Malí zlodějíčci

Rodičovství
  • emimino
  • 14.02.02

Malé děti často touží po věcech, které my dospělí jim odmítáme dát. A tak svoji situaci vyřeší samy a prostě si věc vezmou bez našeho dovolení. Někdy to jsou bonbóny, jindy drahý šperk, či mobilní telefon. Ale ať už si vezme jakkoliv drahou věc, je nutné situaci řešit stejným způsobem.

Při první příležitosti je nutné dítěti vysvětlit, že udělalo něco moc ošklivého, protože krást se prostě nesmí.

Když jsou dítěti dva až dva a půl roku
nezná ještě pojem vlastnictví. Děti si ještě neuvědomují své ?já? a ani ?já? těch ostatních, nerozlišují tedy ani pojem vlastnictví. To ale neznamená, že si smí brát bez dovolení cizí věc. Pokud se tak stane, je nutné vysvětlit dítěti, že udělalo špatnou věc, která se dělat prostě nesmí.

Okolo druhého roku
si dítě začíná uvědomovat, že některé věci jsou jeho, některé maminky a jiné tatínka. To je třeba podporovat a naučit jej, že manipulovat s věcmi jiných může pouze s jejich svolením. Stejné pravidlo by měli respektovat ostatní, pokud jde o jeho věci.

Děti předškolního věku
už dobře znají pravidla. Pokud přeci jen dojde ke krádeži, je nutné, aby dítko věc majiteli vrátilo a omluvilo se mu. Je dobré dítěti vyhubovat (musí vědět, že udělalo ošklivou věc, nesmíme však zobecňovat na ?jsi ošklivý chlapeček?) či jinak je přiměřeně potrestat. Musíme si uvědomit, že dítě se učí pocitu viny, proto jeho projev lítosti nemusí odpovídat našim představám. Nedělejte z celé věci drama, společně vše proberte, řekněte si ponaučení pro příště. A hlavně si pamatujte ? nejlépe se vychovává vlastním příkladem.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek