Co ne při kojení

Rodičovství
  • emimino
  • 23.07.01

Jak je to u kojení s kouřením, léky a kávou, jakých potravin se raději při kojení vyvarovat.

Stejně jako může těhotná matka ohrozit plod užíváním drog, léků, kouřením či pitím alkoholu, tak k poškození dítěte může dojít po jeho narození prostřednictvím mateřského mléka, neboť všechny tyto jedy předává matka svým mlékem děťátku. Proto je zcela nežádoucí užívání drog, některých léků ( o tom že kojíte musí být vždy informován příslušný lékař, popřípadě lékárník, aby vám předepsal pouze léky, které můžete užívat i v době kojení ), kouření, káva a alkohol. Pokud se ale maminka neobejde například bez kávy, pak je dobré ji vypít ihned po kojení, aby časová prodleva do dalšího kojení byla co možná největší ( stejně u cigaret a malého množství alkoholu ).

Nežádoucí dopad může mít také požití některých potravin - mohou u miminka způsobit vyrážku, alergii nebo problémy s bříškem. Takových potravin by se měla maminka raději vyvarovat. V žádném případě to ale neznamená, že maminka musí zcela vyloučit z jídelníčku potraviny o kterých se traduje, že alergizují - zde platí " všeho s mírou " - jahody, pomeranče a podobně jíst v přiměřeném množství. Pokud by přece jenom miminko reagovalo vyrážkou, pak je nutné tuto potravinu vyřadit a s jejím zavedením do jídelníčku dítěte v pozdějším věku se poradit s pediatrem.

Mnoho diskutovaná je i alergie na mléčné bílkoviny, obsažená v mléčných výrobcích a mléce - výskyt alergie ale velmi nízký a navíc pro kojící matku je mléko a mléčné výrobky zdrojem vápníku, takže i zde pokud maminka nebude pít hektolitry mléka denně, jej můžeme jen doporučit.

S nadýmavou zeleninou ( kedlubna, květák, zelí ) a některými luštěninami ( čočka, bílé fazole, hrách ) opatrně - mohou totiž napomoci baby kolice. Řada článků uvádí, že se má miminku podávat při baby kolice fenyklový čaj, pokud ale maminka kojí, pak je daleko lepší pokud jej pije ona. Dobré je omezit, smažená, silně kořeněná a solená jídla.

Prostě v tom není žádná věda - chce to jen jíst zdravě - časem sama maminka pozná (případně jí poradí pediatr ), zda není nějaké jídlo, které miminku vadí - každé totiž může reagovat jinak.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek