Pereme se s nemocemi

Rodičovství

Jak se vyrovnáváme s nemocemi našich dvou dětí. Máte holčičku, zaznělo u prvního porodu. Že to tak bude jsme věděli z UTZ, ale přeci jen teď to bylo konečně potvrzeno. Moc jsem si ji přála. Bylo to naše první dítko a mně bylo čerstvých 24 let. Že je krásná a zdravá jsme brali s manželem jako samozřejmost.

Po 6 a půl letech u druhého porodu jsem v podstatě nebyla, zaplať pánbůh. Synek se narodil císařem, koncem pánevním ve 35. tt s hodně nízkým Apgar skore 2-6-7. V propouštěcí zprávě jsem se dočetla, že byl kříšen, bledý, bez dechu a ještě mi jej při vyndávání pořezali na prdelce. Vůbec jsem si nepřipouštěla, že by to s ním mohlo být špatné. Vojtovkou jsme si prošli na 1 a synek +- do dvou let prospíval normálně jako ostatní děti.

V 5 letech dcerce zjistili tupozrakost, začala nosit brýlečky a zalepovat oko okluzorem. Na standardní prohlídce vzala paní doktorka preventivně i tenkrát 9měsíčního synka a má to také. Brýlečky nás čekají na jaře, až bude schopen rozpoznat obrázky.

Naše paní doktorka oba celou dobu vývoje kontrolovala váhově a výškově, častěji než ostatní děti. Já se ale pořád utěšovala, že i já jako dítě jsem byla strašně malá a až v pubertě jsem se vyhoupla přes 175 cm. Jsou oproti vrstevníkům oba menší a hubenější. Dcerka má nyní 8,5 let a míry 125 cm a 22,5 kg, synek 27 měsíců, 88 cm a 10,4 kg.

Může za to v podstatě úplně obyčejná fotografie, které dnes nejspíš vděčím k rozhoupání se k činu. Dcerka tam je svým spolužačkám po nos a to úplně všem. Při pravidelném očkování jsem doktorku sama požádala o přeměření synka. Domluvily jsme se, že udělá odběry krve jemu i dcerce, a to snad na vše, co je možné.

Výsledky jsme se dozvěděli minulý týden, verdikt zněl – oba mají špatnou funkci štítné žlázy, dcera na hraně, synek za hranou, a tak s ním jdeme na vyšetření na endokrinologii. Na výsledky lepku jsme si počkali do pondělí a bohužel se u dcerky našla celiakie. Vůbec jsem to nechápala, vždyť žádné symptomy nemá. Průjmy nikdy netrpěla, ba naopak.

Takže nyní jen čekáme na termín, kdy nás přijmou na Bulovce. Já už se pomalu začínám rozkoukávat po bezlepkových potravinách a začínám šílet, co všechno dcera smí a co ne. Doktorka nám řekla, že až se to potvrdí, tak budou zkoumat nás dva jako rodič, po kom toto podědila a případně propukne nemoc i u jednoho z nás.

Jsem z toho nešťastná, i když vím, že na světě jsou daleko horší a závažnější nemoci než ty našich dětí a dá se s nimi žít plnohodnotný život. Pomalu se začínám smiřovat se vším, co nám život přináší, a říkám si, nějak bylo, nějak bude. Hlavně neházet flintu do žita, vše zvládneme, ať už se stane cokoliv.

Hodnotilo 2 lidí. Score 4.5.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
prudusinka
Zasloužilá kecalka 522 příspěvků 21.10.12 09:49

Držím palce, ať se nemoci podaří dostat pod kontrolu. Asi by nebylo od věci se porozhlédnout po nějaké domací pekárně na chleba, bezlepkové výrobky jsou finančně náročné :kytka:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 21.10.12 12:11

:hug: Nic jiného nám nezbyde, než se s nemocemi dětí vyrovnat. Docela jsi mě vystrašila, dcerka je taky menší než by měla být a naše dr už nás poslala na odběry. Taky se utěšuju tím, že někdy v páté třídě jsem své spolužačce sahala ne po nos, ale jen po ramena. Dnes jsme stejně vysoké.

 
Gina108
Generální žvanilka 23848 příspěvků 21.10.12 12:16

To je zvláštní s tou celiakií 8o No držím palce, ať to všechno zvládnete.

 
Vivik
Kecalka 474 příspěvků 21.10.12 12:46

Ahoj, drž se, nemáš to lehký…
Co se celiakie týče, není to ale zase taková hrůza, u nás jí má chlap, domácí pekárna je fajn věc, protože bezlepkový chleby kupovaný jsou jednak drahý, a jednak hnusný… a kdyžtak můžu poskytnout recept na nějakej osvědčenej chlebík. A hodně mi pomohly tyhle stránky: http://www.bezlepkova-kucharka.cz/ :)

 
nataluska
Kelišová 6937 příspěvků 21.10.12 13:11

Kamarádky dcerka taky byla pořád maličká a drobná. Taky odběr krve a zjištěna celiakie. Již půl roku drží dietu, je znát, že o dost vyrostla a přibrala. taky neměla žádné příznaky a u nich v rodině potom zjistily celiakii i její mamince a babičce. Ani jedna žádné příznaky.

 
štírata
Stálice 84 příspěvků 21.10.12 14:43

Držím moc palce, ať vše zvladáte co nejlépe! :hug:

 
jediný andílek
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 21.10.12 15:46

Držím palečky, celiakii jsem tpěla, není to tak hrozné, občas jsem zdlábla i rohlíka :lol: a pak měla větší testy, jse to o vaření a o hlídání. Ať už vám nic jiného nenajdou :hug:

 
Blandik
Zasloužilá kecalka 817 příspěvků 21.10.12 17:51

Je to vždy tvrdé, když vidíme, že děti mají nějakou nemoc..co vím, tak lepek je obecně škodlivý pro všechny lidi, ucpává střeva, takže co jsem tak četla, tak běžný padesátník má ve střevě takový nános, že rozmělněná strava prochází asi jen centimetrovým průměrem…my z manželem zvažujeme, že dobrovolně přejdeme na bezlepkovou stravu..já vím, to není útěcha, jen jsem chtěla napsat něco o lepku…

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 21.10.12 19:58

Ahoj, naše dcera má taky celiakii podezření bylo od 3 let, ale uplně se potvrdila až v 8, ano jak píšeš jiné potíže moc nebyly, jen málo rostla a strašně málo ji rostla noha. Sice je fakt trpěla na bříško, ale některé typy celiakie jsopu bez typických příznaků.
Neboj dá se to je to o zvyku, naše Terezka se už zžila a hlídá se i sama, čte všecny složení potravin. Nejhorší je to ve škole a na výletech a dovolených.
Je třeba si všechno načíst.
Pokud budeš chtít s něčím poradit, ozvi se.

 
1024
Závislačka 2970 příspěvků 21.10.12 22:23

Díky všem za povzbuzení. Pekárnu máme dlouho jen v ní zatím míchám kynuté těsto. Čekáme na tu biopsii až se to 100% potvrdí a pak na to najedeme. Dnes jsem koukala v dm-ku 5 krajíčků chleba 100Kč, ale co už.
@lamvinek s tou nohou to bude asi i u nás, už druhý rok má zimní vel.30. A já blbec se ještě radovala, že nemusím kupovat nové zimní boty :,(
Moje máma by prý ani na testy nešla kdyby se to potvrdilo u mě. Má diabetes a stejně se nijak nežinýruje. Takhle by to prý věděla a měla by o starost víc :nevim:

Příspěvek upraven 21.10.12 v 22:25

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama