Kočárek jako handicap

Ostatní

Ahoj holky, včera jsem měla půjčenou naši malou neteř, které je 7 měsíců a váží 10,5 kg (to píšu jenom pro přiblížení jejích dovedností a zacházení s kočárkem při takové váze dítka). Potřebovala jsem si něco zařídit ve městě, ale myslela jsem si (bláhově), že to přece s malou zvládnu taky.

Nejdříve jsem si chtěla koupit dvě špulky nití. V našem moderním obchodním centru je textil galanterie sice v druhém patře, ale tato budova je vybavena výtahem, takže s kočárkem se tam dalo velice dobře zajet. Na dveřích obchodu mě uvítala tabulka ?Zákaz vstupu s dětskými kočárky?. Pokoušela jsem se ji ignorovat, ale paní prodavačky mě zarazili, prý si musím vzít dítě s sebou a kočár nechat venku nebo nechat venku kočár i s dítětem. Tak jsem malou vzala do náručí (kde se jí moc nelíbilo, protože před tím než jsem ji z kočárku vyndala, zrovna si hrála s dekou a zkoušela, co všechno umí korbička jejího kočárku) a trnula jsem, jestli po mém krátkém nákupu tam kočár ještě najdu, protože p. prodavačka mi ho odmítla ty dvě minutky pohlídat se slovy: ?My nejsme žádná opatrovna kočárků?.
Kočár tam byl a mě čekala návštěva pošty. Tam to bude v pohodě, myslela jsem si, ale ouha. Na poštu se musí do schodů. Do schodů mi pomohl jeden moc hodný pán, který mi podržel i ty ukrutně těžké dveře, s jejichž otevírání mívám problém i bez kočárku, natož z kočárkem. Velké překvapení mě čekalo u přepážky, kde mi paní oznámila, že kočár na poštu nepatří, ale když už jsem tady, tak prý si ty věci můžu vyřídit. ?Ó, jak jste šlechetná, milá paní.?, říkala jsem si v duchu.
Kočárek ze schodů mi pomohl sundat další milý pán. Ale já byla tak zhnusená přístupem jak prodavaček z obchodu, tak paní z otevřeného veřejného úřadu, kterým beze sporu pošta je, resp. by měla být. Rozhodla jsem se proto o tom napsat nějaký otevřený dopis do novin a proto bych si Vás dovolila požádat o Vaše zkušenosti s nákupy s dítkem v kočárku.
Děkuji
 Jana

Váš příspěvek
kostka
Kecalka 405 příspěvků 13.05.04 11:23

Ahoj Jani,

je to diskriminace, možná časem prodavači pochopí, že je lepší zákazník s kočárkem než žádný zákazník. Zatím se musíme přizpůsobit - ale pro srovnání - je to o něco lepší, než před 14 roky,kdy byly moje starší děti malé (teď mám půlročního chlapečka), kdy se s kočárkem nemohlo nikam. Dnes to řeším tak, že raději jdu tam, kde jim to nevadí, někdy použiju klokanku či babyvak (Pavlíček má teprv 6,5 kg,takže to jde) nebo mi kočárek někdo hlídá.
 Hana

Koculka
Kecalka 225 příspěvků 13.05.04 11:47

Jani,
deti jeste nemam, ale tohle je hnus.
Nechapu, ze zena dokaze byt na jinou tak hnusna. Vzdyt sama vozila kocar a vi jake to je. Nebo ho bude vozit a vrati se ji to stokrat.
Pardon za ten ton, ale tohle me docela nastvalo. Na poste bych se asi uz pohadala:).
Velmi ocenuji tvuj napad, napsat kriticky dopis, snad se nekdo chytne za nos!
Koculka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.05.04 12:07

Ahoj Jani!

Nejsi první (a bohužel asi ani poslední) kdo má takovou zkušenost. Já miminko teprve očekávám (mělo by se narodit v srpnu), ale už teď si začínám všímat věcí, kterých bych si dříve nevšimla - hlavně možností bezbariérových vstupů - např. v metru je to kolikrát příšerné - na některých stanicích jako by se vůbec s maminkami s kočárkem (a vozíčkáři) nepočítalo…
Přístup některých obchodníků je opravdu zarážející - nechápu jejich důvody zákazu - i když jsem slyšela názor, že maminky s kořárky kradou a proto tam kočárky nesmí… to je fakt hnus. Už vidím, jak by si dovoloili nepustit do obchodu třeba nějakého Roma, protože někdy v minulosti tam nějaký jinhý Rom něco ukradl…
Souhlasím s předchozím příspěvkem - je to diskriminace, ale bohužel tato forma prozatím není nijak postižitelná. Doporučuji obrátit se třeba na Radu vlády pro lidská práva (možná to časem udělám já pokud budu mít s kočárkem podobnou zkušenost).
Na závěr (a podporu) připojuji odkaz na článek, který má podobný obsah - možná by nebylo marné spojit se s jeho autorkou…

Zatím nám děvčata nezbývá než být asertivní a nenenchat si pošlapávat naše základní práva!!!

Gábina

Tady je ten odkaz:
http://www.feminismus.cz/fulltext.shtml?…

Zdenik1
Ukecaná baba ;) 1652 příspěvků 13.05.04 12:22

Ahojky holky,
myslím, že diskriminací to zavání..já si bohužel dvojčátka do ruky nevezmu takže tvrdě bojuju i tam kam kočárky nesmí! je to o lidech! a to je na tom to nejsmutnější..ta lhostejnost, pohodlnost…
těch slušnějších lidí je jak šafránu, díky za ně!

Zdeník a M+J

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.05.04 12:37

Kočulko, naprosto s Tebou souhlasím jak jsi to napsala.
Jestliže matce, která (pravda že je to vrchol nezodpovědnosti) si jde koupit na dvě minuty zmrzlinu ukradnou kočárek i s dítětem, pak opravdu nevidím jako řešení nechávat čím dál dražší kočárky před obchody a smiřovat se s diktátem prodavaček.
Musím napsat, že moje kamarádky, které již děti mají jsou kolikrát opravdu „odepsané“ v tom, zajít s námi na nějakou společnou akci nebo prostě jen někam vyjet, protože vědí, že některé pražské ( nemyslím horské :-)) ) trasy jsou s kočárem a bez pomoci prostě mission impossible.
Kočárkářky, do boje!!! :-))
Claudie

Papri
Nováček 4 příspěvky 13.05.04 12:48

Moc Vám děkuji za Vaše odpovědi,
určitě k tomuto tématu něco napíšu. Není přece možné se nechat diskriminovat jenom pro to, že jste na svět přivedli nového človíčka (v řeči obchodníkově - nového zákazníka).
Děkuji Vám za reakce
 Jana

kacii
Kecalka 210 příspěvků 13.05.04 12:59

Jani , ja se tak snadno nedam (je fakt, ze neznam tvoje podminky, moznosti nakupu, nekdy ti proste nic jinyho nezbyde). Pokud mi tohle reknou v obchode, reknu, ze pak maji smulu a jdu jinam (ale mam moznost vyberu). Na poste bych si nechala zavolat vedouci a chtela vysvetleni. Posty jsou v tomhle smeru asi nejhorsi, bohuzel se mi nepodarilo zjistit, jakymi predpisy se ridi, co se tyce bezbarierovych vstupu…
Hodne sil v nasem boji!:o)
Kacii&Matysek dnes 18t.

Radina
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.05.04 13:17

Je to zvláštní, my maminky se teprve rozhodujeme že napíšeme nějaký článek do novin, ale dokážete si představit, co by se dělo kdyby nějaký obchodík vyvěsil na dvěře obchodu: zákaz vjezdu s invalidním vozíčkem? Myslím, že by u toho nechyběla Nova ani Čt 1. Omezování vstupu s kočárkem je v podstatě omezování lidských práv. Musím vám říct jednu svoji zkušenost, že trocha asertivního chování se vyplatí. Chtěla jsem se podívat s miminkem do „sekáče“ a na dveřích měli zákaz vstupu s kočárky. Dělala jsem negramotnou a když mne prodavačka upozornila na moji „chybu“, požádala jsem ji, zda mi tedy pro kočárek mohla uvolnit mezidveřní prostor, kde stála tabule s nápisem o nabízeném zboží. Prý to nejde, aby jim ji někdo neukradnul. Jsem v podstatě kliďas, ale tohle už bylo na mne moc! Kočárek jsem nechala stát v prodejně, popadla jsem ceduli, vynesla ji před obchod a kočárek zaparkovala místo ní. „jestli vám tu ceduli někdo ukradne, ráda ji zaplatím, vy mi za ukradnutý kočár dáte prd!“ Prodavačka se nezmohla na nic. Naštěstí, jinak bych z toho vzteku asi začala brečet. Prošla jsem si pak obchůdek pod jejím bedlivým dozorem a světe div se!!!! Za týden stála cedule před obchodem a ten příšerný nápis co vykazoval maminky s kočárkem do patřičných mezí se také změnil a posunul se o jedny dveře dál směrem do prodejny: Prostor pro kočárky.
Zírám! A to jsem měla půjčené miminko =o))))
Holky, bojujme!

esterka
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 13.05.04 14:16

Ahoj,
k takovému tématu bych mohla psát hodiny. Během 5 let, co jsem s dětmi doma, jsem se naučila už téměř nikam nechodit. Kočárek buď musím dřít do schodů (že by mi někdo někdy pomohl by se dalo spočítat na prstech jedné ruky), nebo mě s ním do obchodu nepustí a nebo jsou velice nepříjemní, že tam dítě vůbec beru (na ruce nebo v klokance). A to je i za situace, kdy se děti chovají naprosto vzorně. Mojí ségru jednou vyhodila prodavačka s obchodu s dětskými věcmi, protože její cca půlroční chlapeček z klokanky sahal na vystavené věci. Pro Boha, kde jinde, než v takovém obchodě, by měli počítat s přítomností dětí. V bance nikoho nezajímá, kolik tam nesu peněz, jednou jsem máma s dětmi, a tím jsem pro ně nezajímavý klient. Půjčku mi rozhodně nedají, i kdyby manžel vydělával jako divej. Vyhodili mě i z dětského odd. v knihovně. Při poslední návštěvě restaurace (po hodně dlouhé době), kdy jedno dítě celou dobu jedlo v dětké židličce a druhé vzorně na židli a až po jídle si vlezli pod stůl a hrály si tam s přinesenými hračkami, nám při prosbě o účet obsluhující slečna řekla, že už by bylo načase. Na ceduli zakazující vstup s kočárky si můžu zkusit stěžovat, ale na věčně znechucené ksichty si můžu stěžovat leda tak na hlavním nádraží. Je to boj s větrnými mlýny.
Ahoj Esterka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.05.04 14:33

Ahoj holky,

jak to tak čtu, tak mě napadá, že naše jediná obrana by mohla být negativní reklama pro podniky, které jsou maminkám s dětmi nepřátelské. Prostě zveřejňovat na co nejvíce místech seznam obchodů, restaurací a dalších veřejných prostor, kde nás nevpustí buď vůbec nebo mají spoustu nepříjemných narážek… Třeba když se o takovémto přístupu obchodníků dozví více lidí, přestanou tyto obchody navštěvovat a jim ubyde zákazníků a budou se nad sebou muset zamyslet… Nejdůležitější je medializace problému - dokud o tom nebude vědět co nejvíce lidí, nic se dít nebude. Takže: stěžovat si, psát články, upozorňovat známé, kolegy a pořád dokola…

Gábina

Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 13.05.04 15:29

Ahoj holky,
zajímavá diskuze, zajímavý článek.
A tak mě napadlo, udělat si na tohle téma svou soukromou statistiku, vcházet do obchodů, jež vylepují obrázky s přeškrtnutými kočárky a ptát se jich, proč tam tento obrázek mají vylepený. A klidně se dopátrat i podpisu „vedoucího“, který tam tuto stupiditu vylepil.
Myslím, že kdybychom měli v ruce více důkazů - z různých měst a různých obchodů, mohlo by to někoho zaujmnout. myslím právě nějaký pořad v TV.
Miminko čekám a všímám si, kam se s ním dostanu…a upřímně, až tahle diskuze nebo obchůdek s potřebami pro děti se třemi schůdky nahoru dovnitř (ale prodavač ochotně pomůže s kočárkem dovnitř) mě donutil přemýšlet o tom, že asi bude pár obchodů, kam se prostě nedostanu.
A tak vás vyzývám, nebuďme líné a pojďme do boje.
Mia 20 tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.05.04 15:57

Ta knihovna mě mrzí, jsem knihovnice a u nás v knihovně by se to stat nemohlo. Podržíme dveře, pomůžeme. Jsme rádi když k nám chodí maminky s kočárky. Za prvé je to většinou příjemné a za druhé si děti od malička zvykají na knížky což je +.
 Betula

kacii
Kecalka 210 příspěvků 13.05.04 17:39

Holky to je vybornej napad!!! Seznam mist, kde deti nejsou vitany… Nenapada nekoho, jak to udelat, kde to zverejnit?
Ze by treba specialni stranky?
JDU DO TOHO, KDO SE PRIDA?

Kacii&Matysek

kacii
Kecalka 210 příspěvků 13.05.04 17:42

Radino, to je skvely! Musela jsem se smat:o))
Mozna by to tak fungovalo na vic mistech. Rozhodne se nedat, pokud to nejde takovym zpusobem, zavolat vedouciho, majitele… a chtit jenom informace, ze jo:o))) A nenechavat kocarek, pokud to trochu jde, venku!! Proste bud a nebo…
 K&M

Ethel
Stálice 71 příspěvků 13.05.04 17:46

Zcela souhlasím. S dvojčatovým kočárkem je to vylepšeno ještě o tu variantu, že tam kočárky mohou, ale ten váš neprojede dveřmi :).
Taky jsem se setkala s prodejnou, kam matky s kočárky nesmí proto, že často kradou (a schovávají svůl lup k miminkům pod přikrývku).
 Ethel

-eva-
Kecalka 322 příspěvků 13.05.04 17:53

Ahoj,
to je opravdu hrůza. Já sama mám tedy zatím „štěstí“, moje miminko v kočárku řve a tak chodím se šátkem a můžu všude. Ale zajímalo by mě, jestli je takováhle diskriminace vůbec legální, jak už psala Gábina, roma takhle diskriminovat nikdo nesmí, na to jsou zákony. Copak maminky takhle diskriminovat můžou, jak to? To narozdíl od romů nejsme lidi? Kočárek venku přece nechat nejde, to je velké riziko, nikdo mě nemůže nutit, abych se nechala okrádat. Není to nějaká právnička?
Některé obchody můžeme sice nenavštěvovat a jít ke konkurenci, ale stejně jim to asi bude většinou jedno a nejde to všude, třeba ta pošta je problém. Myslím, že by na to měl být prostě zákon.
 Eva

kacii
Kecalka 210 příspěvků 13.05.04 17:57

Evo, mel by…ale hlavou zed neprorazis a u nas to plati stonasobne.

Radina
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.05.04 18:30

Mám jeden typ na nakupování, jak jsem to řešila já se synem, když byl miminko. Bylo to ale v Delvitě, kam mne s kočárkem normálně pouštěli, chodila jsem tam nakupovat denně: abych nemusela tahat nákupní vozík (košíků do ruky tam bylo vždycky poskrovnu), koupila jsem si skládací bedýnku. Tu jsem vždycky před vstupem do obchodu rozložila napříč přes korbičku kočárku, nakoupila do ní a pak ji jenom hodila na pás a zboží jsem vyskládala. na druhém konci jsem ho zas vrátila do bedýnky, zaplatila a šoupnula pod kočárek. Ze začátku jsem vždycky nadzvednula peřinku kočárku, aby prodavačky věděly, že chodím nakupovat a ne krást, že si nemíním trhnout ostudu v obchodě kam chodím denně. Pak už jim to snad ani nepřišlo divné, že se kolem rojí maminky se skládacíma bedýnkama na kočárku. Myslím že bedýnky zavedu od srpna i v Přerově =o))))

esterka
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 13.05.04 18:39

Já tedy právník nejsem, ale logicky mi přijde, že to je diskriminace- tedy nezákonné. I když logika je v některých zákonech pojem, se kterým při jeho tvorbě nikdo nedisponoval.

Pokud už si nehodlám stěžovat na vyšších místech, pak řešení takové situaci tím, že půjdu jinam je jediné správné. Z vlastní zkušenosti ovšem musím říct, že ne vždy to lze praktikovat. Pokud sebou vláčím dvě malé děti do jediné dostupné prodejny obuvi a mám na to jen určitý omezený čas (každý z nich jí a spí jindy atp.), tak nejprve rezignuji na to, že bych se dovnitř dostala s kočárkem a posléze na sebe nechám prodavačkou celou dobu řvát, protože přemisťovat se několik kilometrů do dalšího obchodu, kde navíc situace může být úplně stejná, si tak docela nemůžu dovolit. On pojem mateřská DOVOLENÁ vypadá, jako že máme fůru zbytečného času, ale opak je pravdou.

Kdejaká hospoda vám poskytne misku s vodou pro psa, ale dětských židliček je jako šafránu.

Já bych do sepisování „nepřátelských“ zařízení klidně přispěla. Ovšem o mě můj kamarád od jaktěživa tvrdí, že mám provokantský ksicht, takže to možná přitahuju :). Jistě, některá zařízení budou naprosto jasná, ale taky se může stát klasická věc - deset lidí si bude na něco stěžovat a jiných deset lidí to bude vychvalovat do nebe. Napadá mě příměr k porodnicím. Ukažte mi jednu, na kterou by si nikdy nikdo nestěžoval. Teď bych byla nerada, aby to vyznělo, že snad některé obchodníky hájím. To ne. Ti, kteří se nechovají, jak by měli, patří na černou listinu :)!
Ahoj Esterka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.05.04 19:27

Ahoj holky,

přiznávám se, že teprve kočárek mě lehce poučil o tom, jek se cítí člověk na vozíku nebo s holemi. začíná to u bezohledně zaparkovaných aut a pokračuje bariérovými přechody, obchody atd. Bydlím v Plzni a ve srovnání z menším městem jako jsou Poděbrady kde momentálně trávím více času je situace ještě dobrá. Záleží hodně na lidech na radnici, na těch, které si tam dosazujeme. (No v Plzni je to taky pěkná bada banditů - viz machinace s obecními byty) ale to, s čím bujuju tady v Poděbradech, nelze rovnat - fakt nevím jak tady chodí míň pohybliví lidé na poštu. Já zvládám popadnout své víc jak 10 kilo těžké mimčo i s kočárkem a nákupem a prostě je do těch schodů vynést (s patřičným funěním), ale taky mám dvě zdravé nohy. Co mě úplně fascinuje jsou jsou přechody kde musím skákat i více i jak dvacet centimetrů a opodál poďobaný čerstvý policajt buzeruje lázeňáky, že vyfasujou pokutu, když nebudou chodit po přechodu, ale chodit mimo - kde kupodivu je chodník v úrovni vozovky. Myslím, že když si obchodník vylepí cedulku s přeškrtnutým kočárkem na svůj obchod, je to od něj vůči nám sprosté, ale nevím jak nazvat přístup některých radních a úředníků, kteří jsou tu prý kvůli nám - cha cha cha. Na druhou stranu ve spoustě obchodů a úřadů se setkávám s se spoustou ochoty a milými lidmi. Tak hlavu vzhůru, nesmíme dát, těch lemplů je pořád míň než pohodových lidí, a spoustu úředníků lze popohnat! Myslím, že i Česká pošta by zvládla reagovat. Pa ája

Gabina2
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.05.04 20:01

Co se týče pošty…existuje vyhláška, podle, které ja povinna zajistit bezbarierový přístup.
Vyhlášku najdete tady: http://www.bezbarier.cz/…yhla369.html

Ve zkratce: místa, kde je povinný bezbarierový přístup
1. veřejnou správu, soudy, státní zastupitelství, policii, věznice, pošty a orgány zájmové samosprávy,
2. sdělovací prostředky (například rozhlas, televize, tisk), občanská sdružení, politické strany a politická hnutí,
3. obchod, služby, veřejné stravování, provozní zařízení staveb pro výrobu a skladování, správu a údržbu budov, veřejných sítí,
4. tělovýchovu, rekreaci a sport,
5. zařízení pro mimoškolní vzdělávání,
6. kulturu, zejména divadla, kina, knihovny, společenské sály, muzea, hrady, zámky, výstavní síně, kostely, modlitebny, obřadní síně,
7. zdravotnictví a sociální péči,
8. veřejnou dopravu včetně místních komunikací a veřejně přístupných ploch,
9. motorismus (například autoservisy, čerpací stanice, stanice technické kontroly, dálniční odpočívky, autodromy),
10. ubytovací zařízení pro cestovní ruch (například hotely, penziony, motely, turistické ubytovny),
11. hromadné ubytovny (například internáty, koleje, ubytovny pro trvalé ubytování pracovníků, stavby nebo části staveb určené pro ubytování více jak 20 osob s výjimkou táborů v přírodě a ubytovacích zařízení pro cestovní ruch),
12. veřejné telefonní automaty, obdobná zařízení a poštovní schránky;

Osobami s omezenou schopností pohybu a orientace se podle této vyhlášky rozumí
osoby postižené pohybově, zejména osoby na vozíku pro invalidy (dále jen „vozík“), zrakově, sluchově, osoby pokročilého věku, těhotné ženy a osoby doprovázející dítě v kočárku, dítě do tří let, popřípadě osobu s mentálním postižením

Omlouvám se za dlouhý příspěvak, ale třeba se vám to bude hodit.

Gábi

kacii
Kecalka 210 příspěvků 13.05.04 21:32

Gabi super! Jako problem bych videla, pokud to dobre chapu, ze vyhlaska se tyka jen staveb novych, nebo tech, u kterych se provadi nejaky zmeny. O stavajicich stavbach jsem tam nic nenasla… To je nejspis i duvod, proc napr. v metru jsou bez barier jen ty novy stanice (a jen par starych).
 Kacii

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.05.04 21:59

Jani, zatím se mi nestalo že by mě někdo zakázal vstup s kočárkem do obchodu, ale vím že se to často stává.
Já mám problém zatím jenom s MHD. Lidé jsou hodně neochotní pomoct s kočárkem, sice neodmítnou, když si řeknu, ale jak koukají........ Nedávno jsem jela s těhotnou kamarádkou (měsíc před porodem !!!) autobusem a na zastávce nikdo nestál. Autobus byl plný lidí, tak jsem nakoukla dovnitř a tak do éteru se zeptala jestli by mi někdo mohl pomoct........ Nezvedl se nikdo....... Řidič byl evidentně nervozní a už chtěl odjet, takže kočár se mnou tahala do autobusu těhotná kamarádka. Taky už se mi stalo že v autobusu byla jenom důchodkyně, které těžko můžu říct o pomoc....... Jsem zvědavá, jestli by mi pomohl řidič........ určitě to vyzkouším...... Další problém je že sem do okrajových částí Prahy jezdí dvoudveřové autobusy (ale je to MHD -červené), je problém vejít se tam s kočárkem, a až pojedeme s kamarádkou, se dvěma kočárama nemáme šanci........ Už teď trnu aby v tom autobuse zrovna nejel nikdo s kočárem........
Je to hrozný, tahle společnost se má ještě hodně co učit......... a pak ať si stěžují že se rodí málo dětí........

Zdenik1
Ukecaná baba ;) 1652 příspěvků 14.05.04 08:12

Ahojky ???

neboj řidiči ochotně pomůžou,když je málo lidí tak volám řidiče! někteří se sami zvednou! takže do MHD se rozhodně nebojím..řidič je prostě jistota. ;-)))) no uznejte čekat než se někdo obtěžuje vás jen vyslechnout jestli by vám nepomohl..nevím mě se stává, že se lidi proste vytratí..v MHD se přesunují dopředu takže já stojím sama vzadu pak dlouho nic a narvané přední dveře! mno když je to lidem za těžko…já to sice pořád nemůžu pochopit ale je to tak..

vyhláška o povinné bezbarierovosti, mě teda fakt rozesmála..jestli se to opravdu týká nových staveb tak to se jeste dlouho, dlouho nic nezmení!!

Zdenik

už se

Papri
Nováček 4 příspěvky 14.05.04 08:39

Ahojky,
tak jsem se na otázku diskriminace a problémů s kočárky ptala našeho právníka a ten mi řekl, že toto upravují předpisy EU,ale více či méně se to řeší v obecné rovině a ve výsledku by se tím zabýval soud (tzn. musela by se na jasného pachatele podat žaloba - což je zřejmě problém), ale zároveň mi poradil, abychom si udělali nějaký seznam, černou listinu obchodů, do kterých nás nechtěli pustit s kočárky (zejména dětské obchody, potraviny, úřady apod.) Až by v tom seznamu byla zmapovaná situace z více míst (tím myslím alespoň 10- 15 obcí), poslat to do rádií, televize apod. Většina obchodníků si určitě rozmyslí být publikována v pořadech „Občanské judo“ nebo být prezentována s takovouto vizitkou v místních rádiích.
Je to prý boj s větrnými mlýny, který sice nemůžeme 100% vyhrát,ale i 50% úspěšnost by určitě spoustě z nás pomohla.
Pokusím se připravit nějaký formulář, který bych Vám poslala. Nebo pokud má některá z Vás nějaký nápad, tak se mi ozvěte.
Můj mail je ja-nca@quick.cz
 Jana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.05.04 09:44

Asi bych si nevymáhala pozornost, že prostě „tohle si chci koupit a vy mi to musíte umožnit“, spíš bych si řekla - „nepomůžete? - tak si to nechte!“ Prostě bych to viděla tak, že bych vůbec nedělala tržbu v obchodech, kde mají ceduli se škrtnutým kočárkem. Na vesnicích, kde je člověk závislý na jednom obchodě, jsem takovou ceduli nikde neviděla. Vždycky to je jen ve městech (asi se bojí, zřejmě i právem, že matky s kočárky kradou nebo něco poškodí či dětské ručičky upatlají?). Nejlepší je dělat neakutní nákupy s pomocí druhé osoby, která hlídá kočárek s miminkem venku a akutní nákupy s miminkem v šátku. Petra

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.05.04 10:23

Ja sa snažím maminám pomáhať vždy a všade - pri nastupovaní do MHD, pri vstupe do obchodu, do kostola (sú tam mimoriadne ťažké dvere) a odmenou sú mi vždy dve veci - šťastný až neveriaci úsmev na tvári a ďakujem. Pomáhala som aj keď som bola tehotná, pretože všetci naokolo trpeli selektívnou slepotou kočiarik a mamina boli proste neviditeľní. Ale nikdy som nebola svedkom, že by šofér v MHD pomohol pri nastupovaní/vys­tupovaní, mne sa napríklad stalo, že ma privrel medzi dvere (úmyselne) pretože som nastupovala príliš pomaly, no nevládala som rýchlejšie… A dosť dlho si všímam, že aj mladé ženy možno aj tie, ktoré sa sťažujú, nepomáhajú iným, nevidia aj keď musia mať vlastné nepríjemné skúsenosti a to ma mrzí. Je potrebné sa ozvať a bojovať za svoje práva, ale aj všímať si a pomáhať tým, ktorí to potrebujú.
 LuciaM

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 14.05.04 10:26

Bohužel řidič jistota není… Stála jsem na konečné trolejbusu, spolu se mnou jedna důchodkyně, dvě školačky a kamarádka v jiném stavu (ještě to na ní nebylo vidět.) Požádala jsem řidiče o pomoc a ten mi řekl, ať si řeknu „lidem“. Vysvětlila jsem mu, že na zastávce není nikdo, kdo by uzvedl kočáker s dítětem… Řekl „uvidíme“ a odjel!

Ono úplně stačí, že řidiči ignorují maminky s kočárkem - sice mávám jak blázen, mačkám čudlíky, ale v závěru mi řidič ani nespustí hydrauliku a vůbec se nedívá, jestli už jsem skutečně nastoupila nebo bezpečně vystoupila. Kolikrát se rozjedou dříve, než stihnu kočárek vůbec zabrzdit.

Vůbec nejhorší kombinace je těhotná žena s kočárkem. Na ty dopravní podnik nemyslí vůbec. Když už se mi podaří sehnat dva ochotné lidi, řidič je většinou netrpělivý a zvoní, že bude zavírat dveře. To stejné při vystupování (to už by mohl vědět, že to bude trvat trochu déle…) Vůbec nezmiňuji, že jako těhotná bych si ráda sedla a cvakla lístek. Proč vlastně nemají těhotné ženy s dítětem do tří let cestování zdarma? Myslím, že žádná těhotná maminka necestuje s malým dítětem pro vlastní potěšení, ale protože jí k tomu nutí okolnosti. Je už tak samo o sobě dost náročné a ve velkých městech se nějak do dětské nemocnice nebo na odborné vyšetření dostat musím. Zatím jsem nepochopila, jak mám stihnout zabezpečit kočárek se řvoucím dítětem, které mi visí přes okraj a prodrat se (většinou za jízdy) narvanou tramvají cvaknout lístek, aniž mi mi někdo vrazil do břicha. Spoléhat stále na ochotné lidi se skutečně nedá.

S městskou hromadnou nám bohužel ty nejhorší zkušenosti.

Zajímalo by mě ještě něco jiného - pro děti do dvanácti let je v autě předepsaná autosedačka. Ale v městské hromadné dopravě cestuji se dvouletým dítětem někdy i hodinu nebo déle a nemám možnost ho bezpečně chránit během jízdy. V osmém měsíci těhotenství můžu jen těžko držet třináctikilové dítě na klíně. Proč nezajistí dopravní podnik sedadla pro děti s bezpečnostní­mi pásy?

Alice

kacii
Kecalka 210 příspěvků 14.05.04 11:20

Ahoj Jani a vsichni ostatni:o)

Prave jsme se s manzelem rozhodli, ze udelame www stranky se seznamem k detem pratelskych a nepratelskych mist. Takze doufam, ze v nejblizsi dobe uz budou dostupny. Budeme ale potrebovat pomoct, protoze sami to pochopitelne zmapovat nezvladnem. My se postarame hlavne o technickou stranku veci a budem radi, kdyz se svymi tipy budou chodit vsichni, ktere to zajima.

Jani bylo by skvely, kdyby ses do toho pustila … seznamy, zverejneni v mediich. Poslu ti mail, doufam, ze jeste dneska, kdyz ne, tak v nedeli nebo po vikendu, dneska odjizdime pryc. Myslim, ze vzajemna spoluprace bude jenom prinosna!:o)
 K&M

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.05.04 13:00

Ahoj,

jen pro zajímavost - v Marianne 6/04 právě vychází článek „Dětské ráje“
Hotely a penziony, kde mají vaše děti rádi.

Petra

esterka
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 14.05.04 13:02

Ahoj,
všechno je to jen v lidech a ve zkušenostech s nimi. V našem deníčku nedávno proběhl příběh, kdy máma nastupovala do trolejbusu s kočárkem a o něco větším dítětem. Přesně si nepamatuju, kdo to odnesl, ale rozhodně šlo o to, že jedno z dětí zůstalo na zastávce a řidič ujel s matkou a druhým dítětem uvnitř. To je prostě hrůza. Bylo mi špatně, jen jsem to četla. Včera jsem četla něco o tom, že řidič zbil cestujícího železnou tyčí. Pokud by mi něco podobného s dětmi řidič udělal, tak si může být jistý, že bych tou tyčí vzala já jeho :).
Ahoj Esterka

jouda1
Zasloužilá kecalka 569 příspěvků 14.05.04 13:03

Ahojky,
je strašné jak se někteří lide chovaji.Já mám jen jednu osobní zkuušenost a to s návštěvou lékaře(ortoped)­.Ještě že mám tak hodnou dětskou doktorku která mi na to upozornila.Měla jsem jit s malím na kyčle a protože bylo hezky a mám to trochu z ruky chtěla jsem jit s kočárkem.naštěstí mi bylo řečeno at to vůbec nezkoušim pokud jdu sama.Vstupní dveře jsou snad nejužší co vyráběji pak musíte vyšlapat spoustu schodu a tam na vás kouká čekárna o rozměrech 3×3m samozřejmě narvaná k prasknutí.or­dinace je na náměstí kde je celý den spoustu lidí a vedle hned hospoda tak nechte kočárek venku.
taky jsem byla svědkem kdy řidič meziměstské linky (probotrans)odmítl vzít maminku s kočárkem že prý jede jen dvě stanice a to prý kočárek dolu do zavazadlových prostor dávat nebude.a odjel.
je to opravdu strašné a určitě by to chtělo něco podniknout a pokud to půjde ráda se k vám přidám.
 Petra

esterka
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 14.05.04 13:11

Hurá, díky za info. Právě mi to sem hodila pošťačka, ale ještě to mám v tom černém igelitu, tak to jdu vyrvat. Čekám na to jako na slitování už od doby, kdy tuto akci vyhlásili - tj. vloni asi na začátku podzimu.
Ahoj Esterka

kacii
Kecalka 210 příspěvků 14.05.04 13:12

Petro, nam bude stacit, kdyz se budes divat kolem sebe a kdyz narazis na neco z kategorie: cerna ovce- bila vrana, pis pis pis, na moji mailovou adresu, dik:o)
 K&M

esterka
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 14.05.04 13:16

Ahoj Kacii,
jste s manželem skvělí, že jste se do toho takhle pustili. Budu vám jistě přispívat :)
Ahoj Esterka

esterka
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 14.05.04 13:25

Ahoj Petro,
souhlasím s tím, že nestojím o to utrácet své peníze někde, kde o mě předem nestojí. Nezlob se, ale s většinou dále nemůžu souhlasit. I kdyby 99 maminek s kočárky kradlo, tak si ta stá, která nekrade nezaslouží, aby se na ní pohlíželo jako na tu většinu. Tohle je právě diskriminace. A pokud mohu na zboží sahat já, tak nechápu, proč by to měl někdo upírat mému dítěti, jen proto, že dopředu předpokládá, že má upatlané ruce. Já tedy nemám možnost dělat nákupy a jiné nezbytné věci bez dětí, takže varianta hlídající osoby před obchodem pro mě téměř ve 100 % případů nepřipadá v úvahu. Maminky samoživitelky jsou na tom asi obdobně.
Ahoj Esterka

Šárka
Kecalka 418 příspěvků 14.05.04 13:47

Ahoj, Váš nápad uveřejňovat „černou listinu“ se nám zalíbil natolik, že se toho rádi ujmeme.
Na hlavní stránce v oznámení bude v nejbližší době uveřejněna naše mailová adresa, kam můžete posílat ´kontakty na místa, kam se nesmí s kočárkem, dětmi.
V nejbližší době tomu dáme jinou formu, aby bylo vše přehledné.

kacii
Kecalka 210 příspěvků 14.05.04 13:48

Sarko vy taky?? Neni to zbytecny? No jak myslite, my uz to ale rozjizdime…
 K&M

Šárka
Kecalka 418 příspěvků 14.05.04 13:59

Ahoj,
neber to, prosím, osobně. Já se domnívám, že čím víc se tako problematika bude objevovat (čím víc serverů o tom bude psát) tím líp, nebo spíše hůř pro Ty, kterých se to týká. Navíc můžeme klidně spolupracovat a pomáhat si, protože o to tady jde. Musíme přece držet při sobě. Držím palečky při tvorbě stránek - vím co to dá za práci:o) šárka

kacii
Kecalka 210 příspěvků 14.05.04 14:08

Jasne, vis, ja jen mam obavu, aby to neslo do kopru… p[rotoze spis budou psat vsichni sem…a delat ty samy veci me moc nebavi, zvlast, kdyz je s tim tolik prace a stoji to prachy…
Chtela jsem prave zvlastni stranky, protoze tohle uz existuje na Rodine, ale to je k nicemu, pokud to chceme brat jako vyzvu tem, kterych se to tyka…
No treba to pujde…

kacii
Kecalka 210 příspěvků 14.05.04 14:30

Nejakou spolupraci muzem domluvit, promyslim to:) Nema cenu jenom kopirovat informace…

Cecill
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.06.11 21:42

Ahojky, právě dnes mě vyhodila prodavačka z jednoho obchodu, prý mají úzké uličky.....mám přeci odhad a vím kam se s mini golfkama vejdu. Ta bezmoc je příšerná, jsem ráda, že jsem našla tyto stránky :)přeji pevné nervy všem maminkám :)

Vložit nový komentář