Reklama

Miminko v bříšku

Těhotenství
  • emimino
  • 09.09.01

Co už plod vnímá, co prožívá a co si pamatuje ze života v matčině bříšku

Pod srdíčkem nosíte nového tvorečka, roste vám bříško, roste i vaše miminko. Mnohé maminky si myslí, že skutečný život miminka začíná až jeho narozením, ale je dokázáno, že život miminka v bříšku je plný prožitků, které si miminko bere s sebou do života a které jsou navždy zapsány v jeho vzpomínkách.

První, co se u plodu vyvine je jeho chuť. Ve 20. týdnu těhotenství má dokonce 10× více chuťových buněk, než po narození. Potrava, kterou matka přijímá může ovlivnit chuť plodové vody. A tak když miminku plodová voda zrovna nechutná, tak se jí nenapije, pokud mu chutná, začne rychle pít.

Ve 20. týdnu těhotenství nastává v životě budoucí maminky a jejího miminka velký zlom, nejenže matka pociťuje první pohyby svého miminka, ale navíc ono je již schopno slyšet vlastní matku - její hlas, tlukot jejího srdce, zvuky jejího trávícího ústrojí.
V 24. týdnu těhotenství je sluch již natolik vyvinutý, že miminko slyší i zvuky mimo vlastní matčino tělo - hlasy ostatních, muziku, atd. Stěna břišní i plodová voda sice hluky z okolí tlumí, ale přesto ze zvuku o síle 110 decibelů pronikne k miminku až 90 decibelů.
Miminko hluk okolí nejenže slyší, ale také na něj reaguje - mrká, vraští čelíčko, usíná nebo se začne rychle pohybovat. Dokonce preferuje určitou hudbu - většina miminek miluje klidnou, veselou a pohodovou muziku, často u ní usíná, naopak hudba příliš hlasitá, agresivní vyvolává v miminku pocity strachu a úleku a miminko se chvěje po celém tělíčku a dělá doslova kotrmelce.
Psychologové proto radí mluvit na miminko i když je schované ještě v bříšku, pouštět mu jeho oblíbenou muziku.

Okamžik na který čeká každá nastávající maminka je ten, kdy zcela zřetelně cítí, jak její miminko kope. Mnohé z nich si konečně oddychnou, protože teď mají i ony své miminko „pod kontrolou“, ví kdy spinká, kdy se jen tak převaluje a kdy se rozhodlo „prokopat se“ ven. Tento pocit zažívají těhotné v přibližně stejné období. Ženy, které čekají své první miminko mohou očekávat první kopanec v období 20.-22. týdne, ženy které již rodily v období 18.-22. týdne těhotenství. Rozpoznat pohyb miminka od pohybů střev není z počátku zcela jednoduché. Svoji roli hraje nejen zkušenost, ale také síla stěny břišní (silnější ženy pociťují pohyby později, ženy které již rodily a mají stěnu břišní z předchozího těhotenství ztenčenou zase dříve).
Nejvíce se miminko pohybuje při váze 500-850 gramů, kdy má v bříšku matky ještě dostatek místa a kdy má již dostatečně vyvinuté svalstvo, aby kopnutí bylo opravdu silné. Později, kdy místa v bříšku ubývá jsou pohyby miminka patrné dokonce pouhým okem. Četnost pohybů u každého miminka je jiná - některé jsou velmi živé, jiné zase línější. Platí ale, že matka by měla pohyby miminka cítit několikrát během 12-ti hodin. Pokud pohyby necítí, nebo jejich četnost prudce klesla, pak by se raději měla obrátit na svého lékaře, aby zjistil, zda je vše v pořádku.

Stejně jako čerstvě narozené miminko i plod většinu dne prospí. Navíc mívá často režim dne obrácený jinak než matka a tak těhotná žena, která jde v noci celá unavená spát, se dočká neustálého kopání a převracení se jejího miláčka. V pozdějším stadiu těhotenství tak často dochází k poruchám spánku.

Od 23. týdne vnímá miminko bolest. Vnímá také dotyky vaší ruky na bříšku a často dokonce do místa, kde máte ruku položenou se snaží „trefit“. Miminku je dotyk váš a vašeho partnera velmi příjemný a tak vedle toho, že si s ním budete povídat, jej nezapomeňte také „pohladit“.

Po celou dobu života v bříšku se u miminka také vyvíjí zrak. Od 23. týdne začínají reagovat zornice, plod vnímá světelné vzruchy. Až k miminku proniká 1% světla (denního, umělého), z okolí matčina těla.

Jak jsme řekli již na počátku - miminko si po narození pamatuje svůj život z bříška. Proto také rozpozná hlas své matky, tlukot jejího srdce, když jej po narození položí matce na bříško.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Libushe
Nováček 3 příspěvky 08.06.02 08:08

Jo jo svata pravda.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama