Krize v kojení

Ostatní
  • emimino
  • 16.08.01

taky máte dítě v tzv. růstovém spurtu a máte pocit, že kojíte celý den ? Poradíme vám, jak tuto krizi překonat

Milá Šárko,
obracela jsem se na Tebe již dříve s dotazy týkajícími se „kojení v noc“ a „kolik má miminko vypít ml“. Po příjezdu z porodnice jsem měla obavy, zda má miminko (holčička) dostatek mléka, ale časem se tyto obavy ukázaly opravdu jako zbytečné, neboť Simonka přibírala až 4 dkg / den. Porodní váha 3,70 kg, ve třech měsících 6,50 kg.
Vše probíhalo hladce po dobu třech měsíců. V tomto období Simonka pila hodně, takže jsem měla prsy neustále velmi nalitá, na Simonce bylo vidět, že je vždy po pití velmi spokojená, ani po třech hodinách se jídla příliš nedožadovala.
Po dovršení třech měsíců se ale situace velmi zhoršila. Náhle mně prsa zcela „opadla“, necítím „nalití“ ani těsně před kojením, po kojením jsem zkoušela odstříkávat, abych zvýšila produkci (jak se mi to již dříve osvědčilo), ale nelze odstříkat zcela nic (jen pár kapiček). Simonka pije velmi krátce, což bych mohla přičítat zefektivnění pití, ale problém je, že po pití není spokojená, cpe si do pusinky pěsti a saje až to mlaská a pokud bych ji rychle něčím nezabavila, tak pláče. Chce pít i po hodině, v noci špatně spí (vrtí se) a probudí mě opět mlaskání, jak si cucá pěsti.
Od některých maminek jsem slyšela, že po několika měsících „ztratily mléko“, z čehož mám teď obavy i já. Abych laktaci udržela, piji čaj pro kojící matky, fenyklový čaj, odstříkávat není co, tak to nezkouším, ale vzhledem k častému přikládání miminka by se přece tvorba měla sama zvýšit, snažím se vyhýbat stresům, dost jím, ale produkce mléka mi připadá velmi slabá. Mohu tento stav přikládat lehké viróze, kterou právě prodělávám (škrábání v krku, střední kašel)? Ale podle toho, co jsem četla, by drobné nachlazení nemělo být příčinou ztráty mléka, tak nevím.
Navíc pozoruji, že v pravém prsu se tvoří o mnohem méně mléka než v levém (Simonka tady vydrží jen ca 3 minuty a už dudlá naprázdno a nepolyká), na druhé straně polyká vždy o poznání déle (i když polyká jen velmi drobně, je vidět, že jen malé doušky). Zkoušela jsem různé polohy, aby se tvorba obnovila rovnoměrně v celém prsu a přikládám Simonku vždy nejdříve na pravou „slabší“ stranu, ale nic se nezměnilo.
Vím, že kolem 3. měsíce se mluví o „růstovém spurtu“, kdy dítě chce pít častěji, ale myslím, že to není můj případ, neboť mě zaráží naprostá změna po fyzické stránce (slabé nebo žádné nalití prsů). Dříve se také stalo, že jsem občas prsa měla ochablejší, ale odstřikováním po kojení (bylo co odstříkávat) jsem produkci vždy spolehlivě zvýšila.
Chtěla bych se zeptat, zda je možné, že se i přes všechny výše uvedené postupy mléko jednoduše ztratí a z jakých příčin se tak může stát.
Předem děkuji za odpověď.
 Jitka

Ahoj Jitko,
máš pravdu, Simonka se dostala do období růstového spurtu a tím nastala i Tebou zmiňovaná krize v kojení. Teď je velmi nutné, abys zachovala chladnou hlavu a nepřišla o mléko díky stresu, ve kterém jistě díky potížím s kojením jsi. Tvorba mléka je dána přesně poptávkou - postupně se tedy začíná tvořit pouze tolik mléka, kolik miminko skutečně vypije. Proto již po čase prsa nejsou tak nalitá (tato skutečnost často maminku velmi vyděsí) a někdy nejsou nalitá ani v době před kojením - laktace se totiž může spouštět až přiložením miminka k prsu.
Jak tedy zvýšit, pokud máš pocit, že je mléka málo, jeho tvorbu - častějším přikládáním, tedy přesně řečeno: prso nabízet vícekrát i během jednoho kojení (kojit přerušovaně) a taky během jednoho kojení kojit z obou prsou po dobu asi 7 minut. Je sice pravda, že se může stát, že miminko bude chladovější, protože může vypít méně zadního (tedy sytějšího mléka), ale tvorba mléka by se měla zvýšit.
Já sama měla v tomto období taky velké problémy. Verunka pila až 18× za den - navíc jedno kojení trvalo i hodinu - Verunka se trošku napila, usnula a ihned po položení začala plakat, takže jsem opět začala kojit. Bylo to velmi únavné. Když už jsem si myslela, že únavu nepřekonám, svěřila jsem se naší pediatričce, ta mi poradila, ať si koupím umělé mléko a v největší krizi ho použiji. Jak později řekla - musela jsem mít jistotu, že v případě mého selhání bude mít Verunka co pít - a možná právě díky této jistotě jsem se uklidnila, kojení se dostalo do normálu a umělé mléko zůstalo neotevřené.
Pokud mohu tedy radit, udělej to samé - kup si nějaké umělé mléko pro tříměsíční miminka a pokus se kojit, jak jen to půjde. Pokud by se přece jen produkce mléka nezvýšila a ty měla pocit, že Simonka potřebuje po kojení dokrmit, pak udělej mléko, ale nepodávej ho z láhve, ale lžičkou nebo z hrníčku, ať si Simonka na láhev nezvyká - mohla by se snadno dostavit (pití z láhve je pro miminko mnohem snadnější a mohlo by se stát, že bude prso odmítat nebo že se jí zkazí technika kojení).
Jitko, přeji Ti, aby brzy všechen zmatek zase utichl (moje krize s kojením trvala asi 14 dní) a ať už budeš muset podávat umělé mléko či nikoliv, věř, jsi máma, jakou by si mohlo přát každé miminko (s pečlivostí, s jakou přistupuješ ke svému mateřství jsem, se ještě v dopisech od maminek nesetkala)
Budu moc ráda, když se opět ozveš a napíšeš, jak vše dopadlo Šárka

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.12.02 16:47

Já se připojuji k výše uvedenému. Po mé zkušenosti s kojením vím, že u dalšího dítěte ,jestli tento problém nastane, zakoupím umělé mléko a v nouzy ho podám, aby se dítě nasytilo, prospalo a bylo v pohodě a já taky. Již od narození ho budu učit pít mléko i náhradí alternativou(stří­kačka, lžička atd.)i když kojení půjde dobře. Protože je důležité aby jste byla v pohodě a potom bude mlíka fůra. Tak že z celkového pohledu, když v nouzy použijete i třeba láhev (pro jednou se nic nestane) odpočinete si, tak potom budete kojit a dítě bude mít dost. Žádné články jenom o kojení se nedají brat úplně do slova, každý jsme originál a účel světí prostředy a kdo se mnou nesouhlasí s tím se klidě pohádám a od této zkušenosti mě nic neodradí. Je n buď svá a dělej vše nej pro sebe a dítě.

Ivik4
Závislačka 3152 příspěvků 23.02.03 22:00

Ahoj Jitko!
Moc přeji, ať krizi překonáte. My jsme úplně ve stejné situaci. Dělám pro tvorbu mléka maximum, ale musela jsem už několikrát dát malému Nutrilon, protože vůbec nepřibíral. Já se sice snažila co nejčastěji přikládat, ale malý se u prsu udržel jen chvíli a když už neměl co pít, začal úzkostlivě plakat, mrskal sebou a nechtěl už se znovu chytit. Od včerejška se mi daří plně kojit jen v noci, přes den se vždy napije ode mě a pak ho musím dokrmit z lahvičky. Vezme si třeba jen 40 ml a je spokojený. Jinak žalostně pláče. Uvidím, jestli i přes použití lahvičky dojde ke zlepšení.
Na zvýšení tvorby mléka mi pomohlo jíst mrkev a mandle. Tak to vyzkoušej!
Ať se vám to podaří!
Zdraví Ivča a Mojánek (3 měsíce a pár dní k tomu)

Vložit nový komentář