Je to normální ?

Ostatní
  • emimino
  • 19.03.02

Chtěla bych se zeptat, zda je normální, že při první návštěvě svého gynekologa pro potvrzení těhotenství, mě nebyla nabraná krev pro určení těhotenství a ani jsem nebyla poslaná na vyšetření ultrazvukem ?

Můj Gynekolog mi pouze sdělil, že pokud jsem již 14 dní nedostala menstruaci a kupovaný těhotenský test mi vyšel pozitivní, že jsem určitě těhotná.
Když jsem se zeptala, kdy půjdu na vyšetření ultrazvukem, bylo mi řečeno, že ve 20. týdnu, protože teď by to bylo ještě zbytečné.
Další prohlídku mám až za měsíc. Zatím jsem asi v 5. týdnu.

Myslíte, že je tento přístup standardní nebo bych měla změnit gynekologa?

Děkuji moc za odpověď

Blanka

*Ahoj Blanko, krevní testy se v současné době provádějí jen vyjímečně. Žena si většinou sama provede doma potvrzení těhotenství těhotenským testem. Pravděpodobnost chyby je zde minimální.

Faktem, ale je že gynekologové provádí potvrzení ultrazvukem v době 6-8 týdne těhotenství, kdy již tluče srdíčko a dá se zjistit, zda je plod živý. Nedovedu si představit, že by došlo k situaci, kdy plod živý není a čekalo by se několik týdnů na ultrazvuk.

Je sice pravda, že palapačním vyšetřením gynekolog pozná, zda plod roste, pravda je i to, že dříve se ultrazvuk neprováděl, ale v dnešní době je ultrazvuk je jediný prostředek, jak zjistit, že těhotenství probíhá v pořádku.

Navíc je pravidlem, že ve 12. týdnu těhotenství se provádí další ultrazvukové vyšetření na zjistětní vážných vývojových vad - velikost plodu, některé vnitřní a vnější orgány.

Čekat na ultrazvukové vyšetření až na 20. týden je podle mě velmi pozdě. Být Vámi, tak u gynekolga trvám minimálně na ultrazvukovém vyšetření okolo 8. týdne těhotenství na zjištění srdeční aktivity plodu a ve 12. týdnu na vážné vývojové vady - obě tato vyšetření jsou vyšetřeními preventivními, na které máte nárok a které jsou plně hrazeny pojišťovnou.

Pokud lékař vyšetření odmítne, pak bych velmi vážně zvažovala, zda není lepší najít si „svědomitějšího“ lékaře.

Držím palce Šárka*

 Váš příspěvek
 
naivnikacatko
Kecalka 140 příspěvků 19.03.02 14:11

ahoj blanko, mam podobne zkusenosti - po telefonickem dotazu cca v 5. tydnu, kdy jsem si delala test, mi doktorka rekla, ze se mam dostavit az v tydnu 8. pri prohlidce me pouze vysetrila hmatem a objednala na 12. tyden na ultrazvuk. ale je fakt, ze me pozvala na druhy den rano na krev, aby v tom 12. tydnu uz mela u sebe vysledky. kdyz jsem se docetla, ze v tom osmem tydnu nekde delaji ultrazvuk taky, aby se to „overilo“ tak me to taky prekvapilo. jsem ted docela nervozni - mam tam jit pristi utery, i kdyz si pripadam naprosto v poradku, porad je tu nejake kdyby… na druhou stranu me mozna ten jeji pristup i trosku uklidnuje - nevim, jestli bych nebyla vyplasena vic, kdbych mela porad litat po vysetrenich. ale kazdopadne si taky myslim, ze cekat az do 20. tydne bych rozhodne nevydrzela. vlitni na nej a rozcupuj ho! :) preju peknych nasledujcich osm mesicu hihi

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.04.02 18:28

Ahoj Šárko, chtěla bych upřesnit, zda je UZ vyšetření na vývojové vady nutné provést přesně ve 12. týdnu. Jsem momentálně v 11. týdnu a včera jsem byla na ultrazvuku. Lékař měl k dispozici i výsledky krve a vše je v pořádku. UZ vyšetření nijak nekomentoval, obecně toho moc nenamluví, bohužel. Na kontrolu mám přijít až za měsíc. Dá se nějak poznat, že na UZ už viděl, co potřeboval, např. ze záznamů v průkazce? A druhý dotaz: jaké informace by měl ošetřující gynekolog podávat automaticky (poprvé těhotnou ženu-laika přece nenapadne, co všechno by měla vědět.) Děkuji za odpověď
 Katka

 
Šárka
Kecalka 418 příspěvků 10.04.02 16:53

Ahoj Katko,
vyšetření by mělo proběhnout okolo 12. týdne těhotenství. Může tedy proběhnout o něco dříve nebo později. Já sama jsem ultrazvuk absolvovala ve 14. týdnu těhotenství. Sestřička si mě objednala na 13. týden a ultrazvuk pak ukázal, že miminko je o týden starší. Jedinou nevýhodou pozdního vyšetření bylo to, že miminko se již na „obrazovku“ nevešlo celé, takže se nedala změřit jeho délka.
Pod tématem - Těhotenský kalendář - najdeš vše o vývoji plodu. Možná tam najdeš i inspiraci, na co lékaře ptát při ultrazvukovém vyšetření. Lékař Ti může říci, jak je miminko veliké (hlavička, stehenní kost), jaká je délka těhotenství (zda odpovídá délce podle data posledních měsíčků), může Ti ukázat, kde má hlavičku, kde očička, ouška, pusinku, kde je páteř, srdíčko, ručičky, nožičky, prstíky, močový měchýř, jakého je pohlaví (okolo 20. týdne) atd.
Některá data by se měla zapisovat i do průkazky (poloha plodu, množství plodové vody, srdeční činnost, velikost hlavičky a stehenní kosti, délka těhotenství atd.)
Přeji krásné a pohodové těhotenství Šárka

Vložit nový komentář