 1.1.2019. Tedy nevím co ty dva týdny předtím…

Jsi zaměstnaná?

Stálice 83 příspěvků 24.10.18 17:46
@eumedon píše:
Jsi zaměstnaná?

Ano

eumedon
Extra třída :D 13759 příspěvků 24.10.18 18:03

@Marffusha Aha, tak v tom mají ty úřednice guláš. Když jsi zaměstnaná a dobereš RP, tak klidně můžeš zůstat na RD třeba do třetích narozenin dítěte a jsi státním pojištěncem zdravotního pojištění z titulu RD.

Tak se o rodičovské dovolené s nimi nebav, když tomu nerozumějí. bav se s nimi o tom, čemu rozumějí (nebo by měly rozumět) - o rodičovském příspěvku.

Lendeš
Kelišová 5594 příspěvků 24.10.18 18:04

@Marffusha Paní na úřadě očivině neví o čem mluví, když ztotožňuje rodičovskou dovolenou s rodičovským příspěvkem. Na rodičovské dovolené budeš od té doby odkdy ji nahlásíš zaměstnavateli, tzn. buď od konce MD nebo po konci řádné dovolené, pokud si ji budeš vybírat. A rodičovský příspěvek začneš pobírat od toho ledna, s RD se to vůbec nemusí překrývat, nemá to spolu nic společného.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Mámu mu vzal terorista: Syn Nadi Čižmár má problémy ve škole, pomáhá mu psycholog

Horší teroristický útok Německo nezažilo. Když radikální islamista Anis Amri... číst dále >

Slávek Boura: Zažil jsem poltergeista a našel recept na výrobu zlata!

Slávka Bouru (54) si pamatujeme jako potrhlého moderátora pořadu Rande, který... číst dále >

Články z Ona Dnes

Čokoládové lanýže a další vánoční cukroví, které zvládnete bez trouby

V hnětení těsta a vykrajování hvězdiček a srdíček nenacházíte potěšení, ale... číst dále >

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >