Myslela jsem, že je válka. Ale bylo to sametové!

V listopadu 1989 mi bylo téměř 9 let, byla jsem tedy malé dítě. I tak jsem ale vnímala vše, co se děje, cítila jsem atmosféru, prožívala jsem výjimečnost těch dní a měsíců. Vděčím za to mým rodičům. Právě skrze ně jsem mohla sametovou revoluci vnímat i přesto, že jsem z toho vlastně ani nemohla mít rozum...

Myslela jsem, že je válka. Ale bylo to sametové!

Byly to tehdy zvláštní dny. Protože naši měli tři děti – kromě mně ještě mého sedmiletého bráchu a šestiletou ségru – nemohli se dění účastnit spolu. A tak se střídali. Jednou šla do města na náměstí moje mamka a táta nás hlídal, pak šel zase táta a mamka na něj čekala s náma doma. Vždycky, když se ten, který nás zrovna nehlídal vrátil, ten druhý se plný očekávání a zvědavosti vyptával. Naši měli obrovskou radost, cítila jsem, že se děje něco výjimečného… Mamka přinesla ze švadlenky trikolóru a slavnostně je připla na bundy. Pak jednoho dne táta přinesl placky s usměvavým pánem, Václavem Havlem, a naši si je, usměvaví jako dvě děti nad hračkou, připli vedle trikolóry…
Táta se během dnů, kdy se revoluce rozběhla i v našem městě, šel zeptat do centra, odkud bylo vše řízeno, jestli nepotřebují s něčím pomoci… a tak se stalo, že byl u zrodu tehdejší politické, ale i společenské naděje: Občanského fóra. A na bundách mých rodičů přibyla další placka: odznáček se zkratkou tohoto politického hnutí, která se přetavila v krásné, veselé bílo-modro-červené logo symbolizující naději tehdejší doby…

Vybavuju si taky ten pocit malýho dítěte, který kouká, jak lidi se zpěvákem zpívají písničku Náměšť! Ta energie byla neuvěřitelná…! A to jsem z toho neměla rozum. Jak tohle asi prožívali ti, kteří rozum měli? :)

Mamka měla již dlouho domluvenou listopadovou služební cestu do Prahy. Pamatuji si, jakoby to bylo dnes, jak jsem seděla na zemi u televize, zvedlou hlavu… Na obrazovce se opakovaly záběry policajtů (tehdy jsme jim říkali esembáci) s helmama na hlavách, se štíty v rukách. Mlátili obuškama lidi, kteří stáli proti nim. Připadalo mi to jako válka, jako konec světa. Hrozně jsem se o mou mámu bála, když jsem si představila, že musí jet do Prahy… Mamka do dnes vzpomíná: „Vystoupila jsem na hlaváku. Ještě na peróně jsem viděla první leták s heslem, za který se do teď zavíralo do vězení… Minula jsem ho. U dalšího jsem neodolala a zastavila se. S bušícím srdcem jsem si četla jeden leták za druhým. Byla jsem v euforii… Tu mi kazil rozum. Pořád jsem si říkala: Nebuď hloupá, nezastavuj se, doma máš tři děti… Ten strach v nás byl tak hluboce zakořeněný.“ Mamka se mi tehdy vrátila domu živá a zdravá. Tátovi vše vyprávěla… Do dnes je mamka ráda, že se – shodou okolností – do Prahy tehdejších dní dostala a viděla vše na vlastní oči.

Já jsem dneska, 31 let poté, vlastně pamětníkem. A jsem za to moc ráda. Děkuji jim z celého srdce. Jsem jim skutečně vděčná… Nejen za to, že revoluci tolik prožívali, že jsem jí dokázala vnímat i já jako malé dítě… Ale i za to, že díky nim chápu zrůdnost komunistického režimu. Celou svou bytostí odsuzuji režim, který lidi zavíral do vězení za to, co si mysleli, v co věřili a nezřídka kdy je kvůli tomu připravoval i o život.
Nesouhlasím s tvrzením, že za komunistů bylo lépe. Nebylo. Ten režim, který zde vládnul byl zrůdný a nelidský, i když se snažil tvářit se opačně.

Nedopusťme, aby nás někdy něco takového zase potkalo. Zachovejme svobodu – svobodu slova, svobodu myšlenky, víry a pocitu i našim dětem, jejich dětem a dalším generacím.
Učme je, že svoboda není samozřejmost, že jsou stále země, kde jsou kvůli ní lidi týráni a vražděni…
Dejme pozor, protože nesvoboda se k nám může plížit nenápadně a tiše. A všimnout si jí můžeme až v době, kdy bude pozdě.

Připomínejte si také 17. listopad, i když si jej vy sami nepamatujete. Byly to důležité dny! Pro naše prarodiče, rodiče, pro nás, ale i pro ty, kteří přijdou po nás…

Je to velký úkol pro mne, zajistit, aby moje dcera skrze mne pochopila velikost listopadu roku 1989 a chápala souvislosti i k dnešním, a vzhledem k jejímu zatím hodně nízkému věku zejména budoucím, dním…

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
5376
18.11.20 00:26

Sametová revoluce? Poněkud protimluv. Jako třeba pomalej rychlík. Pravda, nějaká ta rána obuškem na Národní třídě asi padla, ale bylo to něco podobného jako teď nedávno na Staromáku. Takže vlastně nic extra zvláštního…Co se týče svobody slova. Ta není respektována na takových sociálních sítích jako je např. Facebook, tam je třeba za své názory blokován např. kardinál Duka. A i jiní, kteří kritizují neomarxistickou ideologii, multikulturismus, LGBTQ ideologii a podobně.

 • Zmínit
 • Nahlásit
7355
18.11.20 10:50

Hezká vzpomínka a ještě hezčí apel na obranu svobody.
Mám teď rozepsanou knihu o hledání smyslu života (vím, neřešitelné zadání a vlastně ani nevím, zda to dopíšu do podoby knihy, nebo vydám jen jako soubor článků), a právě ta svoboda se mi tím celým zatím prolíná.
A přiznám se, že při pohledu na současný vývoj společnosti o ni mám velký strach. Svobody ubývá. A soukromí člověka také. Vede mě to k vážným myšlenkám na určitým způsobem opuštění společnosti. Nemít rodinu, téměř jistě bych to již udělal.

 • Zmínit
 • Nahlásit
73
18.11.20 18:01

Co to je za propagandistickej článek?!

Je vidět, že eMimino je také placené ze Západu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
53
18.11.20 19:37

@Lunapark
:lol: :lol: :lol:
Pardon?
To jsou moje vzpomínky z dětství :D
Jsem úplně normální ženská, co si tady napsala deníček… :nevim:
:mavam: :mavam: :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
22022
20.11.20 17:32

@Premek_Orac přesně, přesně tak :palec: svoboda a demokracie pomalu, ale jistě schází na úbytě
vraždí ji přehumanizovaná přesluníčkovaná společnost, a proticovidová opatření rychle zatloukají svobodě hřebíky do rakve
facebook je cenzurován, a nejen ten - je to smutné
moje máma vždycky říkala, že slepý, když ho nazveme nevidomým, fakt nebude vidět ani o milimetr lépe a tak je to se vším
normální hodnoty zanikají, pokud člověk nemá některé z 71 odlišných pohlaví, není ničím :nevim:
nu, opravdu letos už není co slavit
i těch front jsme se zas dočkali :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
22022
20.11.20 17:34

@maladroit ty to fakt vidíš tak optimisticky, jak o tom píšeš? zní to právě jako úderka do čítanky :nevim:
a fakt jsi si nevšimla, že svoboda slova, víry, myšlení v posledních pár letech už dávno neexistuje?

 • Zmínit
 • Nahlásit
2069
20.11.20 20:05

@stinga Fronty, tady v tom všem teď, budeme ještě nakonec vidět jako to nejmenší, možná.. Co slavit není už nějaký čas.

Příspěvek upraven 20.11.20 v 20:20

 • Zmínit
 • Nahlásit
22022
20.11.20 20:16

@Popeladym přesně tak, není co slavit - bohužel

 • Zmínit
 • Nahlásit
8325
20.11.20 20:43

@Lunapark tak schválně zkus napsat na emimino opačný názor a uvidíme, jestli to náhodu není placený z východu :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
8325
20.11.20 20:48

Já na 17 listopad vzpomínám hezky, byla to jízda.
A souhlas, za komunistů líp nebylo a je dobrý být opatrný, protože lidi jsou nepoučitelní a klidně vlezou zas do nějaký totalitní pasti ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
53
20.11.20 21:50

@stinga
Je to 31 let. Jsou to mé vzpomínky na tehdejší dny… na to, jak to prožívali moji rodiče. Tehdy, před těma víc než 30 rokama! Proto to zní optimisticky…

Stran pravdy. resp. svobody slova, myšlení, víry… Ať je to jak je to, o čemž bychom samozřejmě mohli sáhodlouze diskutovat :nevim:, ano - oproti létům 50. až 70. svoboda existuje. Trvám na tom, že si můžeme myslet, co chceme… rozhodně se za to v současnosti nezavírá, nevyhání do exilu nebo dokonce nevraždí. :nevim: To je můj názor… :nevim:
Stav současné společnosti a zejména naší politické „elity“ nevidím VŮBEC růžově a obávám se, že se řítíme do pěkných sr…k. Ale za svým vnímáním listopadu 1989 si stojím…

:mavam:
 • Zmínit
 • Nahlásit
20967
21.11.20 10:44

@maladroit myslet jsme si mohli vždycky, co jsme chtěli, za to nikdo nikoho netrestal. Komuši byli zrůdy, ale myslet si, že jsme si něčím polepšili je naivní.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8325
21.11.20 11:56

@terien demokracie je v mnohém lepší, než komunistická diktatura, takže v tom jsme si polepšili.

Že je spousta lidí nespokojená, protože čekali kdoví co, to už je většinou jejich problém.

Nikdy nic nebude úplně ideální.

 • Zmínit
 • Nahlásit
20967
21.11.20 12:07

@ospalámyš jenže to, v čem žijeme je pseudodemokracie. Zásadní věci se bohužel moc nezlepšily. Otázka je, jestli je vůbec demokracie v čisté podobě možná.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2069
22.11.20 01:14

@terien Asi tak. Je to stejný. Jenom drobátko pozlacený. A rozčarování tu máme jako bonus.

Příspěvek upraven 22.11.20 v 01:15

 • Zmínit
 • Nahlásit
8325
22.11.20 22:23

@terien no já si teda nemyslím, že je to tu pseudo :) demokracie tu je i když ne bez chyb, ale kde je to bez chyb? Nikde.
Nikdo nic lepšího a spravedlivějšího zatím nevynalezl, takže se snažíme o co nejméně špatnou verzi uspořádání společnosti.

Rozhodně to není stejný jako za komoušů, já nemám moc ráda tuhle relativizaci, jako že je to jedno, vždyť se toho moc nezměnilo. Zásadní věci jiné jsou.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2069
23.11.20 09:30

@ospalámyš Už víckrát jsem se tu v diskuzích ptala, co že je pro lidi svoboda. Odpovídali mi, že přece můžeme cestovat a všechno se dá sehnat. To je úsměvné, ale je fajn, že to lidem stačí. Já to tak nevidím. Píšeš, že zásadní věci jiné jsou, já právě v těch zásadních velký rozdíl nepozoruju.

Příspěvek upraven 23.11.20 v 09:45

 • Zmínit
 • Nahlásit
8325
23.11.20 09:47

@Popeladym tak to je trochu komplikovanější, i když svoboda pohybu je pro mě hodně důležitá. Jestli někomu nevadí bejt výměnou za nějaké rádoby jistoty roky zavřenej za ostnatejma drátama a doprošovat se nějakýho úředníka, jestli milostivě smí za hranice na výlet, tak jeho věc. Ale pro mě to není. A koronu bych do toho netahala, to je výjimečná situace, která se doufám přežene.

Tak svoboda třeba znamená i to, že nikdo nikoho nevraždí a nezavírá do vězení za jiný názor, než má jediná vládní strana. Nejsou tu političtí vězni. To je dost důležité, někteří lidi to bagatelizují, jako že dneska taky nesmí nic říct, nesmysl. Anti vládních názorů je plný internet a dotyční nesedí u výslechu, nebo v lochu jako by seděli za komunistů.

Absolutní svoboda ale neexistuje, jedině na pustém ostrově. Každá společnost musí mít nějaká omezení.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2069
23.11.20 10:05

@ospalámyš Tak to máš pravdu, političtí nejsou. Ale ani tak se názory odlišné od tech zrovna správných moc netrpí. Pořád jsou cesty, jak takového člověka znemožnit, vyřadit, nebo z něj aspoň učinit debila. :D Ale všechno je v lidech.

 • Zmínit
 • Nahlásit
23.11.20 12:21

@Popeladym:

Prosím Tě, svoboda je i to, že moje děti, když budou chtít tak můžou dělat a studovat kde chtějí. Nebudou muset mít žádné kádrování a nedej bože, aby někdo z jejich rodiny žil na západě.
Já ohromnou svobodu vidím v tom, že mohu vyjádřit svůj názor veřejně a nebudu za to trestaná já ani moje děti - a já je teda rozhodně nahlas a veřejně vyjadřuji. Mám svobodu v tom, že mohu volit koho já chci a ne co mi nařídí strana.
Pokud se mi v politice něco nelíbí - mohu do ni vstoupit a nebo si založit vlastní stranu nebo hnutí.
Mohu si pořídit vlastní bydlení bez toho aby tam byl nějaký domovník a bonzoval a usrpoval mě co můžu a nemůžu. Můžu si nosit jakékoliv olečení pokud na něm nejsou zakázané symboly - což je naprosto v pořádku. Svoboda nerovná se anarchie.
Mohu svým dětem ukazovat co chci, ať je to z východu nebo západu a nemusím je učit schizofrenii, že o tomto se mlčí a o tomto se mluvit může.
A taky je mohu učit, že když budou chtít mohou dosáhnout téměř čehokoliv bez ohledu na kádrový posudek. A pokud budpou chtít věřit v Boha a být třeba pokřtění - nemusí to dělat tajně. A to je teda sakra hodně!
Komunismus je stejný jako nacismus. Totalita jako totalita. A totalitu mají většinou v lásce jen hloupé ovce, které neumějí myslet a jednat sami za sebe a potřebují na to někoho shora. Bohužel takových ovcí, které touží aby je někdo vodil a ukazoval jim co je pro ně dobré a co ne a nechápou, že mají zodpovědnost za svůj život ve svých rukou, stále dost a dost.
Svoboda dnes rozhodně je a já jsem velmi šťastná, že v ní mohu žít.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2069
23.11.20 12:45

@Costasgalicia Ano, to všechno můžeš. To nepopírám přece. :) To, že dnes něco kritizujeme neznamená, že bychom rádi komunisty. Můj život se teď počítá půl na půl v každém režimu. Takže vidím, že celkem dost z toho, proti čemu se zvonilo, je tu stále. Ve stejné, ba i větší míře. Jen se pokrytecky dělá, že ne. A že svoboda není anarchie? No právě. Tato skutečnost by se měla mnohem víc žít než hlásat.

Příspěvek upraven 23.11.20 v 13:07

 • Zmínit
 • Nahlásit
22022
23.11.20 14:53

@Costasgalicia tak zkus třeba veřejně něco říct proti imigrantům, romům nebo homosexuálům

 • Zmínit
 • Nahlásit
2069
23.11.20 15:29

@stinga Ano. Zase je záhodno říkat jen to, co se hodí. Do basy nejdeš. Kriminály jsou totiž narvané darebáky, kteří se bez příslušného karabáče, stali,, odvážnějšími.,,

 • Zmínit
 • Nahlásit
53
23.11.20 19:51

@Costasgalicia …moje řeč! Podepisuju ;-) Klidně krví :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
53
23.11.20 19:54

@stinga …jako vážně? 8o Smím se zeptat, co přesně se podle tebe nesmí říkat o imigrantech, Romech a homosexuálech? Myslím tím: co přesně, co neporušuje nějaký základní práva na identitu, názor a hlavně na život druhých, se o těchto skupinách nesmí říkat? V čem přesně a kde je ta nesvoboda…? To by mě hodně zajímalo… :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
22022
23.11.20 20:32

@maladroit co se o nich nesmí říkat? u prvních dvou skupin se hlavně nesmí říkat pravda,
proti třetí skupině nic nemám, ale třeba dřív bývaly vtipy na tohle téma, nyní zakázané

 • a pohádky pro děti, jak si princ vzal prince, jsou také hodně mimo

Příspěvek upraven 23.11.20 v 20:34

 • Zmínit
 • Nahlásit
21230
23.11.20 23:39

@Costasgalicia krasne napsané! :potlesk:

@maladroit moc hezký deníček! :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
53
24.11.20 11:18

@stinga
Mohu znát tu pravdu, která se nesmí říkat? Kdo určuje, co je pravda? :think: Ty?? Jako, tady narážíme na jinou věc… :roll:

Odkrýváš nám tu svůj světonázor. Na který máš nárok… Ale nevím, proč si myslíš, že jen ten tvůj názor je správný, že ten je PRAVDA… :nevim: :think:

Prostě s tebou nemohu souhlasit…!

 • Zmínit
 • Nahlásit
2069
24.11.20 12:29

@maladroit Souhlasit přece nemusíš. Většina lidí, tady všude, jen píše své názory, aniž by si mysleli, že ty jediné jsou správné. Asi by bylo dobré, aby člověk u každého svého příspěvku předeslal či dodal, že svůj názor nepovažuje za jediný správný jen proto, že ho sem napsal. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
22022
24.11.20 14:05

@maladroit tak se měj hezky v tom svém růžovém sluníčkovém světě :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
53
24.11.20 16:11

@stinga
Ty jsi se vším rychle hotová. Pravda o mé osobě pro tebe zjevně je, že žiju v růžovém sluníčkovém světě. Což je prostě v případě mé osoby holý nesmysl… jenže to nemůžeš vědět, protože mě neznáš… :mavam:

Jen pro jistotu: já tu netleskám nad stavem dnešního světa. Tleskám nad tím, že zde již 31 let není to, co tu bylo do roku 1989.

Btw… slyšela jsem zrovna na výročí sametové revoluce rozhovor se sociologem v rádiu (Radiožurnál) o tom, jaká část společnosti hlásá, že je to tu stejný nebo horší než za komunistů… Kteří lidé nevnímají rozdíl mezi „tehdy a nyní“. Asi prostě do té skupiny patříš… :nevim:

I ty se měj hezky ve svém zamračeném, šedém a zlém světě :mavam: ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit