Hrad u Hostíkovic

Průměrné hodnocení 5 bodů.

Máte již zkušenosti? Pomozte ostatním

Parametry

  • Vhodné pro děti
  • Vhodné pro psy

Velmi skromné zbytky hradu jsou dnes obklopeny vodou a bažinami Milčanského rybníka. Od roku 1958 jsou zbytky zdiva chráněny jako kulturní památka ČR.

Hrad ze začátku 14. století stlával na ostrově v Milčanském rybníku. Zajímavostí je, že byl obýván pouze asi 100 let. Místo něj byl nedaleko postaven větší hrad Vítkovec, dnes již také zřícenina. Zbytky opevnění zatopila v 19. století voda.  
V letních měsících se ke hradu suchou nohou nedostanete. Zbytky hradu totiž stojí na skále přímo nad vodou, okolo se rozkládají bažiny. Podaří-li se vám zdolat vodu a mokřady, čeká vás na východní straně cedule se zákazem vstupu s ohledem na výskyt hadů. Jiná situace nastává, když rybník v zimě zamrzne, to se ke zbytkům hradu dostanete bez potíží. Dochovanými stopami zástavby jsou nepatrné pozůstatky obvodové hradby a věžovité stavby.

O místě

Holany, okres Česká Lípa, Liberecký kraj

60554
29.07.22

Pěkné místo, zajímavé zbytky hradu.

Výlety v blízkém okolí