Koktání

Ostatní
  • 16.10.04

Vážené maminky a ostatní příležitostní čtenáři Prosím o radu!

Mám 20měsíčního synka a je to velký mluvka. Prostě komentuje všechno co vidí a co se děje i neděje. Mluví krásně v celých větách - totiž mluvil…

včera odpoledne už nevím přesně zda to bylo po tom co se probudil po spaní nebo když přijel manžel ze služební cesty ale začal zadrhávat!
Vím, že manžela miluje a tak nevím zda to nemohlo být z radosti, že se po týdnu vrátil z ciziny ale slyšela jsem, že koktání bývá spíš z negativních zážitků.

Jinak je úplně stejně čilý a veselý jako předtím. Básničky a písničky říká bez zadrhávání. Vím, že je možná brzo na to abych to nějak řešila měla bych počkat pár dní jestli to nějak neodezní ale jsem z toho nešťastná.

Vím, že koktání je psychické a tak přemýšlím nad svou výchovou, jestli jsem na něj třeba někdy víc nehoukla, když se pokakal do plínky nebo když mě ničil svou čilostí.
Přiznám se, že jsem mu ji i párkrát šoupla přes plínku na zadeček a dneska si to moc vyčítám.

Jinak je u nás doma pohoda. Jsme veselá rodina a dost držíme pohromadě takže špatného „ovzduší“ to není. Je to naše první a vymodlené dítě, tak se zmítáme

mezi správnou výchovou a rozmazlováním. Prosím jestli máte nějakou radu jak se mám teď zachovat, jak poznám příčinu a kdy jít k doktorovi, nebo vlastní zkušenosti s tímto problémem budu nesmírně vděčná, když mi poradíte.

Váš příspěvek
Marketina
Povídálka 50 příspěvků 16.10.04 21:06

Ahoj, já jsem tento problém řešila s mým dnes už čtyřletým synem. Taky byl od doby co začal mluvit, velký povídálek a vydrželo mu to dodnes. Když začal koktat, taky jsem se dost vyděsila. Šla jsem k doktorce a ta mě uklidnila, že tohle koktání v ranném věku většinou samo přejde, je to způsobeno tím, že mozek už by chtěl leccos vyjádřit, ale mluvidla ještě nejsou tolik vyvinutá. Dostali jsme i nějaké kapky na uklidnění, moc jsem je zpočátku nechtěla dávat, aby po nich nebyl ospalý, ale po poradě s kamarádkou magistrou, jsem dávala i ty kapky a myslím, že to pomohlo. Potom začal znova asi za měsíc, tak jsem mu 2× zase dala ty kapky a od té doby máme pokoj. Ještě jsem si vzpoměla, když koktal, neměli jsme učit nové říkanky, spíš opakovat ty staré a zpívat. Jak se ty kapky jmenují už bohužel nevím, mohu zjistit, ale stejně byly od Dr. na předpis.
Přeji hodně zdaru Markéta

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.04 22:18

Zatim se urcite nedes, v tomhle obdobi se to detem opravdu obcas stava. V kazdem pripade nesmis dopustit, aby si syn vsiml, ze jsi z toho nervozni, to by situaci jen zhorsilo. Nijak ho na to neupozornuj. Myslim, ze bys mu mela dat trochu casu, urcite se to srovna samo. V kazdem pripade si nemysli, ze jsi neco zpusobila tim, ze jsi zvysila hlas nebo ho pleskla pres plinku. Pro klid duse se porad s doktorem, kdyz to bude trvat dele, ale pevne verim, ze se s tim syn vyporada bez problemu sam. Drzim palce.
 Jana

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 17.10.04 12:04

Ahoj moje sestra zadrhává, můj taťka zadrhával ajá taky zadrhávám - občas - když potřebujeme něco říct, spíše ve spojení se vzrušením, rozčilením. Takže se opravdu neděs. Syn začal pořádně mluvit teprve letos na jaře před 6tými narozeninami a doktor mě upozornil, že koktání asi nastane, protože dojde k rychlému rozvoji mozku a pusa to neumluví. Nemáme si toho všímat, že to přejde. Tak to je stejná rada jako od všech zřejmě. Místo chemických kapek používáme bachovky nebo hledáme homeopatika. Stefinka

tynda
Zasloužilá kecalka 879 příspěvků 19.10.04 11:08

Ahoj!
Jsem vystudovaná logopedka.Koktání nebo-li balbuties je ve věku 20 měsíců fyziologické, tudíž není třeba se nad tím příliš znepokojovat.Někdy dochází k rychlejšímu rozvoji řeči vnitřní, laicky řečeno, dítě rychleji myslí, než mluví.Důležitým pravidlem je dítě na toto příliš neupozorňovat, či spíše vůbec.Snažit se je nestresovat nějakým opakováním a předříkáváním, jak to má správně říci.Celkově balbuties v pozdějším věku patří k nejvážnějším poruchám řečového vývoje.Ale rozhodně, ve 20 měsících nic jiného než klidný přístup, vyprávění nad obrázkovými knížkami a pod. přiměřené aktivivity věku bych Vám nedoporučila.Kdyby jste chtěla ještě něco vědět, klidně mi pošlete soukromou zprávu.
 Tynda

Vložit nový komentář