Pitný režim miminka

Ostatní
  • emimino
  • 15.08.01

kolik a čeho má vypít vaše miminko, jaký správný pitný režim

Ráda bych se zeptala na pitný režim u malých dětí. Tomáška (7 měsíců) ještě ráno, přes noc a večer kojím (uspávám ho tím) a přes den, mu dávám bylinkový nebo rozpustný dětský čaj či džusíky. Zdá se mi ale, že pije dost málo. Vypije přes den tak 50ml a to někdy ani ne. Dávám mu pít z dětské flašky nebo z hrnečku. Kolik by toho měl vypít. Mám strach, aby třeba v budoucnu neměl problémy s ledvinami nebo tak něco. Taky se mi zdá, že málo čůrá. Tak co s ním mám dělat, nevíš nějaký fígl jak ho donutit víc pít?
 Jana

*

Ahoj Jani,
přestože pitný režim je velmi důležitý, v literatuře jsem se o něm dočetla jen velmi málo - zjistila jsem, že devítiměsíční mimino má přijmout asi 600 ml tekutin za den a roční asi 1 litr. Tekutinou se ale nemyslí pouze to, co miminko vypije, ale veškerá i tekutina, kterou přijímá ve stravě - ta je součástí zeleniny, ovoce, polévek, kaše, atd.
Tomášek má tedy tekutin zřejmě dost - jinak by pil nabídnuté pití - pokud nechce, nedonutíš ho ani nějakým fíglem. Možná bys mohla zkusit podávat pití pouze z hrnečku - střídání láhve a hrnečku může být pro něj matoucí ( např. já jsem Verunce začala dávat pití ihned z hrnečku a dnes když jí zkusím dát z láhve tak prostě neví, jak na to ).
U podávaného pití dávej pozor na množství cukru, někdy můžeš podat holou převařenou kojeneckou vodu.
Množství kojení je v pořádku - časem si Tomášek zvykne spát celou noc bez pití, takže se ti množství kojení ještě sníží.
Pokud se týče četnosti močení - novorozenec má mít 6-8 pomočených plen za den, později toto množství klesá ( dítě sice více vypije, ale také má větší močový měchýř ). Pokud je moč bez zápachu a narůžovělého zabarvení, pak by neměl být důvod k obavám - ale nejsem odborník, takže se raději poraď s pediatrem. Šárka*

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek