Ach ty kila

Těhotenství
  • emimino
  • 05.11.01

Kolik nastávající maminka během těhotenství přibere a proč.

Každá žena je jiná a každé těhotenství je jiné. Zatímco jedna žena přibere během celého těhotenství jen pět kilo, tak další jich nabere klidně dvacet. Na jedné je těhotenství znatelné již od prvního trimestru a jiná si musí na bříško počkat až na závěr těhotenství.

Množství kilogramů, které těhotná přibere ovlivňuje řada faktorů ? stravování během těhotenství, kondice, psychika, výška ženy, konstrukce jejich kostí, výživa před otěhotněním.

Lékaři doporučují, aby se přírůstek váhy během těhotenství pohyboval v rozmezí 11-14 kg. U žen s podváhou před otěhotněním se doporučuje přibrat o něco více, tedy až 13-16 kg, naopak u žen, které měly před otěhotněním nadváhu se doporučuje přibrat jen 7-11 kg. Bohužel často dochází k tomu, že žena s nadváhou přibere více než by měla a ženy, které měly podváhu zase přiberou méně.

V průběhu prvního trimestru by se váha měla zvýšit o 1-2,5 kg, ve druhém a ve třetím se může žena přibírat asi půl kilogramu týdně.
V průběhu druhého trimestru má na svědomí stoupající počet kil především rostoucí objem krve, tělních tekutin, zvětšování prsou a dělohy, ve třetím trimestru pak růst plodu, placenty a množství plodové vody (ten se pohybuje nejčastěji v rozmezí 1-1,5 litrů).

Také rozložení přibývajících kil bývá různé ? některé ženy (častěji k tomu mají tendenci baculky) přiberou téměř po celém těle, ke konci těhotenství se jen s obtížemi pohybují, špatně se jim dýchá, druhé zase naberou pouze v oblasti bříška, což vede k nadměrné zátěži zad.

Pokud k přibývajícím kilogramům nemá připomínky ošetřující gynekolog, tak je váhový přírůstek v normě (paniku nemusí dělat žena, která přibírá pomalu ani ta, která přibírá rychleji). Nadměrný váhový přírůstek (např. až 4 za týden) může ale signalizovat gestózu, která je doprovázena nadměrným ukládáním vody v organismu, vysokým krevním tlakem, bílkovinou v moči, zvracením, křečemi, poruchami činnosti jater a ledvin. Toto onemocnění je velmi závažné a mohlo by ohrozit a vážně poškodit plod. Proto je velký důraz kladen na včasné rozpoznání onemocnění ? na každé těhotenské poradně je žena zvážena, je jí vyšetřena moč na přítomnost bílkovin a je jí změřen krevní tlak.

Pokud žena přibere doporučovaných 12 kilo, pak její váhový přírůstek je možné rozložit takto:

Váhový přírůstek kg Miminko 3,4
Placenta 0,6
Plodová voda 0,8
Děloha a prsa 1,3
Krev 1,2
Tělní tekutiny 1,5
Tuk 3,2

pozn.:
děloha před otěhotněním váží v průměru 50-70 g, na konci těhotenství až 1 kg
množství krve se zvýší z 5 na 7 litrů

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek