Inkubátor

Rodičovství
  • emimino
  • 30.07.01

Které děti jsou do něj umístěny, jak může miminku pomoci, co dělat, když máte miminko v inkubátoru

Inkubátor je zařízení, které jsou funkcí napodobuje dělohu matky a pomáhá tak miminku překonat příchod na svět a nebo také „dospět“, tak aby bylo schopné samostatného života.
Pokud dítě po narození je dostatečně veliké a nemá žádné větší problémy, pak může inkubátor miminku nabídnout klidné prostředí se stálou teplotou, regulovanou vlhkostí a větším obsahem kyslíku. Pokud má dítě nějaké potíže, pak inkubátor může podporovat téměř všechny funkce.
Inkubátor je pro dítě velmi bezpečným místem, je mu zde poskytnout vše, co potřebuje k životu a navíc je pod neustálým dohledem lékařů a sestřiček. A přestože, dítě v inkubátoru vypadá velmi zranitelně, zejména, pokud má zavedeny hadičky a je napojeno na přístroje pomocí čidel, pak musíte vědět, že právě v inkubátoru je mu nejlépe a právě jen inkubátor mu může pomoci přežít a přejít do samostatného a nezávislého života.
Vašemu dítěti je v inkubátoru velmi dobře, to však asi nezněmí vaše pocity - strach, beznaděj, pocit viny, lítost nad tím, že nemáte své dítě v náručí. Zde je nutné aby maminka spolupracovala s lékaři a sestřičkami, aby podporu našla u partnera a příbuzných.

  1. promluvte si s lékařem - nechte si vysvětlit veškeré funkce inkubátoru, funkci všech hadiček a přístrojů, na které je dítě napojeno, lépe tak zapomenete na to, co vše je na dítě připojené
  1. požádejte, aby jste mohla být s dítětem co nejčastěji - můžete přijít sama, nebo sestra z oddělení vám zajistí pojízdné křeslo, buďte u dítěte, kdykoliv to jeho a váš zdravotní stav dovolí
  1. pomáhejte - zeptejte se, zda můžete pomáhat při péči o dítě, pokud to stav dítěte dovolí, pak se jej můžete dotýkat, ošetřovat ho a popřípadě i na chvíli vytáhnout
  1. udržte si mléko - vaše mléko je pro dítě velmi důležité, může mu být podáváno hadičkou nebo pomocí kapátka a to ihned od okamžiku, kdy je schopné ho přijímat. Nechte si vysvětlit, jak odstříkávat mléko a jak často, jen tak zajistíte, že budete jednou sama kojit
  1. prodloužené těhotenství - dobu v inkubátoru považujte za jakési prodloužené těhotenství nebo dobu pauzy mezi porodem a začátkem mateřství.

Do inkubátoru budou umístěny děti:

  1. s nižší porodní váhou - pod 2,5 kg. Tyto děti zde budou pravděpodobně umístěny a to hlavně z preventivních důvodů - menší děti mohou mít problémy s dýcháním, sáním, udržováním tělesné teploty.
  1. předčasně narozené děti - dítě narozené mezi 36.-38. týdnem bude do inkubátoru umístěno, aby mu byl usnadněn život - v inkubátoru je tepleji, více kyslíku, dítě je krmeno častěji v malých dávkách, velmi snadno stravitelnou stravou. Dítě narozené před 36. týdnem bude zřejmě potřebovat podporu života - může mu být zavedeno několik trubiček, které budou nahrazovat některé tělesné funkce, které jsou nutné pro život a jejichž orgány nemá dítě doposud zcela vyvinuty.
  1. hypotrofické (malé na svůj věk) děti - tyto děti nevyrostly dostatečně v maminčině bříšku. U těchto dětí se postupuje stejně jako u předčasně narozených dětí. Navíc bude personál nemocnice pátrat, proč vlastně miminko není větší - zda nedošlo k chybě při výpočtu délky těhotenství z data poslední menstruace, zda nebyla výživa placentou nedostatečná, zda jste nebyla v těhotenství nemocná atd.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek