Kojení a diety

Ostatní
  • emimino
  • 25.10.01

Jak se zbavit kil během období kojení

Dobrý den, Šárko,
chtěla bych se zeptat na následující problém týkající se kojení.
Mám 2,5 měsíční dceru, bez větších problémů ji kojím, dítě velmi dobře prospívá. Mám v úmyslu - pokud to půjde - kojit co nejdéle, už proto, že jsem alergička a vím, že děti alergiků mají být kojeny.
Již před otěhotněním jsem měla velkou nadváhu. V těhotenství jsem přibrala 9 kg, které jsem ještě v porodnici zhubla, takže teď jsem zase na své původní váze, ale ta je stále strašná (93 kg!).
Díky váze a také díky zvýšené námaze s miminkem mě strašně trápí bolesti zad a kolen, takže bych potřebovala zhubnout. Vím, že drastické diety jsou při kojení nemyslitelné, že musím dbát na zdravou a pestrou stravu a také se o to snažím.
Ale přesto bych chtěla vědět: Mohla bych například omezit resp. vypustit večeře a nahradit je jen ovocem a zeleninou, případně jogurtem? Neodrazí se to na kvalitě mléka? Myslím si, že to není žádná drastická dieta, ale aspoň něco.
Bohužel díky mému zdravotnímu stavu nemohu téměř vůbec sportovat, takže lehčí dietka je moje jediná šance. Je to ale možné?
Děkuji za odpověď.
 Andrea

Ahoj Andreo,
je moc dobře, že kojíš a že jsi rozhodnuta kojit, co nejdéle. Máš pravdu drastické diety nejsou v době kojení vhodné, ale nic nebrání tomu, abys postupovala jak sama navrhuješ. Nikde není řečeno kolik toho musíš sníst a zda jídlo musí být nutně teplé. Naopak zeleninové a ovocné saláty, jogurty, ovesné vločky, müsli můžeš mít nejen jako svačinku a večeři, ale také jako oběd.
Co se týče problémů se zády a koleny, pak se nejlépe obrať na nějakého lékaře ortopeda nebo rehabilitačního pracovníka, fyzioterapeuta. I když máš omezené možnosti sportovat kvůli zdravotnímu stavu, určitě bys mohla provádět alespoň posilovací a uvolňovací cviky pro nejvíce namáhané partie (nech si tyto cviky předvést nebo si můžeš sama koupit literaturu např. typu Aby záda nebolela).
Miminko máš zatím malé, ale časem ještě hodně přibere a bude se chtít nosit, tak ať je Tvoje tělo na tuto zátěž připraveno.
Pokud se týče celkové váhy - já sama jsem nejvíce začala hubnout v době, kdy miminko začalo být více aktivní - začalo lozit a chodit - to jsem nevěděla kam dřív skočit a jak ho „uhlídat“.
Takže přeji hodně zdaru v boji s kily a Tobě i dcerce hodně zdraví Šárka

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek