Když bříško roste

Těhotenství
  • emimino
  • 03.07.02

Těhotná žena se většinou těší na každé přibrané kilo, na každý centimetr navíc. Radost z rostoucího bříška však může pokazit vznik strií

Během těhotenství žena nabírá na hmotnosti a zejména v oblasti bříška dochází k nadměrnému napínání kůže, respektive podkoží. Podkožní vazivo je tvořeno elastickými vlákny, která jsou více či méně pružná a schopná odolávat zvyšujícímu se tlaku. Avšak v době těhotenství u 80-90 % žen dochází k jejich částečnému potrhání, zejména v oblasti stehen, zadečku, prsou a bříška.

Strie (jinak pajizévky) jsou z počátku růžové až fialové, později stříbřitě bílé, až hnědé proužky, dlouhé 2-8 cm a 0,2-1 cm široké.
Obvykle se vytvářejí kolmo na roztažení kůže, mohou se vyskytovat ojediněle, ale i v hojném množství. Jejich vznik je provázen nepříjemným svěděním.
Na jejich vzniku se podílí kromě roztahování kůže a prudkého nárůstu hmotnosti i hormonální vlivy a dědičné dispozice.
Strie, které je jednou vytvoří již bohužel samy nezmizí ? časem se zmenšují, světlají, jsou méně viditelné.

Pokud máte dědičnou dispozici ke vzniku strií, tak se jim v těhotenství nevyhnete. Můžete ale snažit zabránit jejich vzniku, respektive vzniku velkého množství strií.
Rada je jednoduchá ? hlídat si váhu, přibírat raději rovnoměrně, cvičit, natírat kritické partie krémy a to buď hydratačními, nebo přímo krémy, které jsou proti striím (koupíte je v každé lékárně).

Stejně tak jako jizva po císařském řezu, tak i strie se mohou ?léčit? pomocí laseru. Laser stimuluje vznik kolagenu, díky jemuž kůže v oblasti jizvy je poddajnější, jemnější a bledší. Délka léčby závisí na včasnosti jejího zahájení a rozsahu poškození.
Je tedy dobré, pod je dědičná dispozice ke vzniku strií, navštívit specializovaná pracoviště, kde používají léčbu laserem ještě v době těhotenství a poradit se o možnosti léčby. S terapií se může začít už v době těhotenství, oblast bříška se pak léčí po porodu.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek