Žádost o rodičovský příspěvek 2018

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Bonitta1
Povídálka 37 příspěvků 1 inzerát 22.08.18 13:43
žádost o rodičovský příspěvek 2018

Ahojte,

byl by někdo ochotný poradit mi jak postupovat při žádosti o rodičovský příspěvek? 29.9. mi končí mateřská, malý se narodil v dubnu. Vím jen, že musím na OSSZ pro potvrzení, že pobírám mateřskou, požádat zaměstnavatele o rodič. dovolenou. Žádost o rodičák už mám jakžtak vyplněnou, jen vůbec nevím, jak se dopočítat částky, kterou chci měsíčně pobírat a, a na jak dlouho vlastně mateřskou chtít, na kolik měsíců. Když malý půjde ve třech letech do školky. Poradí prosím někdo? moc děkuji

Přečtěte si článek: Rodičovský příspěvek 2018: Aktuální informace

Reakce:
ka2ka
Extra třída :D 13147 příspěvků 22.08.18 14:11

spočti si měsíce kolik budeš doma a tím vyděl 220 000 a máš to. Pokud budeš nastupovat ve třech letech do práce tak zaměstnavatele žádat nemusíš

ka2ka
Extra třída :D 13147 příspěvků 22.08.18 14:11

spočti si měsíce kolik budeš doma a tím vyděl 220 000 a máš to. Pokud budeš nastupovat ve třech letech do práce tak zaměstnavatele žádat nemusíš

Annie67
Nováček 1 příspěvek 26.08.18 22:38

Zdravím,
Rada bych se zeptala, jestli nemáte někdo zkušenost se žádosti o rodičovský příspěvek u dítěte které je narozeno ve Francii či jinde v cizině? Pritel je Francouz, oba žijeme i pracujeme ve Francii ..dcera bude mít dvojí občanství a já mám stále trvale bydliště v Čechách..na interntu je spousta info, ale těžko se zorientovat :) Děkuji moc za případně info.

Bonitta1
Povídálka 37 příspěvků 1 inzerát 27.08.18 09:17

@ka2ka Dekuji za pomoc ;)

KlaudieZ
Nováček 4 příspěvky 07.09.18 13:23

Ahojky, taky bych měla dotaz, opravdu je toho tolik, že už mám zmatky… mateřská mi končí 20.9., ale zaměstnavatel mi napsal, že mám nárok na dovolenou i u něj a musím si jí na 25 dní vybrat. To teda znamená, že se mi rodičovská posouvá? Nebo ji mužu vybírat současně s rodičákem? :D Taky bych se chtěla zeptat, když mám mimi narozené v dubnu a chtěla bych s ním být doma až do září 2021, kdy by šel do školky, jde to rozpočítat i takto, nebo musím být doma prostě jen do jeho 3let a šmitec? :nevim:

Lendeš
Kelišová 5592 příspěvků 07.09.18 13:40

@KlaudieZ Na řádnou dovolenou máš nárok, takže na tvou žádost ti ji zaměstnavatel musí poskytnout, ale nemůže ti ji nařídit. Pokud by sis ji teď nevyčerpala, mohla by se ti krátit, pokud by letošní doba na RD + případné další zameškané doby (např. nemocenská) daly dohromady 100 a více zmeškaných směn. Pokud řádnou dovolenou budeš čerpat, tak o rodičovskou dovolenou zaměstnavatele požádáš až v návaznosti na řádnou dovolenou. Ale rodičovský příspěvek můžeš začít čerpat už teď po mateřské. Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená jsou na sobě nezávislé. S tím, že pokud bys chtěla RP už za září, tak náleží jen pokud by PPM za ty dny do 20.9. byla menší než zvolená částka RP, pak bys dostala doplatek do zvolené částky RP. Pokud to PPM v září převyšuje, tak má smysl o rodičák žádat až od října.

Rodičovský příspěvek si klidně můžeš rozvrhnout do toho září 2021, jde čerpat do max. 4 let dítěte. Ale rodičovská dovolená v zaměstnání ti náleží max. do 3 let dítěte. Pak bys musela zaměstnavatele požádat o neplacené volno a s tím ti nemusí vyhovět. A jinač zvolená částka u rodičáku jde co 3 měsíce měnit, takže můžeš i později prodlužovat/zkra­covat pobírání.

KlaudieZ
Nováček 4 příspěvky 07.09.18 14:53

Ahaa, super, už je mi to o něco jasnější, děkuju za info.
A jen se ještě zeptám v případě té rodičovské, co když bych pak nechtěla už v této práci pracovat. Mohla bych si teda dát napsat u zaměstnavatele rodičovskou do toho dubna/září a pak mu dát výpověď a jít třeba na pracák?

Lendeš
Kelišová 5592 příspěvků 07.09.18 15:05

@KlaudieZ Během rodičovské dovolené můžeš dát klidně výpověď kdykoliv, na rodičovský příspěvek to nemá vliv. Pokud už by ses vůbec nechtěla vracet ani žádat o neplacené volno, tak musíš dát výpověď tak, aby stihla doběhnout před koncem RD v tom dubnu nebo se dohodnout na ukončení prac. poměru dohodou. Pokud budeš dál pobírat rodičovský příspěvek, tak z hlediska zdravotního pojištění budeš dál státní pojištěnec, je nutné to jen pojišťovně oznámit. Ale klidně můžeš i na pracák, akorát to bys pak měla být schopna plnit povinnosti uchazeče a případně nastoupit do práce.

KlaudieZ
Nováček 4 příspěvky 07.09.18 15:19

Omlouvám se, možná jsou mé dotazy občas nepochopitelné, ale prostě jsem zmatkař a ráda se zeptám více zkušených.

Ještě mě tak napadá, na čem jsem se opět sekla.. :D
Vyplňuju papíry a potřebuju potvrzení o nároku na dávku kvůli té rodičovské, kam se to vůbec posílá? Na úřadě mi nic moc neřekli, jen to, že můj zaměstnavatel je nadstátní, tak ať to pošlu do Prahy.
Když to pošlu na adresu PSSZ, budou vědět, co s tím? :roll:

Lendeš
Kelišová 5592 příspěvků 07.09.18 16:12

@KlaudieZ Potvrzuje to ta správa sociálního zabezpečení, která ti vyplácela PPM.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Rýsuje se snad rozchod? Kopřivová a Jágr nejspíš nebudou na Vánoce spolu!

Spekulace o tom, že se vztah hokejisty Jaromíra Jágra a Veroniky Kopřivové... číst dále >

Zapomeňte na Evropu, doma buďte, vzkázal muslimům egyptský prezident

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí (64) zaskočil všechny muslimy, kteří... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >