Dostanu mateřskou nebo ne?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Fantomaska
Nováček 1 příspěvek 03.10.18 11:51
Dostanu mateřskou nebo ne?

Ahoj,????
otázka je jasná, budu mít nárok na mateřskou?
Samozřejmě zákon zní jasně a různá fóra mám taky přečtená. Jenže já už si příjdu jako retard a stejně těm podmínkám nerozumím na 100%. Situace se má takto - pracovala jsem od 01/07/2017 do 30/6/2018, tedy 1 rok na HPP na dobu určitou bez prodloužení. Nyní nejsem registrovaná na ÚP a nikdy jsem nebyla, jelikož jsem studentem VOŠ.
Mám tedy odpracováno těch 270 dní, ba i více. Co když ale nenastoupím do práce a budu dále student a otěhotním? To se řeší jak?
A co v případě, že nastoupím do nové práce a otěhotním? Vyjde mi těch 270 dní i s pauzou např. 3 měsíce (od 6/2018 doteď nepracuji)?
Pokud někdo ví, budu moc ráda za rady.

Děkuji????

Reakce:
terinka4444
Hvězda diskuse 68446 příspěvků 03.10.18 12:19

janny079
Kecalka 418 příspěvků 03.10.18 12:21

Pravidla jsou takové, že musíš mít odpracováno 270 dnů za poslední dva roky. Respektive být účastník na zdravotním pojištění. Do toho se počítají i Dohody o pracovní činnosti (ne o provedení práce) s příjmem nad 2600.

V době odchodu na mateřskou nesmí za tebe zdravotní odvádět stát, takže pokud budeš mít status student nebo budeš na UP, mateřskou nejspíš nedostaneš.

Pokud budeš pracovat, tak nárok mít budeš. A to i v případě, že budeš u zaměstnavatele třeba na rizikové nemocence, ale musíš mít v zádech zaměstnavatele.

Je to zjednodušeně řečeno. Přesně ti to řeknou na místní sociálce…

terinka4444
Hvězda diskuse 68446 příspěvků 03.10.18 12:23

Když otěhotníš, doktorspočítá a do průkazky zapíše termín porodu, od toho nastoupíš na mateřskou 6-8 týdnůpředem, zvolíš si sama. Tohle je tne stěžejní den, den nástupu na mateřskou.

A k tomu dni musíš za poslední dva roky mít odpracováno 270 dnů, je jedno, z kolika zaměstnání, jestli jsou tam pauzy nebo ne. A k tomu ale musíš být v den nástupu na mateřskou zároveň pracovat nebo být v ochranné lhůtě. Pak máš nárok na mateřskou. Ochranná lhůta je doba po propuštění z práce, trvá tak dlouho, jako trvalo poslední zaměstnání, maximálně ale 180 dnů.

Lendeš
Kelišová 5586 příspěvků 03.10.18 12:31

@Fantomaska Těch 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky je jen jedna z podmínek. Kromě toho musíš na PPM nastoupit z pojištěné činnosti (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, max. 180 dnů.

Pokud bys už do práce nenastoupila, tak nárok na PPM mít nebudeš. Pokud bys nastoupila do práce a vydržela tam do mateřské, tak nevadí, že tam třeba pár měsíců je pauza, do těch 270 dnů se počítají všechny doby pojištění za ty 2 roky před nástupem na PPM. Pokud by zaměstnání skončilo v době těhotenství, tak pak záleží, jestli by ses vešla do ochranné lhůty.

Jinak studium na VOŠ se do 270 dnů počítá, pokud se jedná o soustavnou přípravu na budoucí povolání dle zákona a pokud bylo úspěšně ukončeno. Samo o sobě ale pro nárok na PPM nestačí. Vždycky musíš nastoupit na PPM ze zaměstnání (nebo jako OSVČ) nebo v ochranné lhůtě a ze studia ochranná lhůta neplyne.

Lendeš
Kelišová 5586 příspěvků 03.10.18 12:35
@janny079 píše:
Pravidla jsou takové, že musíš mít odpracováno 270 dnů za poslední dva roky. Respektive být účastník na zdravotním pojištění. Do toho se počítají i Dohody o pracovní činnosti (ne o provedení práce) s příjmem nad 2600.

V době odchodu na mateřskou nesmí za tebe zdravotní odvádět stát, takže pokud budeš mít status student nebo budeš na UP, mateřskou nejspíš nedostaneš.

Pokud budeš pracovat, tak nárok mít budeš. A to i v případě, že budeš u zaměstnavatele třeba na rizikové nemocence, ale musíš mít v zádech zaměstnavatele.

Je to zjednodušeně řečeno. Přesně ti to řeknou na místní sociálce…

Zdravotní pojištění s tím nemá nic společného, jedná se o nemocenské. I z dohody o provedení práce se odvádí pojistné, pokud je výdělek nad 10 tis. Z DPČ je ta hranice pro odvod pojistného 2500. Nicméně u dohod je to pak složitější s ochranné lhůtou (z DPP neplyne nikdy).

V době nástupu klidně může být na ÚP, pokud plyne ochranná lhůta, tak na to registrace na ÚP nemá žádný vliv.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Jan Tuna hledá svědky napadení v SaSaZu: Byl holohlavý a mlátil mi hlavou o zeď!

Hodně živo je v posledních dnech kolem moderátora Jana Tuny (45). Bývalý... číst dále >

Kostková o zmatcích ve StarDance: Bylo to společensky přijatelné!

Patří sice mezi naše nejoblíbenější moderátorky, po sobotním přímém přenosu... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vyrostla v dětském domově, stará se o bratra i syna. Poprvé má svůj pokoj

Kristýna vyrůstala od tří let po dětských domovech, v jednadvaceti... číst dále >

Svoje tělo mám čím dál radši, říká Alena Mihulová

Ve filmu Chvilky herečka Alena Mihulová na adresu svého dítěte často trousí... číst dále >