Docházka do MŠ a rodičovský příspěvek

18633
4.1.10 20:51

docházka do Mš a rodičovský příspěvek

Omlouvám se za případnou duplicitu,ale projela jsem tři stránky sekce „Sociální dávky, mateřská, rodičovský příspěvek“ a odpověď nenašla tak se kdyžtak nezlobte…

Náš mladší syn chodí od září do školky na 5 dní v měsíci.

Na konci Ledna mu budou tři roky a já žila v přesvědčení, že tedy od února může chodit do školky denně 4 hodiny, ale už ne nebo 5 celých (i spinkání) dní v měsíci.

Moje sestra má stejně starého syna(o dva dny starší než Tom) a dnes ji paní na sociálce řekla, že je jim to jedno, jestli od února bude chodit 4hodiny denně nebo 5 dní v měsíci 8-o.

Obě máme rodičák na 4 roky.

Docela slušně jsem si teď v hlavě zadělala a vůbec nevím co platí… Je nějaká změna, nebo jak to teda je?

a v případě že by tedy se dalo volit mezi 5ti denní docházkou nebo 4hodinovou denní, dá se to měnit každý měsíc podle potřeby, nebo se to voplí na celý ten rok? (rozumějte pokud vše klapne tak se nás to týká stejně jen 2 měsíce, ale ségra už další děti neplánují takže jí se to týká celý rok..)

Moc díky za osvětlení

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

15672
4.1.10 21:00

Mezi 3. a 4.rokem dítěte máš nárok na rodičovský příspěvek, pokud dítě bude v MŠ (nebo podobném zařízení) maximálně 5 dní v měsíci nebo maximálně 4 hodiny denně. Nás se to netýká, páč já měla rodičák jen tříletý, ale když Anežka chodila do jeslí, tak dokud tam byla na 5 dní v měsíci, vždycky na konci měsíce dostala potvrzení, že byla maximálně 5 dní, my to zanesli na sociálku a pak přišly peníze. Takže si to se školkou představuju stejně. Tj pokud nepřekročíte 5 dní v měsíci (nebo 4 hodiny denně), dostanete potvrzení. A předpokládám, že to může být každý měsíc jinak, holt budete mít každý měsíc jiné potvrzení, ale to je fuk. Osobní zkušenost s tím nemám, ale vím, že ve školce, kam chodí Anežka, je na nástěnce papír, že od ledna 2008 (nebo odkdy to začalo platit) je tahle možnost a že sociálka to chodí kontrolovat. A je taky pravda, že když tam zezačátku Anežka chodila jen na dopoledne a jeden den tam bylal od 7.55 do 12 hodin, tak nás učitelka upozornila, že těmi 5 minutami přijdem o rodičák, ať si to hlídáme - příchody a odchody si zapisujeme sami (ale to už jsme na něj neměli nárok, takže jsme to neřešili).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68212
4.1.10 21:00

Ahojky, jojo, od 3 let můžeš volit buď 4 hodiny denně nebo 5 dní v měsíci, můžeš to i střídat, jen to musí být celý měsíc buď jedno nebo druhé.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3284
4.1.10 21:01

ahoj, buď a nebo platí v případě, že na dítě bereš rodičák, což bereš jak píšeš 4 roky … pokud bys ho chtěla dávat denně na celý den, pak bys o rodičák přišla … snad je to srozumitelné a snad se nepletu, pokud ano, opravte mě :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
853
4.1.10 21:07

AHOOJ…řešila sem podobnou věc před půl rokem.Dítě mi nastupovalo do MŠ v září lonského roku rovnou na 4hodinnou docházku, abychom nepřišli o rodičovský příspěvek.Pak nám v červnu /5.6./ následujícího roku byli 4.ročky a tak sem si myslela, že ho dám už od 1.6. na celý den a pohoda.Nu, ale učitelka mne vyvedla z omylu, že to nejde, když sem si zvolila 4hodinovou variantu do 4.let, že to musí býti takto do dne 4.narozenin jinak bych přišla o RP.Pak sem se na to ptala na sociálce a tam mi to potvrdili, ale myslim si, že kdybych včas požádala a bylo to na víc měsíců než na těch posledních 5dní jako v mém případě, že by neměl být problém.Mám dojem, že mi to říkali i na sociálce, že je nutno s předstihem žádat. Poptej se na to ve Vaší MŠ.Snad ti to trochu pomohlo…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18633
4.1.10 21:09

jejda tak to jsem fakt věděla úplně blbě, já bych mladýho dala jen na 4 hodiny denně a musela složitě řešit co se starším… hmm tak zítra s eještě zeptám učitelky a dyžtak do porodu nechám Toma na těch 5 dní v měsíci ale celých to je pro mě rozhodně lepší…
Děkuji moc za objasnění…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
853
4.1.10 21:10

