Po narození

Rodičovství
 • emimino
 • 23.07.01

Jak vypadá čerstvě narozené miminko, kolik měří a váží, jaké má vrozené reflexy, jaké jsou nejčastější novorozenecké problémy, jak rychle bude růst a přibývat na váze.

Miminko narozené v termínu ( plus, mínus 14 dní od předpokládaného data porodu ) váží od 2,5 kg do 5 kg, jeho průměrná délka je okolo 50 cm. Hlavička je v porovnání s tělíčkem příliš velká, při klasickém porodu také špičatá - za to může průchod porodními cestami, pokud přišlo na svět pomocí kleští může mít na hlavičce podlitiny - nebojte se, brzy se obojí upraví. Charakteristickým znakem je fontanela - nesrostlé kosti v horní části hlavičky - ke spojení dojde okolo 18. měsíce.
Miminka se rodí s modrýma očima, ta ale v průběhu šesti měsíců mohou změnit barvu. Stejně tak, pokud se narodí miminko vlasaté, může se stát, že mu vlásky během několika měsíců vypadají a narostou mu později nové, ovšem s jinou barvou.
Pokožka miminka může být pokryta bílým mázkem, které chrání tělíčko proti infekcím, miminko může mít na tělíčku chmýří. Také pokožka se po narození značně extrémně odlupovat - tento proces se po několika dnech nebo týdnech ztratí, proto se není čeho obávat.
Nově narozené miminko má často horní polovinu tělíčka bledší ( krevní oběh není ještě zcela stabilizován ), má naběhlá oční víčka, skvrnitou barvu kůže, na pokožce má tzv. milia - bílé pupínky, může mít také mateřská znaménka a mongolské skvrny, které se také brzy ztratí.

Miminko se rodí na svět s několika reflexy:

 • krokový - pokud držíte miminko pod rameny a postavíte jej na pevnou podložku, miminko udělá krok - tento reflex později vymizí
 • úchopový - miminko pevně uchopí vše, co mu vložíte do ručičky
 • sací - miminko při přiložení k prsu začne sát
 • Fixační - dítě instinktivně hledá prs
 • Morův reflex - když se miminko poleká, rozhodí nohy a ruce - simuluje tak pohyb pro objímání matky

Nejčastější miminkovské problémy: + novorozenecká žloutenka - není nijak neobvyklá, kůže a bělmo očí miminka je zabarveno do žluta v důsledku většího množství bilirubinu, lze ji nejčastěji pozorovat 2 - 3 dny po narození, trvá 7 - 10 dní, kdy nadbytek červených krvinek odumírá a játra jsou již schopna nadbytečná bilirubin pohltit. U nízkých hodnot bilirubinu se miminko nechává na přímém denním světle, při větším množství následuje fototerapie - svícení modrým světlem.

 • hemolytické onemocnění - jde o nadměrné množství žluči v krvi, nejčastěji se léčí transfúzí
 • zvracení a průjmy - trávící soustava miminka je křehká a proto často dochází k těmto potížím, častěji je problém u dětí, které jsou živeny umělou stravou, zde se musí dát pozor na dehydrataci ( miminko je podrážděné, má okoralá ústa, propadlé oči ) - při potížích je nutné problém řešit s dětským pediatrem
 • zácpa - četnost stoličky je u každého miminka individuální, pokud však nemělo stoličku nezvykle dlouho a je podrážděné, poraďte se s pediatrem
 • močení - dostatečně kojené ( krmené ú miminko by mělo mít 6 - 8 pomočených plen za den, pokud je plenka dlouho suchá, pak podejte dítěti více tekutin a pokud se situace nezlepší, poraďte se s pediatrem, totéž proveďte pokud je moč miminka tmavší a hustší.
 • zánět středního ucha - miminko je podrážděné, má teplotu, výtok z ucha a popřípadě i průjem, při těchto příznacích navštivte co nejdříve pediatra

Jak miminko roste:

V prvním roce miminko vyroste v průměru o 25 cm, ve druhém o 11 cm, ve třetím o 9 cm a v dalších letech o 5 cm.
Důležitou roli zde hrají rodinné dispozice.

Kromě růstu je důležité sledovat i přírůstek na váze - v prvních třech měsících miminko přibere v průměru 150 - 200 gramů za týden, ve druhém čtvrtletí 150 - 200 gramů za týden, ve třetím 100 gramů za týden a ve čtvrtém 50 - 80 gramů za týden.

Během růstu se mění i vzhled miminka, to ztrácí svou baculatost, bříško vypadá méně nafouknuté a mění se i poměr hlavičky vůči tělíčku.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek