Reklama

Dostanu mateřskou nebo ne?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Fantomaska
Nováček 1 příspěvek 03.10.18 11:51
Dostanu mateřskou nebo ne?

Ahoj,????
otázka je jasná, budu mít nárok na mateřskou?
Samozřejmě zákon zní jasně a různá fóra mám taky přečtená. Jenže já už si příjdu jako retard a stejně těm podmínkám nerozumím na 100%. Situace se má takto - pracovala jsem od 01/07/2017 do 30/6/2018, tedy 1 rok na HPP na dobu určitou bez prodloužení. Nyní nejsem registrovaná na ÚP a nikdy jsem nebyla, jelikož jsem studentem VOŠ.
Mám tedy odpracováno těch 270 dní, ba i více. Co když ale nenastoupím do práce a budu dále student a otěhotním? To se řeší jak?
A co v případě, že nastoupím do nové práce a otěhotním? Vyjde mi těch 270 dní i s pauzou např. 3 měsíce (od 6/2018 doteď nepracuji)?
Pokud někdo ví, budu moc ráda za rady.

Děkuji????

Reklama

Reakce:

terinka4444
Hvězda diskuse 67196 příspěvků 03.10.18 12:19

janny079
Kecalka 274 příspěvků 03.10.18 12:21

Pravidla jsou takové, že musíš mít odpracováno 270 dnů za poslední dva roky. Respektive být účastník na zdravotním pojištění. Do toho se počítají i Dohody o pracovní činnosti (ne o provedení práce) s příjmem nad 2600.

V době odchodu na mateřskou nesmí za tebe zdravotní odvádět stát, takže pokud budeš mít status student nebo budeš na UP, mateřskou nejspíš nedostaneš.

Pokud budeš pracovat, tak nárok mít budeš. A to i v případě, že budeš u zaměstnavatele třeba na rizikové nemocence, ale musíš mít v zádech zaměstnavatele.

Je to zjednodušeně řečeno. Přesně ti to řeknou na místní sociálce…

terinka4444
Hvězda diskuse 67196 příspěvků 03.10.18 12:23

Když otěhotníš, doktorspočítá a do průkazky zapíše termín porodu, od toho nastoupíš na mateřskou 6-8 týdnůpředem, zvolíš si sama. Tohle je tne stěžejní den, den nástupu na mateřskou.

A k tomu dni musíš za poslední dva roky mít odpracováno 270 dnů, je jedno, z kolika zaměstnání, jestli jsou tam pauzy nebo ne. A k tomu ale musíš být v den nástupu na mateřskou zároveň pracovat nebo být v ochranné lhůtě. Pak máš nárok na mateřskou. Ochranná lhůta je doba po propuštění z práce, trvá tak dlouho, jako trvalo poslední zaměstnání, maximálně ale 180 dnů.

Lendeš
Kelišová 5285 příspěvků 03.10.18 12:31

@Fantomaska Těch 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky je jen jedna z podmínek. Kromě toho musíš na PPM nastoupit z pojištěné činnosti (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, max. 180 dnů.

Pokud bys už do práce nenastoupila, tak nárok na PPM mít nebudeš. Pokud bys nastoupila do práce a vydržela tam do mateřské, tak nevadí, že tam třeba pár měsíců je pauza, do těch 270 dnů se počítají všechny doby pojištění za ty 2 roky před nástupem na PPM. Pokud by zaměstnání skončilo v době těhotenství, tak pak záleží, jestli by ses vešla do ochranné lhůty.

Jinak studium na VOŠ se do 270 dnů počítá, pokud se jedná o soustavnou přípravu na budoucí povolání dle zákona a pokud bylo úspěšně ukončeno. Samo o sobě ale pro nárok na PPM nestačí. Vždycky musíš nastoupit na PPM ze zaměstnání (nebo jako OSVČ) nebo v ochranné lhůtě a ze studia ochranná lhůta neplyne.

Lendeš
Kelišová 5285 příspěvků 03.10.18 12:35
@janny079 píše:
Pravidla jsou takové, že musíš mít odpracováno 270 dnů za poslední dva roky. Respektive být účastník na zdravotním pojištění. Do toho se počítají i Dohody o pracovní činnosti (ne o provedení práce) s příjmem nad 2600.

V době odchodu na mateřskou nesmí za tebe zdravotní odvádět stát, takže pokud budeš mít status student nebo budeš na UP, mateřskou nejspíš nedostaneš.

Pokud budeš pracovat, tak nárok mít budeš. A to i v případě, že budeš u zaměstnavatele třeba na rizikové nemocence, ale musíš mít v zádech zaměstnavatele.

Je to zjednodušeně řečeno. Přesně ti to řeknou na místní sociálce…

Zdravotní pojištění s tím nemá nic společného, jedná se o nemocenské. I z dohody o provedení práce se odvádí pojistné, pokud je výdělek nad 10 tis. Z DPČ je ta hranice pro odvod pojistného 2500. Nicméně u dohod je to pak složitější s ochranné lhůtou (z DPP neplyne nikdy).

V době nástupu klidně může být na ÚP, pokud plyne ochranná lhůta, tak na to registrace na ÚP nemá žádný vliv.

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Ve StarDance bych tancovala i zadarmo, říká Arichteva: Podrží ji diváci?

Hvězda První republiky Veronika Arichteva (32) si splnila velký sen. Zároveň... číst dále >

Stala se mladá herečka obětí agresorů, nebo ji k zemi poslal alkohol?

Z toho jde strach! V baru na pražské Vinohradské třídě mělo dojít k napadení... číst dále >

Články z Ona Dnes

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít... číst dále >

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >