Končí mi rodičovská kvůli vyčerpání hotovosti dříve?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.18 07:57
Prosim o radu co ted

Potrebuji prosim nutne radu.Mam syna kteremu budou v unoru 3 roky..rodicovskou jsem si nahlasila do 3 let veku syna. V prubehu pobirani materske, jsem vyuzila zvednuti davky ze sedmi tisic na devet tisic. Tudiz penize vycerpam drive. V prosinci mi ma prijit posledni hotovost. Myslela jsem si celou dobu, ze ikdyz vycerpem penize tak do toho unora budu vedena na rodicovske dovolene a stat za me tedy bude platit, zdravotni a socialni.Ale dnes jsem se dozvedela ze to tak asi neni. Vubec nevim co ted. Od vcera jsem na brigade. Penize nic moc…prijdu si tak na 3000 kc za mesic. Nevim kdy bych se mela nahlasit na urad prace. Jestli uz ted na konci listopadu. A nebo az v prosinci…kdy mi prijdou posledni penize. Protoze pokud budu na brigade co mi zbyde ze tri tisic po zaplaceni zdravotniho pojisteni a soc. pojišteni. Muzete mi nekdo celou situaci lepe vysvetlit.Jak to tedy je. Konci mi rodicovska diky vycerpani hotovosti drive. A nebo budu vedena normalne do unora jen bez penez. A kdy bych tedy mela nastoupit na pracak?

Přečtěte si článek: Rodičovský příspěvek 2018: Aktuální informace

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Maritina
Kecalka 148 příspěvků 21.11.18 08:11

Tak toto tema me samotnou zajima,jsem ve stejne situaci.Kdysi mi na socialnim rekli,ze pobirani prispevku a rod.dovolena spolu nesouvisi.U za­mestnavatele nahlasis 3 roky a po tu dobu za tebe plati soc a zdrav stat.Prispevek muzes vycerpat kdykoliv.Ze by se neco zmenilo jsem teda neslysela.

Luboš P
Zasloužilá kecalka 963 příspěvků 21.11.18 08:15

Na rodičovské dovolené budete do 3 let dítěte, můžete se ale se zaměstnavatelem dohodnout na zkrácení. Po dobu pobírání rodičovského příspěvku za vás stát platí zdravotní pojištění, jinak se můžete nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let. ÚP do toho netahejte.
Sociální pojištění nikdo neplatí a platit se nemusí.

Ella9
Kecalka 103 příspěvků 21.11.18 08:22

Já mám informace, že stát plati pojištění, dokud se pobírá rodič. příspěvek, tudíž je dobré si ho rozvrhnout do konce MD, i kdyby to vycházelo 50kc na den. Pokud to už nejde, zeptala bych se přímo na UP, kde vyplácejí rodič. příspěvek. Určitě vědí, já to je s pojistným, nejste první ani poslední v podobné situaci.

eumedon
Extra třída :D 13757 příspěvků 21.11.18 08:23
@Anonymní píše:
Potrebuji prosim nutne radu.Mam syna kteremu budou v unoru 3 roky..rodicovskou jsem si nahlasila do 3 let veku syna. V prubehu pobirani materske, jsem vyuzila zvednuti davky ze sedmi tisic na devet tisic. Tudiz penize vycerpam drive. V prosinci mi ma prijit posledni hotovost. Myslela jsem si celou dobu, ze ikdyz vycerpem penize tak do toho unora budu vedena na rodicovske dovolene a stat za me tedy bude platit, zdravotni a socialni.Ale dnes jsem se dozvedela ze to tak asi neni. Vubec nevim co ted. Od vcera jsem na brigade. Penize nic moc…prijdu si tak na 3000 kc za mesic. Nevim kdy bych se mela nahlasit na urad prace. Jestli uz ted na konci listopadu. A nebo az v prosinci…kdy mi prijdou posledni penize. Protoze pokud budu na brigade co mi zbyde ze tri tisic po zaplaceni zdravotniho pojisteni a soc. pojišteni. Muzete mi nekdo celou situaci lepe vysvetlit.Jak to tedy je. Konci mi rodicovska diky vycerpani hotovosti drive. A nebo budu vedena normalne do unora jen bez penez. A kdy bych tedy mela nastoupit na pracak?

Sociální pojištění není povinné (navíc rodičovská dovolená je náhradní dobou z hlediska počítání let do důchodu) a jako rodič na rodičovské dovolené budete státním pojištěncem zdravotního pojištění (§ 7 odst. 1 písm. d) zákona o veřejném zdravotním pojištění )

Příspěvek upraven 21.11.18 v 08:26

Luboš P
Zasloužilá kecalka 963 příspěvků 21.11.18 08:23

.ů..

Příspěvek upraven 21.11.18 v 08:45

eumedon
Extra třída :D 13757 příspěvků 21.11.18 08:27
@Luboš P píše:
To není pravda a nikdy to tak neplatilo. Rodičovská dovolená a zdravotní pojištění nemá nic společného - viz výše.

Jak to, že rodičovská dovolená nemá se zdravotním pojištěním nic společného? Je výslovně zmíněna v zákoně o veřejném zdravotním pojištění!

Příspěvek upraven 21.11.18 v 08:28

Evulina
Neúnavná pisatelka 15353 příspěvků 21.11.18 08:27
@Anonymní píše:

Já s první dcerou měla rodičák na 3 roky, ale byla dále potom doma a bylo to takto - po skončení rodičáku jsem oběhla úřady a zdravotní pojišťovna mě přihlásila jako osobu pečující o dítě do 7 let a tím nadále bylo zdravotko placeno státem a co se týče sociálního pojištění, tak tam platí, že je státem vždy hrazené do 4 let věku dítěte, ať už je člověk na rodičáku v tu dobu či není https://www.maminka.cz/…i-vas-duchod

Evulina
Neúnavná pisatelka 15353 příspěvků 21.11.18 08:29
@Luboš P píše:
Na rodičovské dovolené budete do 3 let dítěte, můžete se ale se zaměstnavatelem dohodnout na zkrácení. Po dobu pobírání rodičovského příspěvku za vás stát platí zdravotní pojištění, jinak se můžete nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let. ÚP do toho netahejte. Sociální pojištění nikdo neplatí a platit se nemusí.

Nemáte pravdu. Ohledně sociálního pojištění je doba péče o dítě do 4 let věku tzv. náhradní dobou pojištění a je po tuto dobu hrazeno státem, třebaže má rodič rodičovský příspěvek kratší, než na 4 roky. Nicméně po skončení rodičáku doporučuji zakladatelce rozhodně oběhat příslušné úřady a vše nahlásit, poptat se atd. - na zdravotní pojišťovnu to tak dokonce má povinnost udělat.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.18 08:33

Tak jsem volala na socialku. Tam mi bylo řečeno,že mám zítra dorazit a oni mi zbylou dávku rozdělí tak jak potřebuji,abych mohla být "doma a stát za mě platil i nadále zdráv. pojištění.Mě šlo taky o to ,že na pracak bych se mohla sice přihlásit,ale musela bych ukončit brigádu.Tu brigádu potřebuji minimálně do února.

Evulina
Neúnavná pisatelka 15353 příspěvků 21.11.18 08:33
@Anonymní píše:

Od koho jsi se to dozvěděla? Zavolej na příslušné úřady a tam se dozvíš pravdu.

Evulina
Neúnavná pisatelka 15353 příspěvků 21.11.18 08:40
@Anonymní píše:
Tak jsem volala na socialku. Tam mi bylo řečeno,že mám zítra dorazit a oni mi zbylou dávku rozdělí tak jak potřebuji,abych mohla být "doma a stát za mě platil i nadále zdráv. pojištění.Mě šlo taky o to ,že na pracak bych se mohla sice přihlásit,ale musela bych ukončit brigádu.Tu brigádu potřebuji minimálně do února.

Moment - pokud jsi volala na sociálku, tak tam jsi řešila sociální pojištění ne? Zdravotko se řeší se zdravotní pojišťovnou.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.18 08:42

@Evulina sociální oddělení,kde se řeší dávky…mateřská,ro­dičovská…Tam mi tohle sdělili.

Evulina
Neúnavná pisatelka 15353 příspěvků 21.11.18 08:44

A jinak pokud to je tak, že stát platí sociální pojištění jen po dobu pobírání rodič. příspěvku (tudíž je na něj pevně navázán), tak je to nějaká velká novinka, protože jak píšu, nedávno to bylo tak, že sociální pojištění se platí pečující osobě do 4 let věku dítěte, čili hrazení soc. pojištění státem nemá přímou návaznost na dobu pobírání rodič. příspěvku, ale na věk dítěte. Měla jsem zato, že tomu je tak i nadále, nikde jsem změnu v tomto ohledu nenašla.
S první dcerou mi to přesně takto řekli na úřadě (dcera je ročník 2011, čili jsem to řešila po skončení tříletého rodičáku v roce 2014, před 4 lety).

Evulina
Neúnavná pisatelka 15353 příspěvků 21.11.18 08:46
@Anonymní píše:
@Evulina sociální oddělení,kde se řeší dávky…mateřská,ro­dičovská…Tam mi tohle sdělili.

No, já jsem tehdy volala a oběhla přímo zdravotní pojišťovnu (ohledně zdravotního pojištění) a okresní správu sociálního zabezpečení (ohledně sociálního/důcho­dového pojištění). To jsou instituce, které se tím přímo zabývají, já pro tvoji jistotu bych zavolala ještě tam…

Příspěvek upraven 21.11.18 v 08:47

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Zapomeňte na Evropu, doma buďte, vzkázal muslimům egyptský prezident

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí (64) zaskočil všechny muslimy, kteří... číst dále >

Návorková o Dvořákovi: Předchozí zkušenosti s tancem jsou spíš na škodu!

Jak se dalo předpokládat, jako favorité postoupili do samotného finále... číst dále >

Články z Ona Dnes

Svoje tělo mám čím dál radši, říká Alena Mihulová

Ve filmu Chvilky herečka Alena Mihulová na adresu svého dítěte často trousí... číst dále >

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle... číst dále >