Jo a kontroly ze sociálky chodí sice ne každý měsíc, ale zpětně a přijdou-li na nepravdivost v papírech docházky, tak vracíš rodičák.Kámošce na to přišli po roce dala klučíka na celodenní docházku a brala RP.Sami ji to poradili na sociálce a ted má splátkový kalendář na RP zpětně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68212
4.1.10 21:50
Nikkol píše:
AHOOJ…řešila sem podobnou věc před půl rokem.Dítě mi nastupovalo do MŠ v září lonského roku rovnou na 4hodinnou docházku, abychom nepřišli o rodičovský příspěvek.Pak nám v červnu /5.6./ následujícího roku byli 4.ročky a tak sem si myslela, že ho dám už od 1.6. na celý den a pohoda.Nu, ale učitelka mne vyvedla z omylu, že to nejde, když sem si zvolila 4hodinovou variantu do 4.let, že to musí býti takto do dne 4.narozenin jinak bych přišla o RP.Pak sem se na to ptala na sociálce a tam mi to potvrdili, ale myslim si, že kdybych včas požádala a bylo to na víc měsíců než na těch posledních 5dní jako v mém případě, že by neměl být problém.Mám dojem, že mi to říkali i na sociálce, že je nutno s předstihem žádat. Poptej se na to ve Vaší MŠ.Snad ti to trochu pomohlo…

Počkej, to ale pleteš 2 věci dohromady, mohla by sis klidně zvolit na ten poslední měsíc zvolit 5 celých dní v měsíci, ale musela bys dodržet jen 5 dní za celý měsíc tj. za celý červen jen 5 dní…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
853
4.1.10 23:39

No takto mi to bylo řečeno, ale naše školka mi na docházku jen 5.dnů v posledním měsíci nepřistoupila a sociálka mi na toto řekla, že to je na rozhodnutí MŠ.Už sem to pak neřešila…jelikož se jednalo jen o pár dnů a poslední měsíc.Ptala sem se už na to počátkem května.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
105
13.9.10 09:07

Ahoj. Obnovuji tuto diskuzi, protože mám problém. Přihlásila jsem dceru do školky na celodenní docházku (jinak by mi ji tam nevzali).Řekla jsem u zápisu, že nastoupím do práce na zkrácený úvazek, ale zapomněla jsem, že budu pobírat RP. A teď mi ji vzali do školky, tak jsem řekla, že jsme se nakonec se zaměstnavatelem nedohodly. Takže jsem na neplaceném volnu do 4 let a pobírám RP. Jenže dcera je přihlášená jako celodenní. Vím, že aby mi nevzali RP musí chodit do školky jen na 4 hod. Potvrdí mi školka, že chodila jen 4 hodiny denně, ikdyž je přihlášená jako celodenní nebo musí být přihlášená opravdu jako 4 hodinová?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
150
13.9.10 10:17

Neboj, to je jedno k jaké docházce je přihlášená. Duležité je, jak tam chodí ve skutečnosti. Takže pokud budeš dávat jen na 4 hodiny denně, školka ti na to vystaví potvrzení a je vše ok.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
105
14.9.10 07:22

Tak to jsem ráda, že s tím nebude problém. Dnes se jdu domluvit do školky, tak uvidíme. Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6374
20.2.13 14:32

Ahojte,
potřebovala bych poradit.

Za měsíc jdeme s malou k zápisu do školky. Já mám rodičák na 4roky a malé budou 4 v listopadu. Pokud teda nastoupí do školky od září a já mám RD do konce listopadu musí tam být ty 3měsíce jen 4hod. denně?
Teď se ty zákony tak mění, že jsem z toho celá poblblá :oops: :D

děkuju

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15816
20.2.13 14:37

@miriskaw ne,nemusi, dokonce i ted kdyby si ji dala do skolky tak o RD neprijdes - podle noveho je ze dite od dvou let muze chodit do skolky jak rodice chteji a neprijdou o RD

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6374
20.2.13 14:39

Uf tak to jsem moc ráda.

Děkuju

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...