Alergie

Rodičovství
  • emimino
  • 30.07.01

Stále více dětí se rodí s alergií na některou z látek. Jaké jsou druhy alergií, jak s nimi bojovat, co dělat při alergické reakci

Alergie je přemrštěná reakce na látku nebo skupinu látek, které jedinec sní, dýchá nebo se jej dotýká. Látky, které způsobují alergickou reakci se nazývají alergeny. Alergici reagují na alergeny podobně jako ostatní reagují na viry a bakterie, které jsou příčinou onemocnění - vytvářejí si protilátky.

Bohužel i přes vzrůstající počet alergiků nebylo doposud odhaleno, proč některé děti se rodí jako alergické, víme jen, že dítě alergických rodičů bude s velkou pravděpodobností také alergické a s velkou pravděpodobností bude alergické na stejnou látku jako jeho rodiče.

Navíc neplatí, že pokud dítě má v dětství atopický ekzém, pak již nebude alergické jinak - charakter a intenzita alergických reakcí se totiž může s věkem měnit a tak toto dítě může mít v pubertě astma a v dospělosti sennou rýmu.

Intenzita alergické reakce závisí na množství alergenu, s nimiž se dostane alergický jedinec do styku. To naštěstí nahrává malým dětem, kde zavádění pevné stravy se provádí postupně a v malých dávkách, takže případná alergická reakce na jídlo nebude mít závažný průběh.
Je nutné vědět jedno - alergii nelze vyléčit, lze pouze zmírnit léky její průběh nebo se vyvarováním styku a alergenem vyhnout alergické reakci.

Alergie na včelí nebo vosí bodnutí
V místě bodnutí dojde k zánětu s náhlou bolestí, dítě se cítí slabě, je bledé, může mít dýchací potíže. Pokud dojde k silné alergické reakci je nutné ihned dítě odvést do nemocnice a pokud možno předem informovat o situaci lékaře, aby se na příjezd dítěte připravili. Jakmile pomine tento závažný stav bude se dítě podrobovat tzv. desenzibilační léčbě, kde si bude postupně navykat na alergen a vytvářet si protilátky, které zmírní průběh další případné reakce.

Senná rýma
Dítě má alergickou reakci na látku, kterou vdechuje, k alergické reakci dochází v dutině nosní - sliznice nateče a vylučuje se čirá tekutina. Oči má nateklé, kýchá, svědí ho oči a nos, má rýmu.
Senná rýma - je nejčastější, reakce je na pyl, na jaře a v létě
sezónní alergická rýma - na podzim, dítě reaguje na plísně
celoroční alergická rýma - působením mnoha alergenů, pokud se objevuje zejména v zimě, pak budou alergenem asi roztoči

Astma
Alergenem je látka, kterou dítě dýchá (peří, prach, zvířecí chlupy, roztoči) , k alergické reakci dochází v dýchacích cestách, tvoří se zde hlen. Dítě má pískavé dýchání, obtížně se mu dýchá a zejména vydechuje, může být dušné a nestačit s dechem při námaze nebo ve stresu.
Případné záchvaty vznikají obvykle v noci, kdy se dítě vzbudí, nemůže pořádně vydechnout, ustrašeně pláče. Je nutné ihned zavolat lékaře, aby zjistil, zda záchvat je zapříčiněn astmatem. Do té doby se pokuste dítě po:,–(it a uklidnit ho.

Ekzém
Jde o vyrážku nejčastěji v oblasti obličeje, podkoleních a loketních jamek, v záhlaví a za ušima. Vyrážka je načervenalá, šupinatá, někdy mokvající. Silně svědí.
Pokud se ekzém objeví, jakmile jste dítě přestala kojit, pak může jít o alergii na kravské mléko - upozorněte na tuto skutečnost lékaře. Dítě s ekzémem nekoupejte v pěně, nepoužívejte mýdlo, pokožku ošetřujte olejem nebo mastným krémem, dávejte pouze bavlněné oblečení, nehty udržujte krátké a čisté, aby se při případném škrábnutí nedostala do kůže infekce. Navštivte kožního lékaře.

Kopřivka
Jde o alergickou reakci na kůži - bílé pupeny se zarudlým okolím. Velmi svědí, rychle mizí, ale může být nahrazena novou kopřivkou, takže alergická reakce je několik dní. Dítě může prodělat kopřivku jen jednou, příčina alergie se nezjistí. Nejčastěji jsou alergeny jahody, mořské ryby, léky, bodnutí hmyzem, zvířecí blechy. Pokud kopřivka bude trvat několik dní, pak poproste lékaře o mast či léky, které zmírní pocit svědění.

Alergie na potraviny
Bílkovina obsažená v potravině může vyvolat u dítěte alergickou reakci - ekzém, astma, vyrážku, trávící potíže. Zde je ale obtížné laicky určit, zda je dítě na potravinu alergické, nebo zda ji pouze nesnáší - léčba obou příčin potíží bude odlišná a je nutné informovat a poradit se s lékařem.

Rechtigová Romana
rechtig@mbox.ca­tr.cz

12. 07. 2001, 13:44:02

Mám dvouapůlletého chlapečka, je alergik a alergie spočívá v svědění nosu a ráno kýchá. Chtěla bych se zeptat, zda mu mám podávat léky na alergii preventivně a nebo při větších potížích, které se zatím neobjevily, jinak je v pohodě.
Děkuji za odpověď nebo případný odkaz.


 Váš příspěvek
 
pisálek007
Povídálka 21 příspěvků 17.03.15 20:01
8o
Vložit nový komentář