Můj druhý porod

Porod

Můj první porod trval celkem 11 hodin a nakonec mi doktor musel pomoc kleštěma. Doufala jsem, že můj druhý porod bude vypadat jinak...

Moje těhotenství bylo bezproblémové a termín porodu vycházel na 12.12. 2014. Já jsem si ale myslela svoje, protože syn se narodil o 3 týdny dřív, a tak jsem nějak předpokládala ( když vím, že každé těhotenství a porod jsou jiné), že i naše holčička přijde na svět dřív. Doma jsme měli pro jistotu všechno připravené už měsíc dopředu a jen čekali, kdy to přijde.

Kontroly v porodnici byly všechny v pořádku. Na každé kontrole mi doktor říkal, že už se to chystá, že to může přijít každou chvíli. Měla jsem štěstí, že v mnou vybrané porodnici pracuje jako doktor bývalý spolužák mé tchyně, takže se o mě od začátku „staral“. Doufala jsem, že budu mít to štěstí a v den porodu bude mít službu.

Po prvním porodu, který bohužel nakonec skončil kleštěma, jsem měla z druhého porodu docela strach. Ze začátku jsem byla připravená požádat o císaře, ale čím víc se to blížilo, tím víc jsem byla přesvědčená, že to chci přece jen zkusit přirozenou cestou. Mám trochu užší porodní cesty, a tak jsme byli s doktorem domluvení, že pokud váha přesáhne určitou hranici, tak půjdu na plánovaného císaře. Jinak by to bylo pro mě a miminko nebezpečné. Váha se pohybovala kolem 3 kg, takže přirozenému porodu nic nebránilo.

Naše holčička se nakonec rozhodla přijít na svět přesně na Mikuláše, tedy šest dní před termínem. Od rána mě trochu pobolívalo břicho, ale to se mi poslední dobou stávalo často, takže jsem tomu nepřikládala větší váhu. Až když mi v 8:30 praskla voda, bylo mi jasné, že je to tady. V klidu jsem se osprchovala, přichystala věci, zavolali jsme babičku, aby přijela hlídat syna, a vyrazili jsme. Tou dobou už jsem měla slabší kontrakce, tak po 5 minutách.

Když jsme dorazili do porodnice, hned jsem koukala na rozpis služeb a můj doktor měl opravdu službu, tak jsem měla obrovskou radost. O něco později jsem zjistila, že ho hrozně chytla záda, takže se tam chudák ploužil po nemocnici s pásem kolem břicha. ;)

Vyšetřovala mě milá doktorka ze Slovenska, která mi řekla, že jsem na 3 cm a mám tvrdý čípek, takže mi dají něco na změkčení. Poté jsem se i s manželem přesunula na porodní sál, kde byly dvě mladé a opravdu milé porodní asistentky a také dva mladí studenti záchranáře, které jsme s manželem překřtili na Pata a Mata. Byli ale oba moc milí a díky nim jsem se v té první fázi porodu občas i opravdu zasmála. ;)

Na porodním sále mi píchli kanylu a podali antibiotika kvůli pozitivnímu streptokokovi. Pak jsem mohla chodit do sprchy být na míči, což bylo pro mě asi nejpříjemnější. Manžel se snažil vtipkovat a ulehčit mi to, ale když přišla kontrakce, tak mi to vyloženě vadilo. Takže při kontrakci mě pak jen držel za ruku a radši mlčel. ;)

Po další kontrole, kdy už mě přišel zkontrolovat můj doktor, kterému museli vysunout lehátko vždy trochu nahoru, aby ho tolik nebolely záda, jsem byla otevřená na 4 a čípek změknul. Po další hodině jsem musela na monitor, malé bohužel při kontrakci padaly ozvy trochu dolů, a tak už jsem musela zůstat na monitoru připojená až do konce porodu. Aspoň jsem nějakou část při tom mohla sedět na míči. Kontrakce už byly opravdu hodně bolestivé a po 3 minutách. Manžel vždycky jen koukal na monitor a hlásil mi, že už kontrakce končí. ;)

Po další kontrole jsem byla otevřená na 6 prstů, bohužel ozvy pořád při kontrakcích padaly dolů, a tak už jsem musela zůstat ležet. V leže pro mě kontrakce začínaly být opravdu nesnesitelné, ale pořád se daly prodýchat.

Kolem půl jedné jsem byla otevřená na 8 cm a o nějakou čtvrt hodinu později jsem začínala mít nutkání tlačit. Kontrakce už se nedaly vydržet a prodýchávat je vůbec nešlo. Porodní asistentka do mě při jedné z nich sáhla a to jsem opravdu myslela, že to bolestí nezvládnu. Naštěstí jsem pak mohla začít tlačit.

Malá měla bohužel omotanou šňůru kolem krku, a tak se pořád vracela zpátky. Po několika zatlačeních doktor rozhodl, že se jede na císaře. Já se jen zmateně
ptala, jestli mě uspí celkově a on říkal, že ano. Musím říct, že v tu chvíli jsem si oddychla, že ty bolestí končí. Ale pak přišla kontrakce a já zatlačila a malá sestoupila do porodních cest, takže císař už nebyl možný. Ale ani potom se mi ji nedařilo vytlačit. Doktor říkal, že už měl na stole opět připravené kleště a už mi udělali i nástřih na kleště, ale já naposled zatlačila a holčička konečně vylezla ven. Apgar skóre 4-10-10. Chvilinku ji prodýchávali.

Já jsem si kromě velkého nastřižení ještě natrhla čípek, takže pak přišlo na řadu ještě dlouhé zašívání, při kterém si pomáhali doktoři i zrcátkama a opravdu to bylo velmi bolestivé. Museli mi pak i píchnout něco proti bolesti. Porod nakonec trval 5,5 hodiny.

Naší holčičce je teď měsíc, já jsem se tak 14 dní pomalu ploužila po bytě, protože to opravdu hodně bolelo, sednout jsem si nemohla vůbec. Teď už je vše v pořádku, třetí už neplánujeme, takže odteď se budu do porodnice chodit koukat jen jako „tetička“ a opravdu se na to těším. ;)

Hodnotilo 23 lidí. Score 4.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Tashet
Ukecaná baba ;) 1069 příspěvků 13.01.15 07:18

Krásný deníček :kytka: At malá dělá jen radost.

 
moky
Extra třída :D 10715 příspěvků 13.01.15 09:43

Moc gratuluji. I já měla první dceru za pomocí zvonu venku a druhého synka jsem si vytlačila radost a upřímně jsem byla na sebe pyšná a moc ráda, že jsem zažila i to „vytlačení“ a přirozený porod. Užívejte s maličkou pěkné dny a krásné chvíle při pozorování sourozenců. Já teda ještě třetí plánuji a moc se na to i těším, ale to bude otázka až tak za dva roky. Teď nás čeká oslava UŽ prvních narozenin! Radujte se z každé chviličky - táák rychle to utíká :-)

 
vendy259
Ukecaná baba ;) 1764 příspěvků 13.01.15 15:21

Uf, teda vy jste si opravdu užila oba porody, ale hlavně že jsou děti v pořádku :* hodně zdravíčka všem a gratulace k holčičce :kytka:

 
kamapa
Nováček 5 příspěvků 13.01.15 16:31

Moc krásný deníček… Hezky se čte =o)

 
Vrtul
Závislačka 3343 příspěvků 13.01.15 17:01

Ahoj, mrzí mě, žes neměla porody dle svých představ!
Jinak já měla termín také 12.12.2013 a malej se narodil také na mikuláše akorát o rok dříve

 
liiida
Závislačka 2767 příspěvků 13.01.15 19:13

Me tak napada…a myslim to uplne obecne. Dost casto ctu a videla jsem i v jinych dokumentech o tehotenstvi, porodech, ze pri kontrakcich padaj ty ozvy - nemuze to byt i blbou polohou v leze pri monitorech? Vzdyt v pokrocilem tehu se na zadech nema lezet, kvuli tlaku na dulezite cevy, co potom, kdyz pak dochazi jeste ke kontrakcim :think: :cert: V tomto pripade to bylo spis utahujici se pupecnikem, ale i tak, jestli se vubec nekdy pani doktori nad tim zamysleji, nez ze je neco lepsi pro jejich kontrolu a pohodli…Hlavne, ze to dopadlo dobre :hug: Gratuluji!

 
Holy86
Kecalka 103 příspěvků 13.01.15 20:05

@liiida U mě to tak asi nebylo, protože male padaly ozvi i kdyz jsem seděla při monitoru na míči…jinak děkuji všem za mile komentáře;) a jsem ráda, že uz to mám za sebou a že všechno dopadlo dobře;)

 
Holy86
Kecalka 103 příspěvků 13.01.15 20:12

@moky Taky jsem na sebe byla hrozne pyšná, že se mi to nakonec povedlo;) pořád jsem se ptala jestli jsem to zvládla sama;)

 
nataluska
Kelišová 6950 příspěvků 13.01.15 20:19

Moc pěkný deníček. Naše Klárka měla 5.12. své druhé narozeniny.

 
Merunka02
Zasloužilá kecalka 986 příspěvků 13.01.15 22:21

@Holy86 U mě také ozvy klesaly i v sedě.

 
liiida
Závislačka 2767 příspěvků 14.01.15 07:45

@Holy86 vzdyt jo, me to jen tak napadlo, jestli to taky nemuze mit vliv, u vas to asi bylo tim pupecnikem no ;)hold kazdy mimco je jiny a jinak reaguje na tu zatez

 
Tindy
Povídálka 25 příspěvků 22.01.15 00:55

Gratuluji k prckovi. :) Ať se daří!

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama