Kočárková mánie

Rodičovství
 • emimino
 • 30.07.01

Jak dobře nakoupit kočárek a na co si dát při nákupu pozor

Kupování kočárku - to je jistě pro každou budoucí maminku okamžik radostného očekávání. Na jednu stranu jistě bude maminka koukat, na to jak je kočárek krásný, ale na druhou by si měla uvědomit, že v kočárku bude miminko trávit hodně času, takže musí být i praktický a pohodlný. V dnešní době je k dostání již řada kočárků od různých firem - v různých barvách a provedeních. Problém tedy není kočárek sehnat, ale dobře koupit. Totiž ani dobrá značka kočárku nemusí vypovídat o tom, že kočárek bude vyhovovat. Hodně bude také záležet na tom, jak hluboko do kapsy chtějí budoucí rodiče sáhnout - kočárek v našich obchodech můžete koupit zhruba od 4 do 40 tisíc.
Pochopitelně jinak se bude vybírat těm, kteří očekávají jedno miminko, jinak těm, kteří budou mít najednou více dětí - nabídka pro vícerčata je poněkud omezená, ale i zde se situace začíná lepšit. Navíc si výrobci uvědomili, že některé rodiny mají děti krátce po sobě, takže se na trhu už objevily i kočárky s kombinací hlubokého kočárku se sporťákem v jednom.
A teď na co si dát při nákupu kočárků pozor :

 1. stabilita kočárku - je velmi důležité, aby kočárek měl vysokou stabilitu, zejména, pokud je kočárek vícekombinace a dá se předpokládat, že v něm bude jezdit i dítě značně pohyblivé, které má tendenci se za jízdy z kočárku vyklánět. Stabilitu kočárku sami špatně vyzkoušíte - poptejte se tedy na zkušenosti známých popřípadě si přečtěte výsledky testů.
 1. šířka kočárku - pokud budeme hovořit o kočárku pro jedno dítě, pak by měli rodiče vědět, že se prodávají kočárky dvojí šířky, rozdíl sice činí několik málo centimetrů, ale i ty hrají velikou roli, když chcete do korbičky vměstnat už větší dítě i s fusakem.
 1. ručka kočárku - vždy se při nákupu kočárku pokuste s ním kousek projet, důležité je, aby výška ručky byla výškově nastavitelná, nebo aby alespoň odpovídala vaší výšce - není nic horšího, než jít shrbená za kočárkem, výborné jsou ručky, které se dají částečně sklopit - to ocení zejména maminky s malým výtahem a ručky, které se dají přehazovat z jedné strany korbičky na druhou - nemusíte tak neustále jezdit s otočeným kočárkem, když svítí sluníčko, dobré je také, pokud ta část ručky, kterou budete kočárek držet byla neklouzavá, aby nedošlo k náhodnému vyklouznutí kočárku z vašich rukou.
 1. pružení podvozku - je dobré, aby podvozek kočárku pružil, jede se s ním pak mnohem lépe po dlažbě (známá si koupila kočárek a tomu pružení chybělo a brzy kupovala nový a ten původní nechala pro spaní na zahradě) a také houpání kočárku je jednodušší, podívejte se jak je pružení zajištěno (například pokud kočárek pruží díky umělohmotným spojům konstrukce, pak můžete počítat s tím, že brzy prasknou - vím to z vlastní zkušenosti - spoj prasknul po osmi měsících, naštěstí šikovný zámečník jej vyměnil za kovový).
 1. kola - kola kočárku mohou být různá - obyčejná, s terénní úpravou, otočná, zdvojená - proto si dobře promyslete nejčastější trasu, kterou budete projíždět a tomu přizpůsobte i volbu kol, popřípadě si nechte poradit od prodávající
 1. složení kočárku - nejen kočárek „golfáč“ se dát složit do menší podoby. Pokud budete často cestovat nebo pokud máte málo místa na úschovu kočárku, pak oceníte, když se dá kočárek složit ( my můžeme sundat korbičku a podvozek složit tak, že je výškově asi poloviční, takže se nám dá krásně do kufru auta)
 1. samostatná korbička - je výborné pokud jde korbička z kočárku sundat - zejména ve velkém bytě nemusíte pro ty nejmenší pořizovat druhou postýlku nebo lehátko, prostě dítě dáte do korbičky a tu položíte tam, kde zrovna potřebujete, můžete to také s úspěchem použít při cestování - např. u babičky může spát v korbičce vedle vaší postele.
 1. korbička jako autosedačka - s novelou Zákona o pozemních komunikacích přichází povinnost mít i pro ty nejmenší autosedačku, řada výrobců kočárků na to myslela a jejich korbičky můžete použít místo autosedačky - korbičku lze přichytit k pásům sedadla a navíc v korbičce jsou popruhy k přichycení miminka během jízdy autem, tak aby při prudkém brždění nemohlo dojít k jeho vymrštění
 2. snímatelný a pratelný potah - je dobré pokud potah kočárku jde snadno sundat, můžete jej krásně vyprat, což oceníte zejména v době, kdy dítě začne v kočárku jíst (ach ty rohlíky !) a začne samo chodit (ach ty špinavé boty ! )
 3. pult - téměř každý sporťák je opatřen pultíkem, ten slouží dítěti zejména k tomu, aby se o něj za jízdy opíralo, a k tomu, aby do něj patlalo veškeré jídlo - je proto dobré aby pult byl snadno udržovatelný, nejlépe omyvatelný, dobré jsou také pulty, které se dají z jedné strany odklopit - lépe pak budete dítě posazovat do kočáru, a také hrozí menší zašpinění korbičky od špinavých bot
 4. podložka pod nohy - to je také problém sporťáků - podložka pod nohy je nejlepší výškově nastavitelná a omyvatelná (opět problém špinavých bot)
 1. popruhy - některé kočárky jsou přímo vybaveny popruhy, které tak chrání miminko před vypadnutím z kočárku, pokud je kočárek nemá, pak počítejte s nákupem samostatných popruhů v ceně asi 120,– Kč
 1. vícekombinace kočárku - pokud se rozhodnete pro dvoj, troj, či čtyřkobinaci, pak vám pokud se kočárek do té doby nerozsype odpadne nákup sporťáku - prostě jen vyměníte korbičku hlubokou za korbičku sportovní - my máme takovýto kočárek, u kterého navíc můžeme zcela sundat stříšku a u korbičky zvolit, zda předek bude směřovat směrem k nám nebo směrem ven ( nepřehazujeme rukojeť ale korbičku )
 1. koš ve spodu kočárku - dbejte na to, aby koš byl dostatečně velký a snadno přístupný
 2. okno na střeše - některé kočárky mají na střeše okno - miminko tak má jistě o zábavu postaráno
 3. golfáč - přestože budete velmi spokojena s vaším kočárkem, přesto budete časem kupovat i golfáč - má několik výhod (je lehký, snadno se sním manipuluje a dá se složit) a nevýhod (záda nejsou pevná - proto se má používat jen zřídka, často nemá koš) - existují různé varianty - polohovatelný/pev­ný, se stříškou/bez stříšky. Výhodou je, že často můžete slunečník a tašku z normálního kočáru použít i na golfáč. Pláštěnku však musíte koupit jinou.
 4. příslušenství - k ceně kočárku si pak musíte přičíst i cenu jednotlivých příslušenství, bez kterých se pravděpodobně neobejdete - pláštěnka, síťka proti hmyzu, fusak, kabela, slunečník.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek