Období chřipek

Rodičovství
  • emimino
  • 29.10.01

Blíží se podzim, sychravé počasí a období chřipek, rým a nachlazení. Dětem teče z nosíku, pokašlávají, jsou rozmrzelé, unavené a mívají teplotku.

Podle statistik je období chřipkových epidemií přibližně od Vánoc do Velikonoc. Toto období je pro každého zatěžkávající zkouškou organismu a proto je dobré tělo na boj s bacily dobře připravit.

Začít by se mělo stravou ? jíst hodně zeleniny a ovoce, případně přidat i multivitaminy v podobě tabletek nebo kapiček pro ty nejmenší
Dobré je se poradit s pediatrem a společně se zamyslet nad jídelníčkem našeho miláčka ve snaze posílit obranyschopnost jeho organismu.

Také s otužováním by se mělo začít co nejdříve ? koupat v chladnější vodě, na konci koupání dítě osprchovat odraženou vodou, v místnostech často větrat (pozor ale na smog a inverzi), nepřetápět, dítě oblékat přiměřeně jak doma, tak venku.

A jak se říká sportem ku zdraví ? každé dítě by mělo mít dostatek pohybu, být aktivní jak doma, tak hlavně venku. Procházky, jízda na kole organizmus posílí a určitě při nich zažijete i spoustu legrace.
Děti v pozdějším věku může začít také chodit do nějakého sportovního oddílu. V řadě měst je zvykem pořádat cvičení pro rodiče s dětmi od jednoho nebo dvou let. Nejenže se děti protáhnou, pod odborným dozorem začnou posilovat příslušné partie svého těla, ale navíc jsou v kolektivu přibližně starých dětí.

U zvláště malých dětí je důležité miminko nepřivádět do prostředí, kde je zvýšené riziko přenosu bacilů ? přeplněné obchody, hromadná doprava.
Je zřejmé, že dítě nebudeme schopni zcela ochránit ? nachlazeno může být starší dítě (školáček), rodiče či prarodiče.

Pokud přeci jenom k nachlazení nebo k chřipkovému onemocnění dojde, musí se dítko pořádně vystonat. Při vyšší teplotě podáváme léky tlumící teplotu a bolesti (Paralen, Panadol, Ibuprofen ? vždy v dávkování pro daný věk), při kašli můžeme zkusit bylinkové čaje proti nachlazení, případně bylinkové sirupy proti kašli (poradit se můžete v lékárně nebo u pediatra ? opět dávkovat podle věku dítěte), u rýmy zase podávat nosní kapky nebo spreje, důležité je dítěti nos odsávat (pokud neumí samo smrkat).

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek