Desetkrát děkuji ....

Rodičovství

Babybox malý „šuplíček, kam mohou anonymně matky uložit svá miminka, o které se nechtějí nebo nemohou starat a který dává miminkům obrovskou šanci začít život v rodině, která mu může dát lásku a zázemí.  

**Minulý týden se světýlko, které dává zdravotnímu personálu signál, že v babyboxu je dítě, rozsvítilo podesáté.   ** **A mohlo i pojedenácté, kdyby krátce předtím matka malého „čtvrtka" nepoužila místo babyboxu  igelitovou tašku a popelnici.   ** **Statistika hovoří jednoznačně - miminko v babyboxu zachraňuje novorozeňata, umožňuje jim rychlé umístění v náhradní rodině, nosí štěstí neplodným párům.   ** **   ** **Tyhle děti babybox zachránil:   **  

1.       17. únor 2006, Praha - Sonička
Jedno z měsíčních dvojčátek. Matka usoudila, že se o obě děti nedokáže postarat. Do zavinovačky Soničce přibalila i rodný list a zkomplikovala jí tak možnou adopci. Za dva týdny si nakonec Soňu vzala zpátky domů.      

2.       25. únor 2006, Praha - Janička
Maminka holčičky se za dva dny ozvala a vysvětlila, že k zoufalému kroku ji vedly sociální důvody.      

3.       26. únor 2006, - Petřík
Stejně jako holčička odložená o den dříve byl zdravý a čistě oblečený. Skončil v náhradní rodině.       

4.       9. červen 2006, Brno - Ludmila
Ve čtyři odpoledne přinesla do Nemocnice Milosrdných bratří v Brně maminka čerstvě narozenou holčičku. Postávala před babyboxem, pak ji donesla přímo sestřičkám a odešla. Dnes je v náhradní rodině.      

5.       **21. prosinec 2006, Praha - Antonín****
**Chlapečka starého jen několik dní a vážícího 2,8 kg, vložil někdo do babyboxu v Praze. Dostal jméno Adam Ježíšek a za 13 dní šel k novým rodičům, kde dostal jméno Antonín.      

6.       3. duben 2007, Brno - Mário
Do babyboxu v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně sedmiměsíční dítě odložila jeho babička i s jeho rodným listem. Dnes je zpět ve své rodině.      

7.       **14. červen 2007, Olomouc - Staník****
**Byl pečlivě zabalený a zdravotně v pořádku. Už má nové rodiče.       

8.       1. červenec 2007, Praha - David
Již je v náhradní rodině.       

9.       6. říjen 2007, Praha - Zoja
Zanechala ji ve schránce její ukrajinská maminka s omluvným dopisem a plenkami. Zatím je v kojeneckém ústavu.      

10.    15. prosinec 2007, Praha - Markétka
Na rodinu teprve čeká.  

Tady už babyboxy dětem pomáhají:  

  • červen 2005 - Praha-Hloubětín
 
  • listopad 2005 - Brno
 
  • prosinec 2006 - Olomouc
 
  • červen 2007 - Kadaň
 
  • prosinec 2007 - Zlín
 

Tady teprve vzniknou:  

  • prosinec 2007 - Pelhřimov
 
  • březen 2008 - Ústí nad Orlicí
 
  • květen 2008 -  Mladá Boleslav
 
  • červen 2008 - Sokolov 

zdroj www.ahaonline.cz

 
Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Jirina
Extra třída :D 13083 příspěvků 17.12.07 20:32

Ahoj Šárko,  

moc smutný a na druhou stranu radostný článek. Kéž by odložená miminka udělala spoustu radostí novým rodičům - myslím třeba na svou kamarádku, která má zažádáno o adopci, protože se před 10 let (zatím marně) snaží o potomka. Na jaře jí bude 37 let, takže moc času už jí na to „vlastní“ miminko nezbývá. Hrozně moc bych jí nějaké miminko přála.  

Ovšem proč to píšu - není mi jasná jedna věc: jak proboha maminky, které děťátko odloží, najednou zlegalizují to, že je nemají???  

Díky předem za vysvětlení.
Jiřina

 
misan222
Kecalka 204 příspěvků 17.12.07 21:08

Ahoj Jirino, jak zlegalizuji?? ja myslim, ze nikdo ani nemel potuchy, ze byly tehotne…Nechapu, jak je toho nekdo schopen…misa

 
Jirina
Extra třída :D 13083 příspěvků 18.12.07 07:43

Asi jsem to myslela jinak - to jedno z dvojčat nebo to miminko, které mělo přiloženo rodný list. Když se regulérně existující dítě „dá“ někomu jinému, jak pak ta matka administrativně vypořádá, že ho nemá? Musí přece mít doktora, pojištění … Nemyslím, že všech těch 10 miminek bylo porozeno tajně.

 
andela  18.12.07 12:50

Aouhlasím, je to na jednu stranu smutné, ale pravda že i veselé v tom, že existuje zařízení, kde maminky (nebo spíš ženy) mohou odložit dítě a je o ně hned postaráno.Zaplať pánbůh za ně :-). A doufám že jich v budoucnu bude mnohem a mnohem víc. Díky za ně :-).
S chapečkem „Čtvrtkem“ je to mooc smutný. Ale jak proběhlo v diskuzi, třeba tam dítě ani matka neodložila … každopádně tomu kdo tohle udělal bych usekala ruce.Naštěstí si chlapeček na svůj příchod na svět nebude pamatovat, a věřím tomu, že se dostane do rodiny, která ho bude milovat a dá mu vše co bude potřebovat.  

Taky nechápu jak pak zaonačí matky, které své dítě odloží to, že měli a nemají… I ty čerstvě narozená miminka .. přeci ho neporodili jen tak doma?? A když by pak šli ke gyn.dr tak on by to přeci poznal ne? Nebo třeba jako bych já teď odložila dítě … to pak zajdu na úřady a řeknu já sem dítě dala do babyboxu? Tohle mi taky vrtá hlavou …  

A.

 
BaraF
Závislačka 2738 příspěvků 18.12.07 13:50

I já se připojuju s poděkováním za existenci babyboxů.
Jak říká ministr Julínek je to drahé, existují i jiné možnosti jak se „zbavit“ nechtěného mimina (anonymní porody apod.), ale díky, že existuje i tato možnost. Děti se rodí i bezdomovkyním, znásilněným či týraným ženám, feťačkám, ilegálně pobývajícím a  dalším, které nemají zájem, odvahu nebo možnost o své situaci informovat a dítě „předat“ civilizovanějším způsobem. Podporuje to sice „nezodpovědnost“ některých rodičů, ale myslím, že to už dosti nevinným bezbranným lidem zachránilo krk.
I poporodní deprese dokáže dostat matku do situace, kdy se „musí“ svého dítěte zbavit a je lepší když ho ve zbytku zdravého úsudku odloží do babyboxu než vyhodí na skládku nebo z okna aniž by se musela někomu dívat do očí, něco vysvětlovat…
Utajit těhotenství není až takový problém (stačí nechodit na prohlídky), běžně se rodí mimo porodnice, doba je rychlá a anonymní když chceš…
Takže díky za ten luxus.
Bára  

 
Edithka.S
Povídálka 26 příspěvků 13.02.08 22:22

Je strašně smutný, když ten malej brouček, co se narodil, je sám. Máma ho nechce, nemá ho ráda. Je to strašný, nepřirozený, ale stává se to. Než aby mu ublížila, tak ať má tu možnost, dát ho někam, kde se o něj postarají. A že jsou baby boxy drahý ? A co azyly pro narkomany a ústavy pro alkoholiky ap.? Osobně mě víc rozhodí dítě  v kontejneru, než někdo kdo popíjí. Takže i já děkuji za každý baby box..

Vložit nový komentář