Miminko

Ostatní
  • emimino
  • 17.08.01

jak se naučit koupat miminko v kyblíku, jak ošetřovat nezahojený pupík, jak cestovat s miminkem

Ahoj Šárko,
na radu našich známých jsme na koupání miminka, které by se mělo narodit tak do 14 dní, koupili kyblík, přečetla jsem si i zkušenosti jiných maminek na stránkách emimina. Zajímalo by mně, zda se v kyblíku může koupat i několikadenní miminko. Slyšela jsem totiž někde, že dokud se miminku nezahojí pupeční šňůra, není dobré bříško ponořovat do vody. Zároveň prosím o informace, jak dlouho toto hojení trvá a jak se má o pupík pečovat.

Mám ještě jeden dotaz: Zajímalo by mě Tvůj názor eventuelně zkušenosti ostatních maminek, od jakého věku a jak děti snáší cestování na velké vzdálenosti autem, cca 600 - 700 km, eventuelně co udělat, abychom mohli mimiku cestu zpříjemnit. Předpokládám, že budeme muset tuto cestu podniknout, až mu budou zhruba 4 až 6 měsíců.
Díky za odpovědi.
 Lenka.

*Ahoj Leni,
pokud se týče koupání miminka v kyblíku, pak bych Ti poradila jednu věc - pokud jde o vaše první miminko a Ty ještě nemáš zkušenosti s manipulací s miminkem, pak se domluv v nemocnici, kde budeš rodit, zda by Ti sestřičky na novorozeneckém oddělení ukázali, jak miminko koupat právě v kyblíku (ven si ho raději sebou a koupej tam miminko po celou dobu pobytu). Běžně totiž se koupe ve vaničce a také v nemocnicích se provádí instruktáž koupání miminka právě ve vaničce. Vím, ale že například u nás, když si kyblík doneseš, tak sestřičky ukáží koupání i v kyblíku.
Pokud není pupík zcela zahojený, pak je nutné jej při každém koupání ošetřovat,. to ale neznamená, že se nemůže namočit. Důležité je, aby se po koupání řádně vysušil a ošetřil lihem (ten si kup v lékárně, pokud jej ještě nemáš).
Přesně si to nepamatuji, ale domnívám se, že dceři se pupík zahojil během 6-ti týdnů.
V nemocnici nechávají miminku podvázaný pahýlek pupeční šňůry a ten buď sám odpadne, nebo jej často při propouštění domů odříznou (nelekej se vypadá to škaredě, ale při správném ošetřování se to pěkně hojí).

Pokud se týče cestování s miminkem - sama mám zkušenosti s cestováním na vzdálenost cca 150 km.
Většině miminkům se cestování autem líbí a hlavně tak malé děti často v autě celou cestu prospí.
Je důležité ale nezapomenout na několik věcí - 1. dostatek tekutin (jídla) - pokud budeš kojit, pak jistě nebude žádný problém-kojit můžeš kdykoliv a kdekoliv, vše je sterilní a správně teplé, 2. dostatek pohybu - asi tak po dvou hodinách (pokud miminko právě sladce nespí) je dobré zastavit, pobýt chvíli na čerstvém vzduchu a dopřát miminku trošku se protáhnout, 3. zajistit správnou teplotu - nesmí mu být zima ani teplo, 4. pozor na sluníčko - nemělo by miminku svítit do očí, dobré jsou protisluneční fólie na sklo auta, nebo alespoň dát nad autosedačku dětský slunečník, tak aby bylo ve stínu, 5. - vzít s sebou oblíbenou hračku miminka pro chvíle, kdy bude vzhůru.
A hlavně to nejdůležitější - od 1.1.2001 je nutná autosedačka!!!
A pokud můžu ještě pomoci, pak si přečti článek Jedeme do světa, kde je uvedený seznam věcí, které jsem si brávala s sebou, když jsme podnikali delší cestu a který se mi velmi osvědčil.
Leni, přeji Ti aby doba čekání na miminko rychle utekla, stejně tak jako porod, aby miminko bylo zdravé a budu moc ráda, když se mám pak pochlubíte. Šárka*

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek