Malý hemangiom, velký problém

Rodičovství

Tenhle deníček píši pro maminky, kterým třeba pomůže vyřešit podobnou situaci. Začátkem srpna 2011 se Ríšovi (v té době mu bylo 9 měsíců) pod pravým okem objevila červená tečka a za měsíc z ní bylo takové sotva 5 mm velké znaménko. Od kamarádky zdravotní sestry jsem se naučila říkat, že je to hemangiom a brzy se mi to „vyplatilo“.

začátek srpna

konec srpna
1 komentář

po první návštěvě na kožním
2 komentáře

před odjezdem na chirurgickou ambulanci
4 komentářů

večer po šití
1 komentář

druhý den po šití

po zásahu pana primáře
3 komentářů

po vyndání stehu

znovu hemagiom

stroupeček

zahojeno
2 komentáře

aktuální - 18 m.
2 komentáře

Začátkem srpna 2011 se Ríšovi (v té době mu bylo 9 měsíců) pod pravým okem objevila červená tečka a za měsíc z ní bylo takové sotva 5 mm velké znaménko. Od kamarádky zdravotní sestry jsem se naučila říkat, že je to hemangiom a brzy se mi to „vyplatilo“.

V sobotu 3. 9. 2011 jsme byli na Dočesné, Ríšulka usnul v kočárku a zjistila jsem, že má pod hemangiomem zaschlý proužek krve. Ale spal, byl v klidu, tak krvácení samo přestalo. Původně jsem myslela, že vydržíme do 10měsíční prohlídky, která měla být za týden, ale ve středu 7. 9. 2011 (pamatuji si to jako dnes, protože ten den došlo k té letecké havárii s českými hokejisty v Jaroslavli) si to Ríša rozškrábl znovu, tak jsem se vydala k dětské. Ta mi dala doporučení na kožní, kde nás objednali na příští pondělí, ale na objednacím lístku bylo naštěstí telefonní číslo.

Dali jsme si polední spánek a po něm koukám, jak Ríšovi teče po tváři krev proudem. Dala jsem mu do lahve mlíčko s kaší, aby byl v klidu a snažila se krvácení zastavit tím, co bylo v lékárničce po ruce, ale marně. Tak jsem zavolala na kožní, panu doktorovi jsem vysypala z rukávu „hemangiom“, což na něj udělalo patřičný dojem, nemusela jsem nic sáhodlouze vysvětlovat, a že prý máme hned přijít zadem. Milé dítě jsem navlíkla do nejhoršího oblečení, ať si ještě nezničíme něco hezkého, naložila do kočáru a běžela na polikliniku. Tuším, že na mě kolemjdoucí chtěli volat sociálku, když viděli tak zřízené dítě, to byly pohledy.

Na kožním byli 2 lékaři, manželé, takže i 2 rozdílné názory na postup. Pan doktor by byl radikální, ale v doktorce se projevila matka, která se bála anestezie, protože byl najedený (to naše mlíčko s kaší) a mohl by se udusit. Takže vzali „pero“, a že mu hemangiom vypálí, ale jak to hrozně krvácelo, nevěděli, jestli se trefili úplně přesně. Zřejmě to nebolelo, ale jak se ho pořád někdo snažil držet, samozřejmě se mu to nelíbilo, tak prostě řval jak tur, tím se mu zvyšoval tlak a o to víc to teklo. Na ránu jsme vyfasovali Gelita-Spon, který zastavuje krvácení a šli jsme kočárkovat, aby pokud možno spal, byl v klidu a krvácení ustalo.

Usnout se nám podařilo, za půl hoďky jsme šli na kontrolu a domluvili se, že pokud to vydrží do rána, přijdeme se ukázat, jestli se to zatáhlo, případně na šití. Pan doktor mi hned na začátku dal svoje číslo na mobil, kdyby něco. Paní doktorka radila, ať mu přivážu ruce k tělu, ale já jsem nebyla přesvědčená, že by to pomohlo a strávit takhle hodiny a hodiny s akčním dítkem mi přišlo nemyslitelné. Odpoledne jsme strávili u kamarádky, kdyby bylo potřeba vyměnit tu houbičku, že ho ve dvou snad líp udržíme. Tatínek si nás tam cestou z práce vyzvedl, ale protože zbytek dne proběhl bez obtíží, pustila jsem ho na chvíli ven.

Samozřejmě, že jakmile odjel a já zůstala s Ríšou sama, začal si šmudlat oči únavou, houbička spadla a hemangiom začal téct jak o závod, takže manžel šupajdil zpátky domů, a když viděl tu spoušť, tak se nejen v duchu omlouval za vyjádření, že jsem odpoledne byla do telefonu zbytečně hysterická. Ani ve dvou, i když jsme byli vybaveni Gelita-Sponem, se nám nepodařilo krvácení zastavit a došlo na volání panu doktorovi. Ale byl zrovna na vyjížďce na kole a bez mobilu, takže jsme Ríšulku naložili do auta a jeli na chirurgickou ambulanci.

Službu měl bývalý pan primář a ten jeho laxní přístup mě vytáčí i dneska, jen si na to vzpomenu. Prý to není tak hrozné. Nasypali mu tam nějaký prášek, že líp zastavuje krvácení, překryli fáčem, přelepili 2× leukoplastí přes oko a poslali nás domů s letadýlkem z Kinder vajíčka. Když jsme přijeli domů, bylo 21 hodin, rozhodovala jsem se, co dál, protože fáč byl nasáklý krví, teklo to úplně stejně jako hodinu před tím, a to Ríša spal. V té době jsem ještě kojila, malý se budil několikrát za noc, takže by jí opravdu celou v klidu neprospal a co by nás čekalo do ranního šití, jsem si ani nedovedla představit. Zjistila jsem, že mám od pana doktora zmeškaný hovor, tak jsem mu znovu zavolala. Za 15 minut už jsme ho měli v autě a jeli zpátky na chirurgickou ambulanci na šití.

Dovnitř nás nepustili, takže jsme jen na chodbě poslouchali ten řev, aby nám pak řekli, že to šili zaživa, protože anestezie by ještě víc roztáhla cévy. Doma byl pak Ríšulka jak vyměněný, hodné miminko, asi byl rád, že má to týrání za sebou. Steh měl vypadnout za 8–10 dní sám. Nejen, že nevypadl, ale ještě se zanítil, takže 19. 9. jsme putovali zpět na kožní. Klepala jsem zezadu, ale pan doktor tam asi ještě nebyl, tak jsem to zkusila vzít standardní cestou a sestra nás nechala čekat 80 minut v čekárně 3×3 metry, kde bylo dalších 14 lidí. To jsem měla vědět, tak se od těch zadních dveří nehnu. Pan doktor steh vyndal a bylo vymalováno.

Další týden jsme čekali, až se zahojí stroupek, a pak, hádejte co, měl ho tam. Zopakovali jsme si cestu na kožní s tím, že lokalizace už je jasná, takže znovu vypálíme. To by se možná i podařilo, ale hemangiom byl v obličeji a takhle malé dítě se prostě nedá udržet v klidu, aby 24 hodin nebrečelo, takže při sebemenší nespokojenosti se zvedá tlak, rána se zakrvuje, a strup tak nemá šanci vyschnout a odpadnout. Konzultovala jsem to s kamarádkou zdravotnicí, která mi doporučila buď specializované pracoviště v Motole nebo konkrétního lékaře, kterrý bývá v pondělí u nás. Do Motola jsem nechtěla, jednak jsou tam prý dlouhé čekací doby a my jsme potřebovali rychlé řešení a nepřišlo mi to tak závažné, tak jsem se rozhodla nejdřív zkusit místního specialistu.

Jednoho krásného dne se stroupek nacucal krví, že odpadl a místo pod okem prostě teklo. Snažila jsem se Ríšu udržet v klidu, naložila jsem ho do kočárku a jela si k dětské pro žádanku. Venku už bylo celkem chladno, takže se ranka zatáhla a udělal se jen malý stroupek, ale i tak, bylo to v obličeji a na první pohled zřejmé, takže mě dětská opravdu šokovala, když po mně chtěla, abych Ríšu svlékla, protože si myslela, že to má na zádech. Vymýšlela, co dál, tak jsem si nechala vyjmenovat návrhy, a pak si řekla o žádanku k doporučenému lékaři. Tím naše trápení skončilo a ani jsem nás neobjednala. Stroupek se zahojil a na místě po hemangiomu konečně zůstala jen jizvička po šití.

Tohle martyrium trvalo měsíc a půl, bohužel zrovna v té době byl foťák v opravě, takže fotky pro představu nic moc, ale nakonec máme fotky z 1. roka našeho chlapečka, na kterých má tvářičku jak broskvičku.

Hodnotilo 14 lidí. Score 4.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
kkaattkkaa
Extra třída :D 10592 příspěvků 17.05.12 07:30

Bobecek malej,je to hrozny,kdyz musi deti trpet.Hlavne,ze se mu vse zahojilo a preju hodne zdravicka :kytka: .Ta fotka,jak mu tece krev proudem,vypada hrozne :,(

 
Romiša
Ukecaná baba ;) 1517 příspěvků 17.05.12 08:09

Chudáček malej :hug: Ta fotka je opravdu hrozná, ale hlavně, že je vše v pořádku.
Mějte se moc pěkně :kytka:

 
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26170 příspěvků 17.05.12 08:10

Úžasnej brouček…
Paráda, že už je vše OK… :kytka:

 
evicka82
Kecalka 251 příspěvků 17.05.12 08:18

Přeju kulíškovi hodně zdravíčka a už žádné bolístky. Jedno z mých dvojčat má také hamangiom na bříšku, ale začíná se mu to zmenšovat a tmavnout, takže nám na specializovaném pracovništi řekli, že je to na ústupu a že to časem zmizí. Tak budu doufat, že se hemangiom ztratí a že si ho nikdy neporaní.

 
1024
Závislačka 2970 příspěvků 17.05.12 08:28

Chudák malej,to si musel vytrpět. Hlavně že prcek už je zse krásnej kluk :hug: Náš malej ho má taky cca 1cm2 na prstíku u nožičky asi od 2 týdne života,už se mu to pomaličku ztrácí,tak snad bude pokoj.

 
meduzza
Echt Kelišová 8509 příspěvků 17.05.12 08:33

Ufff, to bylo náročné :( . Hlavně, že už je malý v pořádku :hug: :hug: :hug:

 
slonikova
Ukecaná baba ;) 1816 příspěvků 17.05.12 08:33

ted jsi mě teda vyděsila,mojí dcerce 11m se udělalo znaménko,nebo ten hemangim na nosánku,ale naštěstí to nic nedělá,nekrvácí,tak doufám,že se nám nepřihodí to samé,co vám.Hlavně,že je vše v pořádku,chu­dáček malej.

 
Petorka
Závislačka 2787 příspěvků 17.05.12 09:25

Uf, jsem ráda, že to všechno dobře dopadlo!!!! Malej je moc krásnej, ta zkrvavená fotka je příšerná, chudinka malej, musel hodně vytrpět!
Moje dcera má hemangiom v hlavě, ale je to pod kůží takový flíček, nic vystouplého, ani o něm neví, už se vstřebává, že skoro není vidět a syn ho má na jedné půlce zadečku, stejný jako dcera, trošku větší na plochu,ale je to jen skrvna, taky mi přijde, že světlá.

 
Any11
Nadpozemská drbna 29236 příspěvků 17.05.12 10:05

Grace, diky za denicek! :hug:

 
girlie sage
Kelišová 6258 příspěvků 17.05.12 10:30

Zlaticko maly :hug: :hug: ta zakrvacena fotka me teda dostala, chpau ze ty jsi se musela citit hrozne :hug: :hug: :hug:

 
peggy.sl
Generální žvanilka 20545 příspěvků 1 inzerát 17.05.12 10:46

Hemangiom je pěkné svinstvo. Moje první dcera ho měla taky na nose a přesně takhle jsme lítali po doktorech. Nakonec nám jeden úžasný kožní lékař dal nějakou ,,zázračnou,, mastičku, která ten neřád vyžrala a byl pokoj.

 
Květulííína  17.05.12 12:43

Panebože 8o 8o 8o 8o Ještě teď si utírám slzy! Ať už se Vám to nikdy, nikdy nevrátí :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: Malému hodně zdraví, ten si vytrpěl své…a vy také… :hug: :hug: :hug: :hug: :hug:

 
kate02
Nadpozemská drbna 26097 příspěvků 17.05.12 13:22

:hug: to jste si to pořádně protrpěli, ale je super, že teď už máte klid. :hug:

 
Adaneli
Extra třída :D 14141 příspěvků 17.05.12 14:22

Grace, super, že jsi napsala deníček, třeba pomůže maminkám a jejich dítkům se stejným problémem. Tenhle příběh znám, když jsi ho popisovala u nás na diskuzi, jsem moc ráda, že se Ríšulkovi už vše zahojilo a nevrátilo. Jste stateční!

 
Jadla
Zasloužilá kecalka 523 příspěvků 17.05.12 14:25

Přiznám se, že když jsem si prohlížela fokty, sevřelo se mi srdce. Hlavně, že je už všechno v pořádku a přeju už jenom raodstné chvíle bez problémů!!! :kytka:

 
Grace
Závislačka 4155 příspěvků 17.05.12 14:29

Všem moc děkujeme! :kytka:

Zrovna ta krvavá fotka pro něj byla asi to nejmenší, když ho bavil táta. Nejhorší to bylo snad po zákroku toho řezníka doktora, fakt nehorázný. :(

Jinak jizvičku tam má, ale ani ji nevnímám. :nevim:

 
Semisek
Závislačka 2951 příspěvků 17.05.12 14:54

No teda! Moc deníčků nečtu, ale tento jsem četla opravdu jedním dechem. Hlavně, že je vše už OK :hug:

 
Barusak78
Závislačka 3357 příspěvků 17.05.12 15:03

No kdyz to ctu, tak se zacinam bat. Mame tri. Dva malinke ve vlaskach a na zadech, ale jeden velky v podpazi. Zacnu to asi co nejdrive resit.

 
pajinka111
Ukecaná baba ;) 1740 příspěvků 17.05.12 15:40

hlavně že už je to v pořádku! :palec: :dance: Ríšanek je moc krásný chlapeček :*
Moje dcerka před 12lety měla to samé,jen v tu dobu to naše dr.nijak neřešila..kolem půlrodku ,asi ve středu tvářičky se jí začalo dělat jako by krvavé znamínko,na kontrole mi řekla dr.co jak a že asi ještě povyroste,pak bylo nafoufle asi jako nehet menšího palece velké,samo nekrvácelo,ale jakmile si dcerka zašudlala po obličeji,byla to spoušt-všude krev a vypadalo to naprosto šíleně!nikdy nezapomenu,malá spinkala v postýlce a já umývala nádobí,byla pořád hodně spavá,tak sem ji šla skontrolovat,ten pohled maminky nikomu nepřeji! :-O 8o celá postýlka nasáklá krví,kolem hlavičky všude krev,nejdřív sem nahlas zařvala,než sem zjistila o co jde..klepala jsem se jak osika..dr.jí to jen zalepila fáčem,že se to časem vstřebá..vstře­bávalo se to skoro další rok..takže pořád všechno zakrvácené,ale pak už potom nebyla ani památka :dance:

 
Katcha
Ukecaná baba ;) 2216 příspěvků 17.05.12 16:52

Ty krvavé fotky jsou teda síla! Brouček si vytrpěl, ale obličejík má teď krásný roztomilý dokonalý!
Obě moje děti měly (jeden ještě má) hemangiom. Dcera ho měla na čele, zmizel sám asi do jejího 1 roku. Naštěstí na něj nikdy nesahala takže pohoda, asi milionkrát jsem teda vysvětlovala, že nikde nebourala :lol:
Syn má na rameni. Byl hodně vystouplý a vůbec se nestřebával takže s nástupem do školky jsem se začala bát, aby mu ho někdo při nějaké strkanici nestrhnul. Absolvoval tedy laser, ten to hodně „snížil“ a nastartoval proces vstřebávání. Teď je synovi 7,5 a pořád ho má, ale téměř plochý a hodně už vyblednul a pořád to pokračuje.
Laser určitě doporučuju, sice se za to platí, ale neměla by zůstat nakonec ani ta jizvička.
 Katka

 
Katcha
Ukecaná baba ;) 2216 příspěvků 17.05.12 16:55

Peggy, nevíš prosím název té „zázračné“ mastičky???
 Katka

Příspěvek upraven 17.05.12 v 16:55

 
-kamila
Závislačka 3064 příspěvků 17.05.12 18:46

:palec: :palec: :palec: deníček se moc povedl,určitě pomůže hodně maminkám. Když se hemangiom ukázal u nás já umírala strachy co to je. Hemangiom máme stále ,ale už jsem s tím srozuměna . Jen koukám kolik dítek okolo to má také. Dokud to malá neměla,setkala jsem se jen s jedním případem. A teď pomalu kam se podívám. :,(

 
Capricorn
Echt Kelišová 7952 příspěvků 17.05.12 20:46

Tyjo, to jste si opravdu s hemangiomem užili. :,( chudinka malej :hug:
Jsem ráda, že už to máte v pořádku :hug: :hug: :hug:

 
Haku
Generální žvanilka 21911 příspěvků 17.05.12 22:12

Tak to je silene jak krvacel, chudacek maly :,( Dcera to ma taky na obliceji pod okem, ale nastesti to jeste nekrvacelo. Dceri je 18 mesicu. Dr rikala, ze s tim nemame nic delat, ze to vetsinou do skolniho veku zmizi a kozni mi to potvrdila. Tak cekame a hlidam jestli neroste a neroste- tuk tuk tuk ;) . Pokud ji nezmizi a zacne ji to samotne vadit tak vylaserujeme at je spokojena :srdce: Ale ted se mi na ni tak nejak libi, uz si ji bez nej nedovedu predstavit ;) Hlavne aby to nezacalo krvacet…
Tu masticku bych chtela taky vyzkouset jak tu nekdo psal ;)

 
tonica
Zasloužilá kecalka 589 příspěvků 18.05.12 15:30

Taky jsme si s tim uzily. Dcera to mela stejne jako vetsina pod okem, kolem 18 mesice. Kozarka nejdriv, ze to nechame vypalit po lete. A kdyz to v prubehu leta neprestavalo rust, vydala jsem se k ni znova. Ta pronesla, ze na odstraneni laserem je uz pozde a vypsala nam rovnou zadanku do nemocnice, aby ji to odstranili pod narkozou. Nikdo neresil, ze nema jeste ani deset kilo, coz je pry pro narkozu ditete celkem zasadni. A protoze se mi cely postup nezdal, dostala jsem pres znamou kontakt na specializovane pracovniste ve Vinohradech, na plastickou chirurgii. Tam okamzite zavrhli jakoukoli operaci s tim, ze je dcera moc mala a drobna a je tu vice nez vetsi sance, ze to samo zmizi. Do roka to opravdu samo zmizelo. Jeste 3× jsme byli na kontrole a zatim vse v poradku, znaminko je temer neviditelne. Nekdy je lepsi konzultovat a vyslechnout si vice nazoru…nez se dat vsanc reznikum.

Příspěvek upraven 18.05.12 v 15:31

 
Lenula-xy
Kelišová 7398 příspěvků 19.05.12 21:30

No to je hrůza,chuďátko maličké :hug: a vás taky lituju,ty nervy a pohled na malého celého od krve,to muselo být hrozné.Ale teď pusinečku moc pěknou,přeju vám hodně zdravíčka a ať už vás nic netrápí :hug:

 
Zoufal
Nováček 9 příspěvků 19.05.12 22:55

Moje dcera má hemangiom od 1,5 měsíce, momentálně má 20 měsíců. Hemanigom je velký cca jako fazole, vystouplý a umístěný pod nosánkem. Byl fialový až černý, dnes je již světlý, ale stále vystouplý, hodně viditelný. Naštěstí nám nikdy nekrvácel, ale vždycky jsme se toho moc obávali. Obešli jsme spoustů doktovů, včetně FN Brno a pokaždé nám řekli, že se to časem vstřebá. Pokud ne, jsem připravená jít s dcerou na laser. Chtěla bych poprosit, jestli by se tady mohlo dát jméno té zázračné mastičky, ráda bych ji vyzkoušela, aby jsme se hemangiomu co nejdříve zbavili. Děkuji.

 
Anonymní  19.05.12 22:56

Prosím, mohla bys naspsat jméno té zázračné mastičky. Děkuji.

 
Haku
Generální žvanilka 21911 příspěvků 20.05.12 21:04

Ja jsem taky porad cekala na jmeno masticky, ale pani uz sem asi nekoukla a tak jsem ji napsala SZ a tady je ten odkaz ;)

http://www.imandragora.cz/…ast-pijavky/

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Pozor na to, co si přeješ


Reklama