Reklama

Atopický ekzém

Rodičovství
  • emimino
  • 31.10.01

Co je to atopický ekzém, jak se dědí a jak se léčí

Atopický ekzém je vleklé zánětlivé onemocnění kůže. Objevuje se nejčastěji v období od 3. do 6. měsíce. Projevuje se červenými pupínky a flíčky na tvářích, trupu nebo končetinách. Ekzém velmi svědí. Ložiska ekzému mají tendenci se během let stěhovat a to nejčastěji do loketních a podkoleních jamek.
Ekzém se projevuje zhrubnutím kůže, jejím vysycháním a popraskáním. Objevuje se také ve formě vodnatých pupínků, které praskají a mokvají.
Atopici silně reagují na změny počasí ? při chladném, větrném a deštivém počasí dojde ke horšení stávajícího stavu.

Atopici mají dědičně založený sklon k alergii. Atopický ekzém se často objeví v rodinách, kde rodiče, prarodiče nebo sourozenci trpí astmatem, alergickou rýmou, alergickými záněty spojivek, kopřivkami nebo potravinovou alergií. Jejich organismus reaguje přehnaně na určité látky (alergeny) ? nejčastěji jsou jimi prach, roztoči, plísně, bakterie, potraviny, domácí zvířata.
Atopici dědí změněnou reakci imunitního systému od svých předků a předávají je dalším generacím. Doba, po kterou dítě trpí na atopický ekzém je různá ? někomu odezní ekzém ještě v předškolním věku, jinému v období puberty, další s ekzémem bojuje po celý život.

Léčení atopického ekzému spočívá v omezení nepříjemného pocitu svědění kůže a potlačení alergického zánětu. Dětem musíme pravidelně pokožku promašťovat, při těžkém ekzému se podávají léky tišící svědění.


Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama