Batolata

Rodičovství
  • emimino
  • 30.07.01

Vše o dětech v batolecím věku jak rostou, co umí, jaké jsou, atd.

První rok utekl jako voda a vy najednou zjišťujete, že z vašeho dosud nemohoucího miminka se stává malá a soběstačná osobnost.
O batoleti budeme mluvit u dětí od 1 do 2,5 až 3 let. V tomto období se vývoj dětí velmi liší a ani literatura většinou neuvádí intelektuální a fyzický vývoj po měsících, ale spíše po šesti měsících. Po prvních narozeninách většinou mají děti za sebou první krůčky a dá se předpokládat, že většina do 18. měsíce zvládne i chůzi samostatnou. Okolo 12. měsíce začínají děti říkat svá první slova a rychlost učení se nových slov je asi tak 2-3 slova za měsíc, ale i zde existují výjimky. V tomto období je důležité se dítěti velmi věnovat, hodně na ně mluvit, číst si s ním, ukazovat mu a pomáhat mu poznávat svět okolo . Při styku s cizí osobou hrajte roli tlumočníka a usnadněte dítěti pochopit, co po něm chtějí a snáze tak navázat styk s okolním světem.
Růst a příbytek na váze se značně zpomaluje a zatím co za první rok děti vyrostou asi o 25 cm, tak ve druhém roce asi o 12 a ve třetím o 6 cm. V prvním roce většinou děti svou váhu ztrojnásobí a váží okolo 10 kg. Ve druhém a třetím roce většinou přiberou další 2-3 kg/rok.
Potřeba spánku se také u dětí často liší, většinou dokáží spát celou noc (10-12 hodin), během dne pak již většinou nespí dopoledne, ale až po obědě a to 1-2 hodiny (odpolední spánek se doporučuje držet až do 3 let).
Batolecí věk je dobou, kdy si dítě začíná uvědomovat svoji osobnost, chce být samostatné, ale na druhou stranu se této samostatnosti bojí. Prostě žije v období zmatků a nejistot. Pláč snadno střídá smích a naopak. Je rychle lítostivě - dokáže plakat pro rozlité mléko nebo proto, že samo něco nedokáže. Batole nechápe své reakce a samo sobě nerozumí, Propadá zoufalství, když je na chvíli opustíte a odejdete z místnosti, bojí se, že vás již neuvidí. Na druhou stranu rádo od vás utíká do jiné místnosti, do jiných míst a „jde zkoumat“ okolí. Na jedné straně má blízko ke vztekání, odmítá vaši autoritu, nechce poslouchat, záměrně dělá to, co jste mu zakázali a na straně druhé by rádo bylo oním nemohoucím miminkem, které leží stulené ve vaší náruči.
Má velmi krátkou paměť, neustále dělá to, co již jste mu jednou zakázali a přestože jeho počin končí modřinami a odřeninami, na vše zapomene a vše začíná od začátku. Je netrpělivé a nedokáže čekat - slovo „počkej“ pro něj neplatí, ihned reaguje ukřivděným pláčem nebo vztekáním. Neumí se rozhodovat - neví zda si má jít číst nebo malovat, svá rozhodnutí mění rychle a co platilo před chvílí už neplatí. Nemají rády změny - vše má své místo a řád - nemá rád cizí osoby, cizí prostředí, každá hračka musí být na svém místě a nedej bože, abyste ji uklidili jinam. Nedoporučujeme moc měnit nábytek a uspořádání dětského pokojíčku, razantně měnit střih a barvu svého účesu a nechávat dítě samostatné v cizím prostředí.
Nedokáže spolupracovat s dětmi stejně starými, nepotřebuje kolektiv, raději si hraje samostatně.
Dítě se nebojí, nemá žádné zábrany, je velmi zvídavé - tudíž je sobě a okolí poněkud nebezpečné - nenechávejte je tedy bez dozoru. Při pobytu v cizím prostředí se dívejte očima svého dítěte a snažte se odhadnout, co je pro něj zajímavé a současně nebezpečné - schody, kytky, čistící prostředky, elektrické zásuvky, šuplíky s noži atd.
V tomto období získává první návyky - čištění zubů, mytí rukou po toaletě. Některé děti brzy samy dokáží říci, že mají počůranou plínečku nebo že chtějí na nočník. Většinou tato dovednost přichází až po 2 roce.
Během prvních tří let dítě získává i základní stravovací návyky - učí se jíst nejdříve lžíci, později příborem. Jí spolu s rodiči u jednoho stolu a učí se tam správnému chování. Mělo by platit, že je čas k jídlu a čas ke hraní - u jídla by si dítě nemělo s ničím hrát. Výživa by měla být i nadále bohatá na ovoce a zeleninu, mléčné výrobky, z masa se doporučuje maso drůbeží a po 2. roce i ryby. Pokud dítěti chutná tak dále nesolit ani nekořenit, a zejména nedávat žádné uzeniny, tučná jídla, sladkosti omezit na minimum.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek