Noční buzení

Ostatní
  • emimino
  • 18.08.01

jak na dítě, které se budí často v noci a neusne dokud není nakojeno, jak odstavit a jak snížít počet nočních probuzení

Mila Sarko,
mam osmimesicni holcicku, na noc davam obilninovou kasi a jeste dokojim. V noci se mi budi 4×,5×.
Porad, prosim, co s tim, aby prospala celou noc.
Predem dekuji
 Katka

Ahoj Katko,
odstavování dítěte v noci je poměrně složitá a zdlouhavá záležitost. Každé miminko se s ním vyrovnává jinak. Nejdříve je ale nutné zjistit, zda se miminko budí jen protože má hlad nebo i z jiného důvodu - moc hluku, světla, suchý a vydýchaný vzduch v místnosti. Je nutné všechny rušivé podněty odstranit.
Další příčinou buzení může být pocit osamocení a touha po matčině blízkosti. Zde je pak dobré zkusit mimiko pochovat, aniž by se nabízelo kojení a utišit jej třeba dudlíkem.
Problémem může být i to, že miminko má žízeň - zde se pak může místo kojení dát převařená voda nebo čaj.
Já sama jsem postupně nahrazovala noční kojení čajem - Verunka si zvykla budit se stále méně - asi jí ten čaj za to nestál.
Dnes spí celou noc, nebo se jedenkrát vzbudí žízní.
Někteří odborníci, ale před podáváním čaje místo kojení varují, že si miminko na čaj zvykne a situace se nezmění - místo kojení bude požadovat čaj.
V každém případě se na to musí jít pomalu - postupem času se určitě počet nočních buzení sníží až miminko prospí celou noc.
Přeji hodně štěstí a pevné nervy. Šárka

Ahoj Sarko,
dekuji za odpoved ale bohuzel nic nepomaha.
Dudaka mi nechce, caj odmita. Uz mi ani nechce spat v postylce, ktera je pul metru ode mne. Ale spi primo vedle mne v posteli. Pres den se ji take dost venuji takze pocit osameni nemuze mit.
Jinak mi pres den spi dopoledne 30 minut a odpoledne2× po 30 minutach. Nekdy i hodinu vydrzi. A usina pouze pri kojeni. Nic ji take nemuze rusit. Toto vse trva uz 4 mesice.
Predtim se mi budila jen 2× za noc. A zuby zatim take nema. Nevim si rady nekteri rikaji vydrzet ze to prejde samo. Nebo bych ji musela a to nechci prestat kojit.
Pokud Te neco napadne, jakoukoli radu zkusim.
Dekuji s pozdravem
 Katka

*Ahoj Katko,
u dětí platí jedno, to co byla pravda včera nemusí platit dnes. To znamená, že pocity, zvyky, potřeby a chování dítě se dosti mění a to někdy razantně.
To že holčička vstávala dříve v noci jen 2× a teď 4×, nemusí znamenat vůbec nic. Vlastně to znamená jen to, že zase přijde den, kdy se nebude jednou budit vůbec.
Tvoje holčička je teď v období, kdy si začíná uvědomovat sama sebe jako jedince a je z toho pěkně zmatená. Děti v tomto věku proto bývají velmi závislé na svých blízkých, cizích se bojí, pláči jen když matka odejde do vedlejší místnosti. To že se jí věnuješ plně přes den, neznamená, že Tě nechce cítit vedle sebe i noci.

Takže máš dvě možnosti - buď povolíš a budeš se řídit požadavky dítěte, to jest, že ji nakojíš, když bude plakat, že si ji dáš k sobě do postele, když bude chtít. Ona bude spokojená, Ty více unavená, ale noci budou bez pláče. Později možná bude problém s tím jí vysvětlit, že tato postel je jen Tvoje a ona má svoji krásnou postýlku a že když večer papala kašičku, tak teď už nedostane žádné mléčko, ale zase bude o něco starší, Tobě se bude vše lépe vysvětlovat a budeš lépe hledat argumenty.
Nebo je tady další možnost - být tvrdá a nepovolit. Prostě když nechceš čaj, tak asi nemáš žízeň a když jsi jedla večer kaši, tak nemůžeš mít hlad. Nechat ji plakat a vydržet (to ovšem vyžaduje opravdu pevné nervy). Holčička bude několik dní v noci plakat, Ty budeš zřejmě podrážděná a nevyspaná, možná Tě budou čekat i nevraživé pohledy nevyspalých sousedů. Ale jak říkají moudré knihy - ustane to. Doba, kdy se bude v noci budit a bude usínat i bez kojení bude kratší a Ty si dříve oddychneš.
Někde jsem četla, jak na dítě, které nechce samo usnout v postýlce - 1. dát dítě do postýlky a dát mu pusu a říci dobrou noc a odejít, pokud pláče, pak 2. po 15-ti minutách jít zpět, zjistit, zda dítě nemá počůranou nebo pokakanou plenu, nabídnout mu čaj, říci dobrou noc, pohladit jej a odejít, pokud pláče, pak opět opakovat bod č. 2. Tak pokračovat pořád dokola. Musí se dodržet dvě pravidla - dítě nesmí nechat plakat déle než 15 minut a pokud se nemusí zrovna přebalovat, pak se dítě nesmí z postýlky vytáhnout. Plačtivé večery by prý měli trvat maximálně několik dní.
Také se doporučuje, aby k ní chodil partner a ne matka (on přece jenom žádné mléko ani nabídnout nemůže).
Musím říci, že my zkoušeli tvrdou metodu a zcela jsme selhali - tedy já jsem to psychicky nevydržela a při třetím návratu k postýlce jsem Verunku vytáhla a uspala ji u nás v ložnici. Spící jsme ji pak vraceli zpět do postýlky. Pokud se v noci vzbudila, pak jsme ji opět uspali u nás a opět vraceli do postýlky.
Dnes (má skoro 2 roky) ji musíme uspávat v její posteli (spí již ve vlastní velké posteli), v noci se prakticky nebudí. Pokud ano, pak jdeme k ní, dáme jí napít a chvíli u ní posedíme, než znovu usne.
Musím říci, že když se mi podařilo odbourat noční kojení, tak jsem často nechala, aby Verunku chodil utišit manžel.
Jo a ještě jeden poznatek - zjistili jsme, že Verunka v noci hrozně cestuje, že po krátké chvíli je vmáčknutá v rohu postýlky nebo že se zamotala do šprušlí nebo se do nich uhodila - vždy pak následovalo probuzení a pláč. Tak jsme ji dali do velké postele a polštáři zabezpečili, aby nespadla na zem. Počet nočních probuzení se snížil na minimum - teď se opravdu vzbudí jen, když má žízeň nebo když se jí něco ošklivého zdá.

Takže pokud malá nechce, tak jí nenuť dudlík ani čaj. Kojení také neukonči, vydrž alespoň do 1 roku. A zkus jednu z metod uspávání dítěte a nebo je nějak zkombinuj. Povol třeba dvě kojení za noc a jinak buď tvrdá a nenech se „překecat“.
Ještě jednou přeji pevné nervy a brzké spaní přes celou noc. Šárka*

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek